5 tipov: 7 miest, od 2015, do 15 000 eur
Rodinná situácia občas prinúti hľadať aj vozidlá, ktoré majú väčší počet miest. Môže to byť buď kvôli počtu detí, alebo kvôli častým výletom so starými rodičmi. Niekedy sa proste 7 miest hodí a tento počet môže predstavovať rozdiel medzi jazdou jedným a dvomi vozidlami. Treba si však dobre rozmyslieť, či toľko sedačiek potrebujete a dokážete auto využiť. Lebo inak musíte brať do úvahy, že 7-miestne autá sú o niečo ťažšie ako klasické päťmiestne.

5 tipov: 7 miest, od 2015,...
Auto-moto zaujímavosti
My sme pozreli aktuálnu ponuku a vybrali z nej niekoľko áut, ktoré spĺňajú podmienku 7 miest, ale aj podmienku, že sú stále relatívne nové, aj keď sú mladšie ako rok 2015 a tiež stoja do pätnásťtisíc eur. Situácia s jazdenými autami je taká, že aktuálne sú ceny o niečo vyššie ako kedysi, ale aj napriek tomu sa dá vybrať rozumná voľba v tejto cenovej hladine.
1. Renault Espace
Posledná, piata, generácia Renaultu Espace je niekde na rozmedzí MPV a SUV a vozidlo prekvapuje dlhodobo svojou kvalitou spracovania. Renault sa v tomto aute naozaj posunul omnoho ďalej ako bol v predchádzajúcej generácii a interiér dokáže pôsobiť až honosne. Tieto autá však mali spočiatku jeden zásadný problém, ktorý odrádzal potenciálnych majiteľov. Mali len malé motory s prepĺňaním. Naftová alternatíva mala dokonca dve turbá, ale existovalo aj niečo, čo bolo štandardnejšie a bežnejšie.
Renault do modelu Espace dával aj 1,6-litrové DCI, čo je štvorvalec s jedným turbom, dosahujúci 96 kW (130 k). Ten dokonca cez manuálnu prevodovku spolupracuje s pohonom prednej nápravy a dokáže poskytnúť aj relatívne veľkému MPV obstojnú dynamiku a tiež vynikajúcu spotrebu. Sivá farba modelu s malými diskami síce neohúri, ale je celkom praktická. Takisto interiér čalúnený látkou je z rovnakej sekcie neurazí, neohúri. Ale ohúri určite spomenuté spracovanie a niektoré detaily. Tým, že je Espace jedno z tých väčších vozidiel, ponúka dostatok priestoru aj v treťom rade. Samozrejme, nie sú to úplne plnohodnotné sedadlá, ale v tomto vozidle sa na ne dokáže posadiť aj dospelý jedinec.
https://www.autobazar.eu/renault-espace-energy-dci-130-zen-id30316105.html
Zdroj: Autobazar.EU
2. Citroën Grand C4 Picasso
Francúzska automobilka všetky generácie modelu C4 Picasso vybavila dvomi veľkostnými verziami. Tá väčšia niesla doplnok názvu Grand a ponúkla priestor aj pre 7 pasažierov. Tí v treťom rade síce trochu trpeli stiesnenosťou priestoru, ale všetko sa dalo vyriešiť posunutím troch samostatných sedadiel v strednom rade. Automobilka neskôr vozidlo premenovala na Grand C4 Spacetourer a aktuálne ho už úplne vypustila z ponuky, lebo bol už nerentabilný, keďže ľudia chcú primárne SUV.
Pritom koncepcia stredného MPV má vždy svoje výhody. Ponúka viac miesta ako porovnateľné veľké SUV a zároveň nie je veľkostne, teda pôdorysne náročným vozidlom. S Grand C4 Picasso zaparkujete kdekoľvek a kedykoľvek, pričom nepotrebujete žiadne šialené asistenčné systémy a dokážete z auta aj vystúpiť. Modrá farba mu sekne a výbava Best Collection, špecifická pre Slovensko, mala niekoľko zásadných prvkov v základnej výbave, čiže sa dá povedať, že má, bazárnickým slangom, fullku. Má totiž vyhrievanie sedadiel a automatickú klimatizáciu. Má taktiež 1,6-litrový motor BlueHDI, ktorý ponúka výkon 88 kW (120 k). Na rodinné presúvanie to rozhodne stačí a keď pôjdete viac ako piati, tak už nepôjdete veľmi rýchlo.
https://www.autobazar.eu/citroen-c4-picasso-bluehdi-120-ss-best-collection-eat6-id30233648.html
Zdroj: Autobazar.EU
3. Volkswagen Touran
Tradičný zástupca segmentu MPV je aj Volkswagen Touran. Jeho druhá generácia je, žiaľ, aj posledná, lebo ju vytláča väčší súrodenec práve vo forme SUV, ktorý sa volá Tiguan. Tento smutný príbeh má väčšina modelov MPV, lebo po boome, ktorý zažili od roku 1997, kedy bol Renault Megane Scenic Autom roka, sa po 20 rokoch boom zastavil, spomalil a skončil. Prežili len tí najstatočnejší a aj tí pomaly končia.
Volkswagen Tiguan s 1,6-litrovým naftovým štvorvalcom je však stále dobrou alternatívou na poli rodinných vozidiel. Ani tu netreba čakať nejaké extrémne výkony, lebo pri plnom obsadený auto niečo váži. Napriek tomu je stále žiadaným a treba uznať, že tento konkrétny kus má aj veľmi zaujímavú fotogalériu. To je to, čo nám do očí padlo najviac. Buď sú fotky naozaj pekné, alebo sú niečím zaujímavé zo života. A aj celkom nudné auto akým Touran rozhodne je môže vďaka nim vyniknúť.
https://www.autobazar.eu/volkswagen-touran-16-tdi-scr-bmt-comfortline-id30371849.html
Zdroj: Autobazar.EU
4. FIAT Freemont
Talianska alternatíva už má toho veľa spoločné s vozidlami SUV. Ale stále nie je plnohodnotným SUV modelom. Stále má bližšie ku MPV. Má však zaujímavú históriu. Auto začínalo svoju púť ako Dodge Journey, ktorý vytvoril koncern Chrysler ešte v dobách spoločného bačovania s Mercedesom. Potom ale opraty prebral FIAT a ukázal facelift modelu s kvalitnejším interiérom, ale hlavne s novým logom a novým menom. Prišiel FIAT Freemont.
S novým menom sa Journey, po novom Freemont, zbavil často menej spolahliveho 2,0 TDI od VW a nahradil ho dvojlitrom od VM Motori, ktorý je omnoho lepší aj vo výkonnejšej verzii. Je to motor, ktorý mal buď manuál so šiestimi stupňami, alebo automat s rovnakým počtom stupňov. V ponuke sa časom objavila aj možnosť s terénnejším oplastovaným spodkom. Celkovo Freemont vyzerá, aj napriek veku modelu, stále veľmi obstojne a takmer vôbec nezostarla. Veď ako môže zostarnúť dizajn, ktorý bol svojim spôsobom historický už pri predstavení?
https://www.autobazar.eu/fiat-freemont-20-id30298511.html
5. Ford Tourneo Custom
Najväčsí stále relatívne osobný Ford u nás je určite Tourneo Custom, hlavne ak siahnete po verzii s predĺženým rázvorom. Vtedy ponúka naozaj veľa priestoru pre všetkých ôsmich pasažierov. Je to aj z dôvodu, že v prvom rade môže mať len dve miesta a nie trojmiestne usporiadanie. Tourneo to hrá na komfort a trochu menej dodávkový pocit z vozidla. A darí sa mu to aj napriek celkovej absencii automatickej klimatizácie. Má výhradne manuálnu, aj keď rozšírenú do zadnej časti.
Tento kus má ešte pôvodný motor 2,2 TDCi, ktorý Ford posúval aj Land Roveru do modelu Defender. Najvyšší výkon dosahoval 114 kW (155 k), pričom využíval šesťstupňový manuál. Teda spočiatku. Automat pribudol neskôr. Ale prax je taká, že manuálne radenie prinieslo omnoho nižšiu spotrebu a reálne sa s autom dá jazdiť s priemermi kľudne do 8 litrov. Vzhľadom na veľkosť auta je to veľmi dobrá hodnota a Ford aj s týmto motorom dokázal byť úsporným vozidlom. Je však horší na parkovanie, keď dĺžka výrazne presahuje 5 metrov.
https://www.autobazar.eu/ford-tourneo-custom-22-tdci-155k-trend-l2h1-t300-id30313064.html
Zdroj: Autobazar.EU
Bonus: Ford Everest
Ak chcete niečo naozaj špeciálne, čo má síce 7 miest, ale nikto iný to nemá, tak toto je vozidlo priamo pre vás. Everest je vlastne Ford Ranger s karosériou SUV, ktorá má miesto otvorenej korby zatvorený priestor prepojený s ostatnou účasťou interiéru. Toto hovorí o aute všetko. Má rámový podvozok a dokáže prejsť aj cez terén.
Najväčšou nevýhodou tohoto auta bude určite dostupnosť náhradných dielov, lebo oficiálne sa do Európy nikdy nedovážal. Je to ešte väčší problém ako keby to bolo americké auto, keďže toto je určené skôr pre ázijské trhy. Niektoré diely však budú totožné s našim Rangerom dve generácie dozadu. Táto konkrétna verzia má motor s objemom 3,0 litra a výkonom celkom priemerných 115 kW (156 k). Aj keď je to auto z roku 2015 má spojenie s automatickou prevodovkou, ktorá má iba 5 prevodových stupňov.
https://www.autobazar.eu/ford-everest-30-tdci-automat-7miest-aaaid30331124.html
Zdroj: Autobazar.EU
Najčítanejšie tento týždeň




