Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

130 km/h na diaľnici v BA: Vodiči dostali výnimku povolenej rýchlosti!

Na diaľničnou úseku D1 pribudlo premenné dopravné značenie. Vďaka nemu môžu vodiči na vyťaženom obchvate Bratislavy jazdiť rýchlejšie, až 13 km/h! Za akých podmienok výnimka rýchlosti na tomto úseku platí? 

rufus v Legislatíva
28.08.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: TASR.sk

130 km/h na diaľnici v BA:...

Legislatíva

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v týchto dňoch spustila na bratislavských diaľniciach D1 a D2 nové líniové riadenie dopravy. Cestný „Infotainment“ systém sa má výrazne podieľať na znížení výskytu kolón a zdržaní s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky.

Obchvat Bratislavy - po novom aj rýchlosť 130/h Zdroj: TASR.sk

130 km/h na bratislavskom obchvate

Výnimka platí pre jazdu na vyťaženom úseku medzi križovatkou BA – Pečňa a výjazdom na Bratislavu – Vajnory. Pre umožnenie tejto výnimky bolo na diaľnici D1 zavedené líniové riadenie dopravy. To vyžaduje osadenie premenného dopravného značenia – smart značiek.

130 km/h na diaľnici v BA: Vodiči dostali výnimku povolenej rýchlosti!Zdroj: FB Polícia SR - Bratislavský kraj

Zmena rýchlosti podľa situácie, kolón, nehôd

Ako riadenie dopravy pomocou premenného dopravného značenia vyzerá? Tieto premenné dopravné značky zobrazujú aktuálnu najvyššiu dovolenú rýchlosť, zákaz predbiehania, upozornenie na nebezpečenstvo na ceste, kolóny, práce na ceste a ďalšie situácie, ktoré ovplyvňujú udávanú rýchlosť. Informačné oznamy sa postarajú o prehľad vodiča a zvýšenú bezpečnosť. V prípade nebezpečenstva, bude vodič o zmenách alebo prekážkach na ceste zrozumiteľne informovaný.

Spoľahlivý systém rýchlo reaguje na zmeny

Vodiči sa tak nemusia obávať, že bude riadenie dopravy nezrozumiteľné alebo komplikované. Riadiaci systém reaguje rýchlo a zmeny eviduje okamžite na základe merania a vyhodnotenia vstupných parametrov. Pri prejazde daným úsekom v čase špičky alebo pri vytvorení kolón, treba automaticky počítať s nasledujúcim obmedzením rýchlosti. Systém dáta spracúva a vyhodnocuje každých 60 sekúnd, tak sa nemôže stať, že nezareaguje dostatočne rýchlo. Zmena sa prehľadne zobrazuje na premennom dopravnom značení.

Diaľnice na SlovenskuZdroj: dialnice.szm.com

Smart značky pre lepšiu bezpečnosť na cestách

V závislosti od času a premávky bude na spomínaných úsekoch možné po novom jazdiť až rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu. Predstavitelia NDS a dopravnej polície sa vyjadrili pre médiá: „Toto riadenie má niekoľko prínosov, ktoré budú významne meniť a ovplyvňovať dopravu v Bratislave. Hlavným je zvýšenie bezpečnosti. Automaticky sa bude zvyšovať plynulosť cestnej premávky,“ skonštatoval Peter Peťko, člen predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS. Okrem dopadu na zlepšenie situácie na cestách sa má využitie smart značiek prejaviť aj v zvýšení kapacity daných úsekov až o 10 až 20 percent.

Diaľnica D4, rýchlostná cesta R7Zdroj: https://www.d4r7.com/

 

Priebeh a postupné spustenie systému

Prvá fáza líniového riadenia bola spustená predvčerom, 26.8. Zachytáva celú dĺžku diaľnice D1 na území mesta. To je medzi križovatkou Bratislava, Pečňa a budúcou križovatkou Bratislava, východ (výjazd Vajnory). Druhá fáza sa zameria na úsek diaľnice D2 od tunela Sitina - výjazdu Mlynská dolina až po križovatku Jarovce. Počíta sa s predĺžením až po Senec.

Ako systém funguje?

Zbieranie dát zabezpečuje 178 senzorov, ktoré sa nenachádzajú v značení, ale priamo na diaľnici. Aké sú to? Ide o detektory vozidiel, stavu vozovky a senzory ovzdušia a ďalšie. Najväčšou výhodou je automatický chod systému.

Výnimka platí pre jazdu na vyťaženom úseku medzi križovatkou BA – Pečňa a výjazdom na Bratislavu – Vajnory. Aký je tvoj názor na podobné kroky? Podeľ sa s nami o tvoj pohľad na zvýšenie povolenej rýchlosti v komentároch. Ide o zvyšovanie rýchlosti na určitých úsekoch za podmienky, že to dovoľuje premávka. Vodiči v Bratislave jazdia rýchlejšie  Ako zmenu privítali samotní vodiči? Zdroj: freepick.com

Plán predĺženia až po Senec

NDS chce smart značenie využívať postupne na predĺženom úseku až po Senec a na diaľnici D2 až po budúci uzol Bratislava (v súčasnosti Stupava).Rovnaký systém má byť zavedený aj v nadchádzajúcej výstavbe obchvatu Bratislavy na D4 od Jaroviec po Raču a na rýchlostnej ceste R7 v úseku Bratislava, Nivy – Bratislava, juh. Následne po zavedení líniového riadenia má byť spustené aj sieťové dopravné riadenie.

Zvýšenú ostražitosť vodičov, 

Doprava v oboch smeroch je pomocou nového dopravného značenia individuálne regulovaná a prispôsobená premávke. Polícia preto žiada vodičov, aby zvýšili svoju ostražitosť a sledovali dopravné značenie, ktoré sa mení podľa aktuálnej situácie v cestnej premávke.

Vodiči v Bratislave jazdia rýchlejšie 

Ako zmenu privítali samotní vodiči? Ktoré ďalšie úseky by rozhodne potrebovali podobnú úpravu maximálnej povolenej rýchlosti? Napíš svoje tipy do komentárov. Aký je tvoj názor na podobné kroky? Podeľ sa s nami o tvoj pohľad na zvýšenie povolenej rýchlosti v komentároch. V prípade prispôsobenia rýchlosti podmienkam na ceste, ide o dobré riešenie.

Video k téme zo správ na TA3 si môžeš pozrieť TU. 

Zdroj: Polícia SR - Bratislavský krajndsas.sk, aktuality.sk

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nový trest pre vodičov: Za nadávky pred policajtom pokuta 500 €!Verbálna agresivita bude po novom trestaná. Ministerstvo vnútra sa rozhodlo chrániť...24. August, 2021
02Most Valy: Najvyšší most v Strednej Európe je na Slovensku!Most Valy je diaľničný most na diaľnici D3 v okrese Čadca. Svojou výškou 84...20. August, 2021
03Armádne mašiny a helikoptéry: Natáčanie amerického filmu na D3! Veľká investícia pre Slovensko. Americkí filmári s viac ako 450 členným štábom zahájili u...22. August, 2021