43 hodín: Toľko trvá výmena mosta v Pekingu!

V Pekingu naozaj vedia ako stavať mosty! Svedčí o tom video, ktoré dokumentuje extrémne krátku výmenu mosta v Sanyuane! Celá výmena mosta trvala len neuveriteľných 43 hodín! Sleduj neuveriteľnú rýchlosť prestavby vo videu! Nebudeš veriť vlastným očiam!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
26.11.2015
Diskusia:

43 hodín: Toľko trvá...

Auto-moto zaujímavosti

Keď sa povie oprava...

Keď sa povie oprava mosta, mnohým motoristom sa na tvári objaví zhrozený výraz. Prečo je tomu tak? Nejeden z nás si aj napriek tomu, že konkrétnym úsekom neprechádza, predstaví, čo ho pri jeho plánovanej ceste z dôvodu výluk prekvapí a ako dlho mu jeho presun motorovým vozidlom bude trvať. Nie všade však musia mať vodiči zlé skúsenosti s dlhými opravami. Existujú miesta, kde dokážu zložité výmeny mosta robiť doslova "na fušku!" 

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan!Zdroj: interestingengineering.com

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan!Zdroj: interestingengineering.com

Most v Sanyuan

V hlavnom meste Pekingu je súčasťou dôležitej dopravnej tepny aj most v Sanyuan spájajúci niekoľko dôležitých ťahov. Vyjazdený most, ktorý potreboval nahradiť starý povrch novým podkladom, sa stal svetovo známym po tom, čo na ňom čínski stavbári predviedli extrémne rýchlu opravu! Zodpovedný prístup k riešeniu dopravnej otázky patrí asi k najväčším rozdielom medzi prístupom čínskych a slovenských zodpovedných inštitúcií.

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan!Zdroj: interestingengineering.com

V Pekingu vedia stavať mosty!

V Pekingu naozaj vedia ako stavať mosty. Svedčí o tom video, ktoré dokumentuje extrémne krátku výmenu mosta v Sanyuane! Celkovo vybudovali viac ako 1300 ton novej plochy.

Keď stavbári demontovali starý most, zistili, že je na ňom viac škody ako čakaliZdroj: interestingengineering.com
 
Sleduj neuveriteľnú rýchlosť prestavby vo videu! Nebudeš veriť vlastným očiam! 

Video: Ako sa stavia v Pekingu?

Spolupráca je kľúč

V Číne veľmi dobre vedia, k čomu by viedla dlhšie trvajúca odstávka mosta a tak hroziaci kolaps v meste vyriešili extrémne rýchlou opravou! Úrady a stavebné spoločnosti vypracovali plán rekordne krátkej rekonštrukcie. Obnova sanyuanského mosta začala o 23. hodine 13. novembra 2015. "Time-lapse" záznam potvrdzuje, že stavba bola vďaka výbornému plánovaniu takmer dokončená už za 36 hodín. Most cez ktorý denne prejde okolo 200-tisíc vozidiel bol teda podľa plánu otvorený do 48 hodín. Od začiatku prác do osadenia nového povrchu a spustenia premávky prešlo iba neuveriteľných 43 hodín! Kedy sa niečoho podobného dočkáme aj u nás? 

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan!Zdroj: interestingengineering.com

Čínski stavbári vedia pracovať extrémne rýchlo! 

Prestavba mosta z pred pár dní je ďalším dôkazom, že v Číne vedia ako sa vyhnúť hroziacej katastrofe! Vieme si vôbec predstaviť, že by u nás zvládli prestavbu na hlavnom ťahu aj s odklonením dopravy za necelé dva dni? Vo väčšine prípadov predstavujú podobné prestavby u nás dlhodobé výluky na cestách! Dokonca tu trvajú dlho aj prestavby na vedľajších ťahoch! 

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan!Zdroj: giphy.com

Situácia na Slovensku

Výluky na cestách vedú často k úplnému zlyhaniu dopravy. Niečo podobné si však v Pekingu nemôžu dovoliť. Treba uznať, že zvládnuť náročnú výmenu mosta sa im podarilo v rekordne krátkom čase! Ostáva len dúfať, že sa podobne efektívnej práce pri opravách úsekov ciest dočkáme aj u nás! Momentálne hrozí podobný scenár aj na viacerých úsekoch na Slovensku. Ako sa so situáciou vysporiadajú zodpovední a aké obmedzenia plánované prestavby spôsobia? 

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan! (Pred opravou)Zdroj: interestingengineering.com

Extrémne rýchla výmena mosta v Sanyuan! (Po oprave)Zdroj: interestingengineering.com

zdroj: interestingengineering.com, gettyimages.com, interestingengineering.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mestský automobil dostal agresívny vzhľad: Smart od Lorinseru!Úpravca Lorinser sa vybláznil, poviete si. Asi tak by sa dal opísať väčšinový dojem z...22. November, 2015
02Video: 35-tonový drvič áut VZ 950 E!Náročné úlohy vyžadujú výkonnejšie a pokročilejšie riešenia. VZ 950 E je ideálny stroj pre...25. November, 2015
03Video: Range Roverom po papierovom moste! Pri príležitosti 45. výročia kultového vozidla, nesúceho označenie Range Rover, sme sa...25. November, 2015