22-tonové monštrum, ktoré lieta: Špeciálna úprava ruského Kamazu do -60 °C!

Ako čo najlepšie presunúť ťažký stroj v nehostinných podmienkach a v mínusových teplotách, ktoré vládnu na Sibíri? Kamaz v spolupráci so spoločnosťou Eureka-Trade vytvorili stroj, ktorý nemá konkurencie. 22-tonové monštrum, Kamaz-43118 so špeciálnym podporným druhom pohonu, dokáže lietať! Odolá aj extrémnym teplotám okolo -60 °C!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
04.09.2018
Diskusia:

22-tonové monštrum, ktoré...

Auto-moto zaujímavosti

Lietajúce stroje. Bájna predstava, ktorá z času na čas prinesie vozidlo v podobe lietajúceho konceptu. Všetky tieto koncepty majú 1 vlastnosť spoločnú. Nefunkčnosť alebo príliš drahú realizáciu. Ten dnešný to dokáže, pomáha mu ďalší pohon.

KAMAZ-43118 cargo - Bude ťažké monštrum lietať? Zdroj: kamazexport.com

Čo dokáže?

Ako čo najlepšie presunúť ťažký stroj v nehostinných podmienkach a v mínusových teplotách, ktoré vládnu na Sibíri? Kamaz v spolupráci so spoločnosťou Eureka-Trade vytvorili stroj, ktorý nemá konkurencie. 22-tonové monštrum, Kamaz-43118 so špeciálnym podporným druhom pohonu, dokáže lietať! Odolá aj extrémnym teplotám okolo -60 °C!

Lietajúce nákladné vozidlo - Všetko je možné v Rusku

O Rusku sa hovorí, že tu je všetko viac dramatické a bláznivé. Ak svet vymýšľa lietajúci osobný automobil, Rusi idú ďalej. Chcú vytvoriť lietajúci nákladný automobil!

Šialená úprava obrovského Kamazu

Ak existuje vozidlo, ktoré by si si na výrobu lietajúceho stroja nevybral, je to ruský Kamaz. Chrabrých bratov však ani táto výzva neodradila. Po nedávno predstavenom zaujímavom návrhu s názvom Arktika, ktorý svoju sériovú podobu posunie do predaja ešte tento rok, Kamaz šokuje opäť.

KAMAZ 53229 6×4 - Kamaz prináša rôzne úpravy pohonu a šialené konštrukčné riešeniaZdroj: myntransportblog.com

Ideálne podmienky na testovanie extrémnych mašín

Aké sú ideálne podmienky na testovanie extrémnych mašín? Nedokonalé cesty, miesta s chýbajúcim asfaltom a extrémnymi teplotnými podmienkami. Toto všetko spĺňa Jakutsko. Sibír je obľúbenou "destináciou" testovania extrémnych vozidiel. Teploty okolo -8,8 stupňa Celzia, nikdy nekončiaca zima. Tuhnutie krvi v žilách. A ručička na teplomeri na neskutočnej hodnote - 60 stupňov Celzia. Tu sa testuje "jedna báseň."

Výnimočný Kamaz-43118

Kamaz má v Jakutsku svoje testovacie centrum. Okrem vývoja áut rieši aj dôležitú otázku pre túto oblasť. Prepojenie tejto husto obývanej oblasti s metropolou a blízkym a ďalekým okolím. Tu asi vznikla myšlienka vytvorenia lietajúceho Kamazu. Slovo dalo slovo a v spolupráci s Eureka-Trade skutočne vznikol netradičný Kamaz-43118. Nie je to žiaden "lietajúci dostavník," ale tento nadrozmerný objekt sa skutočne dokáže "odlepiť od zeme."

Kamaz-43118 - lietajúce monstrum so špeciálnym podporným druhom pohonu a odolnosťou voči extrémne nízkym teplotám. Odolá aj -60 °C!Zdroj: youtube.com

Zavesenie ťažkého stroja na helikoptéru

Aké riešenie podporného pohonu očakávaš? Určite neuhádneš. Kamaz-43118 je upravený tak, aby bolo možné jeho "zavesenie" na helikoptéru! Model kooperuje s helikoptérou MI-26. Tu sa črtá ďalšia výzva. Ako zabezpečiť prelet obrovského stroja helikoptérou a udržať vozidlo počas jazdy vo vodorovnej polohe? K tomu brutálne podmienky tlaku a Jakutska s extrémnymi mrazmi. Vývojoví špecialisti sa museli so "systémom uchopenia pohrať. Niet pochýb, že sa pritom zapotili.

Nutné úpravy + použitie hydrokarbonátov parafínu

Stroj dostal extrémne tesnenie všetkých časti s tekutým obsahom. Z riešením prišla spoločnosť, podieľajúca sa na vývoji, Eureka-Trade. Výborným nápadom bolo použitie hydrokarbonátov parafínu, ktoré disponujú vhodnými vlastnosťami pre tento účel.

Kamaz-43118 - lietajúce monstrum so špeciálnym podporným druhom pohonu a odolnosťou voči extrémne nízkym teplotám. Odolá aj -60 °C!Zdroj: youtube.com

Lietajúci kolos - Extrémna hmotnosť 22, 3 tony

Ako výrobca vyriešil uchytenie? Spevnil podvozok a korbu. Do korby vozidla zabudoval koľajnicový systém uchytenia. Vďaka tomu telo Kamazu "drží" pevne vo vodorovnej polohe a nestráca stabilitu. Konštrukcia pritom musí rátať s mimoriadnou záťažou. Celková hmotnosť Kamazu-43118 je až 22,3 tony. Pohotovostná hmotnosť vozidla je necelých 9 000 kilogramov, presne 8 750 kilogramov. Najväčšia zvláštnosť? Lietať tento stroj dokáže aj pri maximálnom zaťažení!

Kamaz-43118 - lietajúce monstrum so špeciálnym podporným druhom pohonu a odolnosťou voči extrémne nízkym teplotám. Odolá aj -60 °C!Zdroj: youtube.com

Pohon + využitie

Výrobca vytvoril až 4 verzie prototypov. Pohon ostal štandardný. štandardnom Výkon zabezpečuje 8-valcový turbodiesel s 280 koňmi a 1 177 Nm krútiaceho momentu. Zvláštnosťou motora sú 2 nádrže na pohonné hmoty. Obe disponujú slušným, no nie rekordným objemom. Spolu zabezpečia 360 litrov paliva. Dôvodom je aj spomínaná nutnosť extrémneho tesnenia kvôli teplotám. Samotný druh paliva, motorová nafta, nemá takú odolnosť voči mrazu. Aký výber paliva, by bol vrámci mínusových teplôt vhodnejší? Ako hodnotíš toto bláznivé riešenie? Môže tento spôsob leteckého prevozu zlepšiť využiteľnosť v ťažko dostupných lokalitách? Určite áno. Rozhodne to otvára nové dvere pre využitie Kamazu tam, kde iné stroje nemajú šancu.

Zdroj: kamazexport.comexkavator.ru, myntransportblog.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mobilná jadrová elekráreň z Ruska: 310-tonový kolos s reaktormi! Mobilná jadrová elektráreň TES-3 patrí k šialeným objavom, ktoré na svete nikto iný...20. September, 2018
02Octavia z Ruska - Lada Vesta Sport: Vylepšený vzhľad / dynamika za 14 000€! Športová Vesta "nabitá" novými vylepšeniami ide do sériovej výroby. Okrem dizajnu ponúka...6. September, 2018
03Exkluzívne Audi A8: Zamatová Velvet Purple valcuje internet!Najkrajšie Audi sa predviedlo vo farbe, ktorú vídať takmer výlučne na rýchlych...24. September, 2018