Peugeot mení ponuku motorov 3008 a 5008

Peugeot 5008 a 3008 nedávno prešli faceliftom. Nedávno znamená skoro rok a pol dozadu. Avšak zmeny sa dejú kontinuálne a aktuálne model prichádza s novým systémom pohonov. Plug-in hybrid síce ostáva rovnaký, ale novinky prináša hlavne ponúka obyčajnejších pohonných jednotiek.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.02.2023
Diskusia:
Zdroj: Peugeot

Peugeot mení ponuku...

Auto-moto zaujímavosti

Už dávnejšie sme si zvykli, že motory s objemom 2,0 litra, konkrétne naftové štvorvalce a aj 1,6-litrové benzínové štvorvalce sú z ponuky dávno preč. Vlastne štvorvalec na benzín zostal, ale iba ako základný stavebný prvok plug-in hybridného pohonného ústrojenstva. Pomaly sa do úzadia dostáva aj 1,5-litrový skvelý naftový motor, ktorý by mala adekvátne nahradiť spotrebou nová verzia trojvalca na benzín. Len pre pripomenutie, doteraz sme mali 1,2-litrový trojvalec, ktorý získal niekoľko ocenení Motor roka vo svojej veľkostnej kategórii. Ponúkal dva výkony, základ bol 81 kW (110 k) a výkonnejšia alternatíva prišla s 96 kW (130 k). Tento motor bol spojený buď s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, alebo s 8-stupňovým automatom, ktorý dodávala firma Aisin a bol veľmi dobrou možnosťou na poli automatov celkovo.

Peugeot mení ponuku motorov 3008 a 5008Zdroj: Peugeot

Teraz však prichádza základná zmena. Zatiaľ nie je jasné, či na kapote bude modernizované logo v tvare štítu, ale jasné, že motor dostane hybridný doplnok využívajúci 48V architektúru. V meste sa to pri 5008 a 3008 pretransformuje do spotreby zníženej až o 2,5 litra a mimo mesta až o 0,7 litra na sto kilometrov. Na diaľnici bude spotreba približne rovnaká. Teraz sa ale pozrime na to zásadné, podľa cyklu WLTP je spotreba nižšia až o liter v kombinovanej prevádzke a emisie klesnú až o 20 gramov CO2 na kilometer.

Nový hybrid je teda založený na 1,2-litrovom trojvalci, ale ponúka nové výkony. Má 100 kW (136 k) pri 5 500 otáčkach a 230 Nm pri 1 750 otáčkach. Motor stále využíva variabilnú geometriu lopatiek turba a funguje v Millerovom cykle. Stále ma tiež rozvodovú reťaz miesto remeňov, čo by mala byť záruka menších nákladov na prevádzku v budúcnosti.

Peugeot mení ponuku motorov 3008 a 5008Zdroj: Peugeot

Extrémna zmena sa ukazuje vo forme novej prevodovky. Je ňou dvojspojková 6-stupňová automatická prevodovka, ktorá obsahuje elektrický motor aj riadiacu jednotku ku systému. Elektrický motor má výkon 21 kW (28 k) a krútiaci moment 55 Nm. V prípade, že nie je nutná veľká porcia výkonu je možné ísť čisto na elektrickú energiu po určitú dobu. Pri spomaľovaní je elektrický motor ako generátor pre batériu.

Batéria je skonštruovaná s použitím princípu Lithium ion a má kapacitu 432 Wh. Peugeot umiestnil tento komponent, vitálny pre hybrid, pod sedadlo vodiča, čo znamená, že batožinový priestor ostáva rovnaký ako v prípade čisto benzínovej alternatívy. Pri rýchlostiach do 145 km/h dokáže systém vypnúť agregát ak vodič pusti plynový pedál, ale iba ak ide konštantnou rýchlosťou alebo spomaľuje. V prípade potreby akútneho zrýchlenia dokáže elektrický doplnok pridať k výkonu spaľovacieho agregátu 9 kW (12 k). A keďže tieto autá dokážu ísť čiastočne na elektrickú energiu, Peugeot pridal systém varovania, ktorý funguje až do rýchlosti 30 km/h a má upozorniť chodcov, že niečo ide.

Takáto istá zmena sa postupne objaví aj v ostatných vozidlách, ktoré pôvodne využívali motor PureTech 130 s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Do predaja sa 3008 aj 5008 s hybridnou silou dostane od apríla tohto roka.

Peugeot mení ponuku motorov 3008 a 5008Zdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Peugeot 308 (T9): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Peugeot začal púť svojho modelu 308 ešte pred touto generáciu. Druhá generácia prišla v...9. December, 2022
02Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieModel Citroën C5 Aircross už prešiel faceliftom a prichádza s novou tvárou a niektorými...1. Február, 2023
03Peugeot Inception je o autonómii a štýleKeďže autosalóny prestávajú existovať, teda väčšina z nich sa posúva do ústrania,...11. Január, 2023