Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Vojna na Ukrajine vs. ceny paliva: Drahšie tankovanie a nárast elektromobilov

Čaká nás zdražovanie cien paliva. Súvisí so zdražovaním ropy a prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Pripravme sa na drahšie tankovanie a nárast elektromobilov. Budeme tankovať benzín za 2 eurá alebo 1,8 eura za liter?

rufus v Legislatíva
02.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Upravená autorská fotografia redakcie - tankovanie 1.3. 2022/autor Zuzana Lašová

Vojna na Ukrajine vs. ceny...

Legislatíva

Odborníci na základe vývoja svetových cien ropy predpokladajú ďalšie zdražovanie cien paliva. Aký vplyv bude mať na ceny palív prebiehajúca invázia na Ukrajinu? Všetky informácie nájdete prehľadne v 1 článku.

Úvodná fotografia článku zachytáva cenu z tankovania 1. 3. na severnom Slovensku. Na digitálnom displeji svieti suma 1,609 eura za liter. Zdroj: Upravená autorská fotografia redakcie/autor Zuzana Lašová

Moskva – najväčší vývozca ropy

Cena ropy prekonáva 7-ročné maximá. Čo je momentálne najväčším dôvodom nárastu cien paliva? Čierne zlato láme na burzách svoje maximá z dôvodu ruskej invázie na Ukrajine. Moskva patrí k najväčším vývozcom ropy. Vojna obmedzuje dodávky čierneho zlata na svetové trhy. Odpoveďou nemôže byť nič iné ako zdražovanie.

Moskva – 1 z najväčších vývozcov ropy. Ruská ropa a jej význam pre Eúrópu.Zdroj: pixabay.com

Vojna vs. ropa z Ruska

Liter nafty stojí o tretinu viac ako minulý rok. Benzín zdražel tiež, ale nárast ceny nie je tak prudký. Za liter Naturalu 95 zaplatíme o približne pätinu viac ako pred 1 rokom. Investičná banka JPMorgan prišla s aktuálnym odhadom, podľa ktorého rusko-ukrajinský konflikt spôsobí nárast ceny ropy na viac ako 150 dolárov za barel. Zároveň posilňuje americký dolár voči euru, čo prinesie taktiež ďalšie zdražovanie pohonných hmôt. Budeme tankovať benzín za 2 eurá alebo 1,8 eura za liter?

Ceny paliva v SR rok 2022 prehľad týždňov

Podľa údajov Štatistického úradu SR v siedmom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu na týždennej báze zvýšili o 1,3 % a dosiahli priemernú úroveň 1,558 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vzrástli o 1,2 % na úroveň 1,754 eura za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali 1,4 % a dosiahli úroveň 1,463 eura za liter. *Úvodná fotografia článku zachytáva cenu z tankovania 1. 3. na severnom Slovensku. Na digitálnom displeji svieti suma 1,609 eura za liter.

Za benzín a naftu výrazne priplácame

Poďme sa pozrieť na čísla medziročného nárastu cien. Za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 18 %. Kde je nárast ceny najvýraznejší? Extrémny nárast zaznamenáva nafta, ktorá je o 30 % drahšia ako vlani.

Aký vplyv má na ceny palív prebiehajúca invázia na Ukrajinu?

Odkedy cena ropy vyskočila na viac ako 100–dolárovú hranicu, máme tu ďalší olej do kotla zdražovania. Vojna na Ukrajine a zavedenie prísnych sankcií voči Rusku vrátane vylúčenia z platobného systému Swift a sankcie voči ruskej centrálnej banke, sú dôvodom, že nárast ceny ropy vystrelí podľa odhadov na viac ako 150 dolárov za barel.

Vojna na Ukrajine - vojenská invázia Rusov pokračuje.Zdroj: aa.com.tr

Očakávania nepotešia

Je možné, že sa dostaneme na vyššie hodnoty ako v roku 2014. Takmer všetky európske krajiny sú výrazne napojené na ruskú ropu a plyn. Zastavenie dodávok bude predstavovať veľké problémy pre európsky priemysel a výrobu. Výrobcovia budú čeliť väčšej kríze ako v prípade nedostatku čipov a súčiastok počas pandémie. Agentúra SITA už vo štvrtok ráno, okamžite po prvých útokoch, informovala o prudkom náraste ceny ropy Obavy z možného narušenia dodávok ruskej ropy spôsobili rast ceny takmer okamžite po tom, ako prezident Vladimir Putin ohlásil ruskú vojenskú akciu na Ukrajine.

Zdražovanie nielen na Slovensku

Najhoršie obavy sa podľa komoditného analytika Borisa Tomčiaka budú napĺňať a v priebehu marca sa nepriaznivá situácia dotkne nielen vodičov na Slovensku. Benzín a nafta u nás v nasledujúcich týždňoch zdražejú a najpesimistickejšie predpovede hovoria o ešte väčšom prekonávaní rekordov.

Priemerné ceny pohonných látok v SR rok 2022 prehľad týždňov

Budeme mať problémy ako v Británii?

Koniec leta nebol pre Britániu poslom dobrých správ. Koncom septembra začali svetové médiá informovať o nedostatku pohonných hmôt. Problémy s nedostatkom benzínu a nafty v celej krajine spôsobili výpadky v osobnej doprave, v transporte potravín, liekov a skomplikovali život tisíckam miestnych vodičov. Situácia eskalovala až do momentu, keď vodiči v snahe nájsť čerpaciu stanicu s palivom chodili peši s bandaskami po okolí a hľadali čerpaciu stanicu, ktorá nemá vyčerpané kapacity a má ešte nejaké rezervy paliva.

Británia - obdobie zo septembra. Nedostatok pohonných hmôt na stojanoch čerpacích staníc. Zdroj: pixabay.com

Budeme jazdiť a kupovať elektromobily?

V ankete amerického automobilového magazínu Motor1 až 35 % z opýtaných vodičov uviedlo, že ich budúci automobil bude elektromobil. Ešte zaujímavejšie zistenie? Až 32 % respondentov z Británie uvádza, že si kúpia elektrickú jazdenku. Zaujímavou skutočnosťou je aj fakt, že výpadok predaja pohonných hmôt spôsobil najväčšie obavy mladým Britom v produktívnom veku. Od akého veku už vodiči neprepadávali panike?

Zdražovanie paliva vs. eletromobilyZdroj: pixabay.com

Boom elektrických jazdeniek

Pripravme sa na boom elektrických jazdeniek. Najlepšie sa so situáciou vyrovnávali seniori vo veku 55-64 rokov, pričom len 7 % opýtaných v panike nakupovalo pohonné hmoty a snažilo si vytvoriť zásoby. Najzaujímavejší údaj celého prieskumu? V porovnaní s normálnym stavom, počas šialeného výpadku zaznamenali vyhľadávacie motory na internete až neuveriteľný 1 600 % nárast vyhľadávania termínu „elektromobil“ v Británii. Za všetko mohli práve spomínané problémy s dodávkami paliva, je však možné predpokladať, že unavených vodičov s klasickým pohonom bude ubúdať a nahradia ich majitelia elektromobilov.

Dôvod, ktorý presvedčí majiteľa klasického pohonu? Peniaze

Je otázne ako sa výrobcovia pobijú s problémami, ktoré sú spojené s prevádzkou a s nabíjaním a s nabíjacími stanicami. Čo rozhodne netreba v prípade elektromobilov podceňovať? Vyhliadky na ušetrenie peňazí svojich majiteľov.

Čierne zlato láme na burzách svoje maximá z dôvodu ruskej invázie na Ukrajine. Moskva patrí k najväčším vývozcom ropy. Vojna obmedzuje dodávky čierneho zlata na svetové trhy. Odpoveďou nemôže byť nič iné ako zdražovanie.Zdroj: youtube.com/ CTV News

Ušetri 20 000 eur nákupom elektrickej jazdenky

Už za 10 rokov využívania elektromobilu môžeš ušetriť hodnotu nového automobilu. Približne 20 000 eur aj viac! Treba mať na zreteli všade spomínané zdražovanie. Kalkulácia, ktorá počíta s cenou benzínu asi 1,5 eur bude ešte zaujímavejšia, keď vezmeme do úvahy situáciu na trhu, vojnu a ďalšie faktory, dvíhajúce cenu palív. Aké doplnkové informácie alebo pomoc štátu by si uvítal a aký je tvoj názor na nahradenie tradičných pohonom elektrickými jazdenkami?

Zdroj: SITA, statdat.statistics.sk, ta3.com

Vojna na Ukrajine vs. ceny paliva - Drahšie tankovanie a nárast elektromobilov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Lacná novinka z Ruska: Lada Vesta za 7 000 €!Spoločnosť AVTOVAZ sa pripravuje na spustenie výroby Lady Vesta FL (facelift). Podľa...24. Február, 2022
02Dacia Duster Prior Design: Widebody bodykit naživo!Duster monštrum s brutálnym bodykitom! Okrem toho, že vyzerá fantasticky, výrobca zametá...20. Február, 2022
03Nová Toyota Aygo X: Z malého X crossover za 11 990 €!Veľké auto s malým telom. S týmto výberom neurobíš krok vedľa. Éra kompaktných crossoverov...22. Február, 2022