130 km/h na diaľnici v BA: Vodiči dostali výnimku povolenej rýchlosti!
Na diaľničnou úseku D1 pribudlo premenné dopravné značenie. Vďaka nemu môžu vodiči na vyťaženom obchvate Bratislavy jazdiť rýchlejšie, až 13 km/h! Za akých podmienok výnimka rýchlosti na tomto úseku platí?

130 km/h na diaľnici v BA:...
Legislatíva
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v týchto dňoch spustila na bratislavských diaľniciach D1 a D2 nové líniové riadenie dopravy. Cestný „Infotainment“ systém sa má výrazne podieľať na znížení výskytu kolón a zdržaní s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky.
Zdroj: TASR.sk
130 km/h na bratislavskom obchvate
Výnimka platí pre jazdu na vyťaženom úseku medzi križovatkou BA – Pečňa a výjazdom na Bratislavu – Vajnory. Pre umožnenie tejto výnimky bolo na diaľnici D1 zavedené líniové riadenie dopravy. To vyžaduje osadenie premenného dopravného značenia – smart značiek.
Zdroj: FB Polícia SR - Bratislavský kraj
Zmena rýchlosti podľa situácie, kolón, nehôd
Ako riadenie dopravy pomocou premenného dopravného značenia vyzerá? Tieto premenné dopravné značky zobrazujú aktuálnu najvyššiu dovolenú rýchlosť, zákaz predbiehania, upozornenie na nebezpečenstvo na ceste, kolóny, práce na ceste a ďalšie situácie, ktoré ovplyvňujú udávanú rýchlosť. Informačné oznamy sa postarajú o prehľad vodiča a zvýšenú bezpečnosť. V prípade nebezpečenstva, bude vodič o zmenách alebo prekážkach na ceste zrozumiteľne informovaný.
Spoľahlivý systém rýchlo reaguje na zmeny
Vodiči sa tak nemusia obávať, že bude riadenie dopravy nezrozumiteľné alebo komplikované. Riadiaci systém reaguje rýchlo a zmeny eviduje okamžite na základe merania a vyhodnotenia vstupných parametrov. Pri prejazde daným úsekom v čase špičky alebo pri vytvorení kolón, treba automaticky počítať s nasledujúcim obmedzením rýchlosti. Systém dáta spracúva a vyhodnocuje každých 60 sekúnd, tak sa nemôže stať, že nezareaguje dostatočne rýchlo. Zmena sa prehľadne zobrazuje na premennom dopravnom značení.
Zdroj: dialnice.szm.com
Smart značky pre lepšiu bezpečnosť na cestách
V závislosti od času a premávky bude na spomínaných úsekoch možné po novom jazdiť až rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu. Predstavitelia NDS a dopravnej polície sa vyjadrili pre médiá: „Toto riadenie má niekoľko prínosov, ktoré budú významne meniť a ovplyvňovať dopravu v Bratislave. Hlavným je zvýšenie bezpečnosti. Automaticky sa bude zvyšovať plynulosť cestnej premávky,“ skonštatoval Peter Peťko, člen predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS. Okrem dopadu na zlepšenie situácie na cestách sa má využitie smart značiek prejaviť aj v zvýšení kapacity daných úsekov až o 10 až 20 percent.
Zdroj: https://www.d4r7.com/
Priebeh a postupné spustenie systému
Prvá fáza líniového riadenia bola spustená predvčerom, 26.8. Zachytáva celú dĺžku diaľnice D1 na území mesta. To je medzi križovatkou Bratislava, Pečňa a budúcou križovatkou Bratislava, východ (výjazd Vajnory). Druhá fáza sa zameria na úsek diaľnice D2 od tunela Sitina - výjazdu Mlynská dolina až po križovatku Jarovce. Počíta sa s predĺžením až po Senec.
Ako systém funguje?
Zbieranie dát zabezpečuje 178 senzorov, ktoré sa nenachádzajú v značení, ale priamo na diaľnici. Aké sú to? Ide o detektory vozidiel, stavu vozovky a senzory ovzdušia a ďalšie. Najväčšou výhodou je automatický chod systému.
Zdroj: freepick.com
Plán predĺženia až po Senec
NDS chce smart značenie využívať postupne na predĺženom úseku až po Senec a na diaľnici D2 až po budúci uzol Bratislava (v súčasnosti Stupava).Rovnaký systém má byť zavedený aj v nadchádzajúcej výstavbe obchvatu Bratislavy na D4 od Jaroviec po Raču a na rýchlostnej ceste R7 v úseku Bratislava, Nivy – Bratislava, juh. Následne po zavedení líniového riadenia má byť spustené aj sieťové dopravné riadenie.
Zvýšenú ostražitosť vodičov,
Doprava v oboch smeroch je pomocou nového dopravného značenia individuálne regulovaná a prispôsobená premávke. Polícia preto žiada vodičov, aby zvýšili svoju ostražitosť a sledovali dopravné značenie, ktoré sa mení podľa aktuálnej situácie v cestnej premávke.
Vodiči v Bratislave jazdia rýchlejšie
Ako zmenu privítali samotní vodiči? Ktoré ďalšie úseky by rozhodne potrebovali podobnú úpravu maximálnej povolenej rýchlosti? Napíš svoje tipy do komentárov. Aký je tvoj názor na podobné kroky? Podeľ sa s nami o tvoj pohľad na zvýšenie povolenej rýchlosti v komentároch. V prípade prispôsobenia rýchlosti podmienkam na ceste, ide o dobré riešenie.
Video k téme zo správ na TA3 si môžeš pozrieť TU.
Zdroj: Polícia SR - Bratislavský kraj, ndsas.sk, aktuality.sk
Najčítanejšie tento týždeň




