Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Diaľnice zadarmo: V Poľsku jazdia osobné autá od leta bez poplatkov

Diaľnice pre osobné autá zadarmo. Zatiaľ, čo iné krajiny razia politiku zdražovania cestných poplatkov a zavadzania nových dani pre vodičov a zavádzania sankcii a emisných limitov pre spaľovacie motory, Poľsko ide na to inak. 

rufus v Legislatíva
22.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: wikipedia/pixabay.com

Osobné autá jazdia od leta...

Legislatíva

Aby sme mohli hovoriť o novom návrhu, poďme sa pozrieť na súčasné poplatky v Poľsku. Prehľad súčasných poplatkov za používanie poľských diaľnic v roku 2023 je zaujímavý.

Diaľnice zadarmo: V Poľsku osobné autá od leta bez poplatkovZdroj: wikipedia.org

Diaľničné poplatky Poľsko

Poľské diaľnice sú spoplatnené, rovnako ako na Slovensku. Nie sú však spoplatnené diaľničnou známkou, ale mýtnymi bránami. Systém výberu mýta je jednoduchý - na začiatku spoplatneného úseku sa nachádza prvá brána. Tam si vodič vyberie lístok. Po opustení úseku vodiča zastaví druhá mýtna brána. Po vložení lístka zaplatí mýto za prejdenú vzdialenosť.

Namiesto diaľničných známok mýtne brány

Mýto je povinné pre všetky motorové vozidlá. Platí pre skútre, motocykle aj trojkolky. Za vozidlá do 3,5 tony je možné na mýtnych bránach platiť mýto v národnej mene alebo v eurách. Platí sa v hotovosti alebo kreditnou kartou.

Mýtny systém e-TOLL pre vozidlá nad 3,5 tony

Vodiči vozidiel s hmotnosťou nad 3,5 tony sú povinní používať mýtny systém e-TOLL, ktorý monitoruje pohyb vozidiel a automaticky vypočítava mýto. Používateľ si môže vybrať spôsob prenosu údajov o polohe - prostredníctvom mobilnej aplikácie, palubnej jednotky alebo zabudovaného lokátora.

Diaľnice zadarmo: V Poľsku osobné autá od leta bez poplatkovZdroj: wikipedia.org

Ceny mýta v Poľsku

Zaujímavé na systéme v Poľsku je, že len malá časť diaľnic v Poľsku je spoplatnená pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony. Čo to znamená? Na týchto trasách tak vodiči áut s hmotnosťou do 3,5 tony nemusia platiť mýto vôbec. Naopak, všetky diaľnice a väčšina rýchlostných ciest sú spoplatnené pre vozidlá nad 3,5 tony.

Poľsko a dĺžka diaľničných úsekov

Poľská diaľničná sieť je dlhá a zaberá celkovú dĺžku 1712 km. Z toho 1244 km vlastní štát. Z tejto dĺžky je iba 241 km platených. Okrem týchto úsekov sú v Poľsku aj súkromné diaľnice, ktoré podnikatelia priamo vlastnia alebo ich majú v prenájme. Ich dĺžka je 468 km, z toho 451 km je platených. Platenie za ich používanie v Poľsku prebieha cez aplikáciu v mobilnom telefóne.

Medzi riadkami – po novom vodiči ušetria len na 242 km úseku

Už od tohtoročného leta má byť zrušené mýto na tých štátnych úsekoch, kde je teraz vyberané. Dĺžka týchto úsekov je len 241 kilometrov.  Háčik nového populistického riešenia? Súkromných úsekov sa zmeny týkať nebudú. Návrh o zrušení mýta na súkromných úsekoch je plánovaný až po voľbách - od leta 2024.

Zaujímavé na systéme v Poľsku je, že len malá časť diaľnic v Poľsku je spoplatnená pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony. Čo to znamená? Na týchto trasách tak vodiči áut s hmotnosťou do 3,5 tony nemusia platiť mýto vôbec. Naopak, všetky diaľnice a väčšina rýchlostných ciest sú spoplatnené pre vozidlá nad 3,5 tony.Zdroj: pixabay.com

Potešia tieto zmeny vodičov alebo voličov?

Z dôvodu blížiacich sa volieb sa v krajine deje množstvo zmien, ktoré negatívne alebo pozitívne ovplyvňujú život občanov. Internet zaplavili informácie o pláne, ktorý zavedie diaľničné úseky pre osobné autá zadarmo. Vodičov na prvý pohľad môžu nové informácie o diaľničných úsekoch potešiť. Táto zmena znie pozitívne. Z vyššie spomínaného dôvodu však môžu byť považované za tendenčné.

Rušenie mýta ako politický ťah

Zrušenie mýta prisľúbil vodičom líder vládneho Práva a spravodlivosti Jaroslaw Kaczynski. Podstata je teda v tom, že vládny plán počíta s nákupom hlasov voličov. Či sa táto „taktika“ osvedčí, ukážu voľby na jeseň. Politické opodstatnenie by mali v prípade, že by vodiči osobných áut platili za využívanie diaľničných úsekov vysoké sumy, prípadne bolo cestovanie s osobným autom spoplatnené na väčšine úsekov.

Diaľnice pre osobné autá zadarmo

Pokiaľ plánujete toto leto cestovať po Poľsku správa vás poteší. V Českej republike si naopak za mýto od budúceho roka ešte viac priplatíme. Ročná diaľničná známka bude stáť o 800 českých korún (v prepočte o 34 eur) viac. V Poľsku sa naopak diaľničné známky rušia. Dá sa však povedať, že v Poľsku zlepšujú podmienky pre vodičov osobných áut len naoko. Aký je tvoj názor na nové podmienky pre vodičov osobných áut?

Diaľnice pre osobné autá zadarmo. Zatiaľ, čo iné krajiny razia politiku zdražovania cestných poplatkov a zavadzania nových dani pre vodičov a zavádzania sankcii a emisných limitov pre spaľovacie motory, Poľsko ide na to inak. Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org, cebia.com, kodino.com

Osobné autá jazdia od leta v Poľsku zadarmo

Osobné autá jazdia od leta v Poľsku zadarmo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

0113 950 € za 29-ročné auto: Ako nové, nájazd len 8 739 km!Z času na čas sa na internete objaví ponuka, akú na inzertných portáloch nenájdeš. Takmer...14. Máj, 2023
02Clarkson, May a Hammond v SR: Premiéra „slovenského“ Grand Tour je tu! Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond zavítali k nám do srdca Európy a je sa na čo...18. Máj, 2023
03Nový Superb a Kodiaq v teste: Funkčný aj pri -30 stupňoch Celzia!Unikli prvé zábery nových vlajkových lodí z Mladej Boleslavy. Náročné testovanie si vzalo...20. Máj, 2023