Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridný

Francúzska automobilka Peugeot kompletne prestavala svoj model 508 pri príchode tejto generácie. Ale aj tá je už na trhu dostatočný čas a preto potrebuje obnovenie do ďalšieho štádia modelového života. V strede životného cyklu preto prichádza spravidla facelift, či skôr modernizácia. Dotkla sa viacerých častí kombi aj liftbacku, ale hlavne sa zamerala na vizáž a tvary nielen v prednej časti, ale aj v tej zadnej.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Peugeot

Peugeot ukázal...

Auto-moto zaujímavosti

Základom premeny je teda upravená predná časť s veľkou maskou obsahujúcou svetlomety priamo napojené na línie. Predné svetlá už nemajú tenký výbežok do nárazníka, ale majú akýsi tvar písmena L obráteného naopak. Aj Peugeot 508 pritom využíva masku, s ktorou prichádzajú modely 3008 a 5008. Akoby nemala lemovanie z bočných strán. Dôležitou správou je, že predné LED svetlomety už môžu mať maticové svietenie a vyzerajú ostrejšie. Do spodnej časti teda vybiehajú hlavne línie denného svietenia vo forme 3 pásov, ktoré majú symbolizovať pazúre.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

Zadnej časti sú tiež úplne LEDkové svetlá prepojené čiernym pásom. To platí pre kombi, aj pre štandardnejší liftback. Znova prichádza téma troch pazúrov, ale v tomto prípade sú inak tvarované ako mala alternatíva pred modernizáciou. Zvonka budú na výber aj tri nové farby, ktoré doplnia vzorkovník. Nimi budú biela Okenite, sivá Titanium a modrá Eclipse. Po modernizácii bude trochu oklieštený výber výbav. Na väčšine trhov budú tri stupne, pričom základ už bude veľmi dobre vybavená verzia Allure. Nad ňou bude športovo založená alternatíva GT a vrcholom bude Peugeot Sport Engineered. V ponuke bude aj zopár nových tvarov zliatinových diskov, ktoré budú začínať na priemere 17 palcov a vrcholom bude 20 palcov priemeru. Vrcholná verzia Peugeot Sport Engineered bude využívať ako obutie pneumatiky od francúzskeho gumárenského koncernu Michelin. Konkrétne to budú modely Pilot Sport 4S.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

Do interiéru sa nasťahuje nový 10-palcový dotykový displej v strednej časti, ktorý bude mať inovovaný informačno-zábavný systém. Ponúkne omnoho lepšiu využiteľnosť a tiež aj lepšiu pripojiteľnosť ku mobilným telefónom. Pred vodičom bude ďalší displej s uhlopriečkou 12 palcov, ktorý znova ponúkne viac možností ako doposiaľ. Nemenej zaujímavou zmenou prešla aj prevodovka. Nie prevodovka ako taká, ale jej prepínanie. Klasická páčka vystrčená pod 45-stupňovým uhlom dopredu nahor musela ustúpiť prepínaču v štrbine. Ten bude ovládať stále 8-stupňový automat pre všetky stupne výbavy. Niektoré verzie budú mať aj možnosť zvoliť režim jazdy a ak sú vybavené adaptívnym podvozkom, tak sa aj ten dokáže prispôsobiť požadovanému druhu cestovania.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

V ponuke Peugeotu 508 budú rôzne zaujímavé prvky, vrátane vyhrievaného čelného skla a elektrického kufra. Zaujímavé je, že v cenníkoch nájdeme aj systém na nočné videnie a adaptívny tempomat schopný zastaviť a znova sa rozbehnúť. Jasné, tieto prvky boli síce dostupné už pred modernizáciou, ale stále predstavujú celkom príjemné ozvláštnenie mainstreamovej časti tejto triedy. Nové však budú kamery na parkovanie s vysokým rozlíšením, tiež lepšie rozoznávanie značiek pri ceste a jemnejšie udržiavanie v pruhu. V príplatkovej výbave bude aj 10 reproduktorov systému Focal, ktoré prichádzajú aj so subwooferom.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

Pod kapotou inovovaných verzii Peugeotu 508 s obidvoma karosériami bude ako základ prichádzať trojvalec objemom 1,2 litra a výkonom 96 kW (130 k). Nebude to ešte teda ten agregát, ktorý prinášajú modely 3008 a 5008 a má byť hybridnou alternatívou. Tu ešte zostane pôvodná verzia. Toľko pre benzínovú ponuku do Európy. Pre Afriku, Blízky východ a Áziu ponúkne Peugeot aj možnosť 1,6-litrového benzínového štvorvalca, ktorý ponúka výkon až 165 kW (225 k). Naftová alternatíva bude znova štvorvalcová, s objemom 1,5 litra a výkonom 96 kW (130 k). Tá však bude dostupná aj u nás. Dvojlitrový naftový motor už v Peugeote 508 miesto nemá dlhšiu dobu.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

To, čo ako pohonná jednotka v Európe miesto má, je plug-in hybrid. Bude využívať motor, ktorý je inak určený pre Áziu a Afriku a prinesie základné výkonu agregátu ako-takého 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k). Spojenie s elektromotorom však dokáže tieto hodnoty posunúť na 132 kW (180 k) a 165 kW (225 k). Pritom batéria bude mať štandardnú kapacitu 12,4 kWh. V štandardnej výbave bude nabíjanie výkonom 3,7 kW a za príplatok 7,4 kW. Za príplatok však nebude rýchlejšie nabíjanie vyšším výkonom pre vrcholný model Peugeot Sport Engineered. Vrcholný plug-in hybrid ponúkne výkon až 265 kW (360 k), pričom bude využívať benzínový motor s výkonom až 147 kW (200 k) doplnený o dva elektromotory. Predný bude mať výkon 81 kW (110 k) a zadný 83 kW (113 k). A keďže výkonnejšie nabíjanie nebude pre túto verziu za príplatok, bude v základnej výbave, celkom logicky. Peugeot predsa nenechá svoju výkladnú skriňu bez rýchlejšieho nabíjania.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

Peugeot oznámil, že modernizovanú verziu modelu 508, v oboch karosárskych verziách, začne ponúkať už v lete tohto roka, čo znamená, že bližšie ku dátumu predstavenia budú známe aj ceny. Základná cena bude určite vyššia, lebo automobilka vypustí základné stupne výbavy. Peugeot 508 bude teda pokračovať vo svojej púti a ponuke dynamickej alternatívy. Jedna vec je však istá, 508 SW je skôr zameraný na vizáž a dynamiku vzhľadu ako na maximalizáciu vnútorného priestoru. Preto aj porovnanie s menším 308 SW môže znamenať, že vozidlo s vyšším číslom názve prinesie o niečo menej miesta. Prinesie však ešte viac štýlu.

Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýZdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ani SUV, ani sedan - Peugeot 408: Aké sú slovenské ceny? Stredový model medzi modelmi 3008 a 508. Peugeot 408 si ťa získa. Ani SUV, ani sedan,...10. Január, 2023
02Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZnačka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré...1. Marec, 2023
03Peugeot 308 je hlavne o štýle, nemení to ani trojvalecPeugeot 308 dostal titul Slovenské auto roka 2022, získal ho už dávnejšie, ale stále je...20. December, 2022