Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

V ČR budeme jazdiť 150 km/h rýchlosťou!

V období, keď viaceré krajiny zvažujú sprísnenie rýchlostných limitov, naši susedia idú opačnou cestou. V Česku budeme jazdiť až 150 km/h rýchlosťou!

rufus v Legislatíva
02.07.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Jazdec na D1 - nebezpečná...

Legislatíva

Česko prijatím zákona zvýši na vybraných úsekoch diaľnic maximálnu rýchlosť zo 130 na 150 km/h. Okrem toho bude platiť pre vodičov nový bodový systém.

U nás sa tieto zmeny nepodarilo presadiť. V ČR majú byť tieto zmeny zavedené už o 2 roky. Názor samotných motoristov je na túto úpravu kontroverzný. Niektorí zmenu chvália, iní sú proti a odvolávajú sa na bezpečnostné riziká. Nebude sa jednať o celostné zvýšenie rýchlosti, dané zmeny budú platiť iba pre vybrané úseky diaľnic.

Novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách

Českí poslanci schválili novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorá uvedie do reálnej premávky všade diskutované zvýšenie najvyššej povolenej rýchlosti na diaľniciach. Kritikom je vyčítané, že reagujú prehnane, keďže sa jedná o zvýšenie rýchlosti o 20 km/h. Minister dopravy Martin Kupka (ODS) predpokladá, že prvé úseky, na ktorých bude možné zvýšiť rýchlosť z terajšieho 130 na 150 km/h, sa na českých diaľniciach objavia do 2 rokov.

V platnosti od 1. Januára 2024

Ak normu podporí aj Senát a prezident, pôjde do platnosti už od 1. januára 2024. Kupka vo vyjadrení pre novinárov povedal, že zvýšenie „maximálky“ bude aj na najmodernejších častiach diaľnic podmienené pripravenosťou telematiky znižovať povolenú maximálnu rýchlosť v závislosti od počasia, zhoršenia viditeľnosti či iného sťaženia jazdy. Povedal, že sa bude snažiť, aby aspoň na jednom z odporúčaných úsekov bolo k začiatku budúceho roka zaistené všetko potrebné, aby nový rýchlostný limit mohol fungovať.

Kde bude rýchlosť na diaľnici zvýšená?

Zvýšenie rýchlostného limitu sa bude podľa ministra týkať iba rovných a prehľadných diaľničných úsekov. Odporcovia oponujú faktami. Vyššia rýchlosť podľa nich okrem bezpečnostného rizika znamená vyššiu spotrebu paliva a tým aj viac emisií. Tieto dôvody stoja za tým, že Rakúsko umožňujú rýchlejšiu jazdu len elektromobilom, a to len v takzvaných IG-L zónach. Ostatní účastníci premávky na týchto úsekoch musia znížiť rýchlosť zo 130 na 100, alebo dokonca na 80 km/h.

Testovanie v minulosti

Treba si pripomenúť, že toto nie je prvý pokus. Testovanie sa už uskutočnilo v roku 2021 na 38-kilometrovom úseku diaľnice D1 medzi Popradom a Behárovcami. Rýchlosť bola skúšobne zvýšená na  zo 130 na 140 km/h, takže niečo podobné zvažovalo aj Slovensko. Nakoniec sa testovanie neosvedčilo a návrh upadol do zabudnutia. Ministerstvo dopravy dospelo k záveru, že prípadná úspora času v tomto prípade nevyvážila negatíva, ktoré vyššia rýchlosť priniesla.

Negatíva vyššej rýchlosti + nový bodový systém

Aké sú to? Zvýšené emisie, zvýšený hluk a väčšie riziko smrteľných nehôd. Okrem toho sa do praxe uvádza aj nový bodový systém. Po vzore zahraničných krajín upravuje a rieši najmä otázku riadenia motorového vozidla pod dozorom od veku 17 rokov. Vládny návrh v predloženej podobe zavádza v bodovom systéme 3 skupiny trestných bodov a zvyšuje pokuty za niektoré závažné priestupky. Po novom bude možné prideliť 2, 4 alebo 6 bodov. Za nazbieraných 12 trestných bodov vodič príde o vodičský preukaz, rovnako ako doteraz. Pri najzávažnejších priestupkoch bude platiť dvakrát a dosť.Ako hodnotíš šance na úspech? Podarí sa presadiť potrebné zmeny?

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

V ČR budeme jazdiť 150 km/h rýchlosťou

Jazdec na D1 - nebezpečná jazda v 231 km/h - Je vyššia rýchlosť v ČR riskantný krok?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda za menej: VW Lavida za 15 500 €V prípade, že by tento Volswagen prišiel na náš trh, Škoda by mala problém. Nedokáže...26. Jún, 2023
02Vek 31 rokov, cena 30 000 €: Fiat rarita dá 205 km/h!Ako vyzeral tuzexový sen pred 30 rokmi? Rýchlosť 205 km/h a extrémne nízky nájazd sú...28. Jún, 2023
03730 km denne, 370 744 km za 2 roky: Mercedes kráľ za koľko? Existujú autá s kráľovským nájazdom, ktoré sú dôkazom, že dôležitejšia ako nájazd je...30. Jún, 2023