Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulosti

Mercedes po dlhej dobe predstavil novú generáciu modelu SL. Roadster sa však trochu transformoval na kabriolet. Ak teda berieme, že roadster má len dve sedadlá. Aj toto je jedna zo zmien. Vlastne samotnou filozofiou je nový model SL bližšie modelu R129, ktorý bol dostupný v deväťdesiatych rokoch.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.11.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Nový Mercedes SL je...

Auto-moto zaujímavosti

Prvou paralelou medzi týmito 20 rokov vzdialenými generáciami je počet sedadiel. Nové SL sa vracia ku štvormiestnemu usporiadaniu. Teda, nie celkom presne, je 2+2, pričom zadné sedadlá tam sú, ale sú použiteľné naozaj len núdzovo. Možno skôr ako SL R129 slúžila najväčšia konkurencia, konkrétne Porsche 911.

Druhou výraznou paralelou medzi novým SL, starým SL a Porsche 911 je použitie plátenej strechy. Aj napriek ostatným zmenám je pohotovostná hmotnosť o 20 kilogramov nižšia ako mal predchodca. Môže za to aj použitie ľahšej strechy. Tá tiež pomáha k zníženiu ťažiska, čiže nový model bude agilnejší.

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiZdroj: Mercedes-Benz

O agilnosti hovorí aj fakt, že nové SL bude mať prvýkrát v histórii natáčanie zadnej nápravy. To pomôže nielen pri nízkych rýchlostiach manévrovateľnosti, ale podporí stabilitu pri vyšších rýchlostiach. Vývoj nového SL dostal za úlohu segment AMG, ktorý už toto riešenie používal pri AMG GT. Naviac toto je znova veľmi podobné riešenie ako má aj 911. Takže primárny konkurent je čím ďalej, tým jasnejší.

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiZdroj: Mercedes-Benz

Ostré tvary predej časti SL prechádzajú do oblej zadnej časti. Ale práve toto bude kontroverzným prvkom, najmä po ostrejšie rezanej zadnej časti predchodcu. Aj tieto tvary bolo možné docieliť vďaka plátenej streche, ktorá nie je tak pristorovo náročná ako pevná skladacia. Strecha má tri vrstvy plátna, ktoré poskytujú dostatočnú zvukovú a tepelnú izoláciu. Zloží a rozloží sa za 15 sekúnd, pričom tento úkon je možný do rýchlosti 50 kilometrov za hodinu.

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiZdroj: Mercedes-Benz

Interiér už bol odhalený dávnejšie, ale teraz v plnej zbroji predvádza najpokročilejšiu verziu systému MBUX, ktorú využíva aj najnovšia verzia vrcholu ponuky, Triedy S. Tu má však naklápateľný stredový displej. Ten má rozmedzie naklopenia 12 až 32 stupňov. Uhlopriečka je 11,9 palca. Druhý displej s uhlopriečkou 12,3 palca je pred vodičom a zobrazuje všetky informácie, ktoré by inak zobrazovali kruhové ukazovatele. Avšak pokrokový je aj head-up displej. Zobrazuje informácie aj z rozšírenej reality.

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiZdroj: Mercedes-Benz

Tak ako to pri Mercedesoch býva, má aj nové SL fúkanie na krk, ktoré volá Airscarf, čiže vzduchový šál, či vzduchová šatka. V ponuke budú, samozrejme, aj mnohé doplnky zo sekcie AMG Performance.

S logom AMG budú aj úvodné verzie. Základnou bude SL55, ktorý bude mať motor V8 s dvomi turbami a objemom 4 litre. Dosiahne výkon 350 kW (476 k) a krútiaci moment bude mať 700 Nm. O stupienok vyššie bude SL63, ktoré bude mať rovnaký základ motora, ale bude mať vyšší výkon. Ponúkne až 430 kW (585 k). To však nie je jediné prekvapenie SL, že na začiatok bude iba ako AMG. Fakt, že bude mať pre všetky verzie 9-stupňovú automatickú prevodovku je jasný, avšak každá verzia bude mať pohon všetkých kolies 4Matic+ s možnosťou vypnutia pohonu prednej nápravy. SL63 bude mať naviac na zadnej náprave samosvorný diferenciál, pričom pre SL55 bude tento prvok v príplatkovej výbave.

Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Zvládne kabriolet prácu pick-upu? Prevoz nákladu s Renault Mégane Cabrio v daždi! Nakupuješ v hobby markete a potrebuješ súrne odviezť stavebný materiál? Nech ťa vlastníctvo...24. Október, 2021
02Top 5 najdrahších SUV v databáze Autobazar.EUNiekoľko zlatých mincí, niekoľko vratiek DPH, prípadne iné druhy zarobenia peňazí môžu...29. Október, 2021
03Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýRange Rover po takmer 10 rokoch prichádza s novou generáciou svojho najväčšieho modelu. Ten...28. Október, 2021