Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanie

Model Citroën C5 Aircross už prešiel faceliftom a prichádza s novou tvárou a niektorými novými detailami, ktoré ho odlišujú od svojho predchodcu. Nie sú to však len dizajnové prvky, ale aj zmeny usporiadania interiéru. To zásadné však ostalo stále rovnaké a ponuka motorov prechádza nezmenená, rovnako ako prichádza nezmenená variabilita interiéru.

JozefM v Testy
01.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën C5 Aircross PHEV

Testy

Citroën C5 Aircross má jednu výraznú devízu, ktorá tkvie v zadnej časti a dokáže vďaka nej nahradiť aj spaľovacie verzie modelu Berlingo. K tomu sa ale dostaneme, pozrieme sa, ako sa žije s verziou kombinujúcou pohon na benzín a na elektrickú energiu.

Zmien málo, ale o to významnejšie

Citroën zobral inovácie svojho modelu C5 Aircross naozaj zhurta a podobne ako pri menšej alternatívne v modelovom portfóliu, C3 Aircross, prišiel model ku kompletnej zmene prednej časti. Kým doteraz pôsobilo auto rafinovane a malo zložitý tvar prednej časti, novinka bude o niečo jednoduchšia. Nová predná časť stredne veľkého SUV ukazuje úplne nové svetlomety, ktorých denné svietenie nadväzuje na línie masky chladiča. Predok pôsobí jednoduchšie a prináša línie, ktoré sú kompatibilné s chuťou väčšiny.

Viac toho vlastne ani nebolo treba robiť, samotná silueta auta vôbec neutrpela, možno jemné retuše padať na zadných svetlometoch. Všetko ostatné ostáva rovnaké a Citroën C5 Aircross prichádza do svojej novej fázy veľmi letmo. Veď to, čo je dobré ostáva dobré aj naďalej. So samotným tvarom karosérie sa nedá robiť nič, lebo auto zvýrazňuje praktickosť svojho usporiadania.

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieZdroj: Autobazar.EU

Zmenou oproti štandardným spaľovacím alternatívam je, v prípade plug-in hybridu, umiestnenie nabíjacieho konektora na opačnej strane ako je hrdlo nádrže. To tiež znamená, že hrdlo nádrže si musíte otvoriť špeciálnym tlačidlom v interiéri, aby ste neprišli tankovať k zlému otvoru. Nabíjanie je vľavo, tankovanie vpravo.

Interiér sa ráta!

Interiér modelu C5 Aircross bol už pred faceliftom príkladne modulárny a nastaviteľný. Každé jedno sedadlo v zadnom rade je samostatné a každé ponúka priestor aj na detskú sedačku. Tieto vymoženosti prídu vhod ak potrebujete prepraviť troch dospelých a dve deti v samostatných kreslách. Každé sedadlo je posuvné a má nastaviteľnú opierku. Za sedadlami ešte ostáva batožinový priestor s objemom 460 litrov, čo je ale o 120 litrov menej ako má výhradne spaľovacia verzia, kvôli umiestneniu batérií. Stále však treba povedať, že veľkosť kufra je dostatočná a dokážete sa do neho zbaliť, lebo má pravidelný a rozumný tvar.

Veľkými zmenami prešla predná časť interiéru. Auto využíva novšiu verziu informačno-zábavného systému, čo ale znamená aj presun niektorých funkcií. Úplne inak sú tvarované základné prvky a zmizla malá páčka na prepínanie prevodovky. Teraz musíte prepínať prevodovku v štrbine, podobne ako to majú niektoré ďalšie modely koncernu. Teda, inak povedané, všetky nové modely koncernu.

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieZdroj: Autobazar.EU

Je to práve rozloženie interiéru, teda jeho prednej časti a konkrétne prístrojovej dosky, ktoré môže pôsobiť trochu mätúco. Na pôvodnom podklade sa totiž využívajú prvky z novších modelov, čiže aj displej a jeho ovládanie. Klimatizácia má znova niektoré prvky samostatne a tvorí akýsi zadný rad zubov žraloka prístrojovej dosky. Takisto sa zmenilo aj umiestnenie štartovacieho tlačidla na trochu iné miesto, čo nám spočiatku spôsobovalo orientačný problém. Problém ale nespôsoboval volant s klasickými ovládačmi a ostrovčekom na ovládanie tempomatu v spodnej časti stĺpika riadenia. Aj keď to tak nevyzerá, tu naozaj inovácie netreba ťahať.

Výkonu je dosť, jazda nemôže byť komfortnejšia

Poďme na to zhurta, systém pohonu C5 Aircross s plug-in hybridným ústrojenstvom obsahuje elektromotor s výkonom 81 kW (110 k) a spaľovací motor, ktorý má 133 kW (181 k). Ako prostredník medzi nimi funguje prevodovka s ôsmimi stupňami a všetko prebieha úplne jednoducho. Na nabitie batérie s kapacitou 13,2 kWh sa dá v reálnom svete prejsť takmer 45 km, ktoré ale trochu deklasuje aktuálna zima v dobe testu. V takomto prípade sa nabitie rovná necelým 40 km.

Výkon vyzerá naozaj dostačujúco a je taký aj v reále. Musíte však nabíjať čo najviac aby ste zvládli jazdiť s najrozumnejšími hodnotami spotreby. V praxi to znamená, že ak jazdíte len do roboty a naspäť, tak máte teoretickú šancu jazdiť iba na elektrickú energiu. Ak však elektrickú energiu nemáte a idete iba na spaľovací motor, tak sa môžete ľahko pozerať na hodnoty spotreby blížiace sa 8 litrom. Vzhľadom na výkon motora a veľkosť auta je aj toto veľmi príjemná hodnota. Ak sa budete však snažiť a vynecháte diaľnice, tak vie byť na displeji aj prívetivejších 7 litrov benzínu na 100 km. Ale opakujeme, toto auto treba nabíjať a jazdiť na elektrickú energiu, na to predsa bolo stavané.

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieZdroj: Autobazar.EU

V C5 Aircross je však najvýznamnejším charakteristickým prvkom jazdy komfort. Automobilka nastavila komfortne nielen sedadlá s dvomi druhmi pien, ale aj samotné pruženie, ktoré predvádza príjemné vlastnosti v celom spektre jázd. Môžu sa to hlavne hydraulické dorazy, ktoré utlmujú záver pruženia a robia z auta takmer magický lietajúci koberec. Nie taký ako má Rolls-Royce, ale rozhodne nie zaostávajúci za najkomfortnejšími vozidlami tohto segmentu. Vlastne toto auto môže byť najkomfortnejšie vozidlo tohto segmentu s ohľadom na adekvátnu cenu.

Odporúčaná verzia

Ak dokážete využiť verziu s plug-in hybridným ústrojenstvom, tak C5 Aircross je presne pre vás. Tento C5 Aircross. Ak však nedokážete využiť nabíjaciu časť systému, tak neváhajte a siahnite po naftovom, alebo benzínovom vozidle, ktoré sa charakterom k podvozku a celku stále adekvátne hodia. V podstate pri tejto kombinácii nie je žiadny zlý vkus, všetky verzie sú vhodné, akurát si musíte zistiť, ktorá je najviac vhodná pre vás. Jediné, čo by sme neodporúčali je kombinácia s manuálnou prevodovkou.

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Bojovníkov na trhu stredne veľkých SUV je naozaj extrémne veľa. Veď už len zo samotného pôvodného koncernu máme Peugeot 3008, ale aj Opel Grandland, či DS7 Crossback. A to sme len v samotnom základnom koncerne. Ak by sme sa pozreli mimo neho, tak nájdeme plejádu rôznych vozidiel. Medzi nimi C5 Aircross výrazne vyčnieva svojím komfortom a hlavne tromi samostatnými miestami v druhom rade. Takéto usporiadanie má naozaj málokto a toto je hlavná konkurenčná výhoda modelu. Vďaka nej dokáže nahradiť aj model Berlingo.

Stále veľa muziky za rozumné peniaze

Citroën C5 Aircross začína s cenou na 25 990 eurách, ale verzia s plug-in hybridom je logicky drahšia. Má totiž nielen 1,6-litrový benzínový turbomotor, ale ponúka aj možnosť dobíjania aj jazdy na výlučne elektrickú energiu. PHEV štartuje na 34 990 eur a vozidlo s konfiguráciou ako sme mali v teste stojí tesne nad 40 000 eur. Za dane peniaze je to veľmi príjemná voľba, ktorá nemôže nikoho uraziť a bude perfektná ešte roky dopredu. Možno interiér vyzerá trochu kontroverzne, ale je použiteľný, aj keď ten pred modernizáciou dával konzistentnejší efekt.

Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+rozumná spotreba aj bez nabíjania
+príjemná spotreba
+komfort na palube
+tri sedadlá samostatné v druhom rade

-menší kufor v prípade PHEV
-nie je v ponuke 2,0 BlueHDi

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën C5 Aircross Plug-in Hybrid Shine Pack

Motor

R4 benzín+elektro (PHEV)

Objem

1598 cm3

Výkon

165 kW (225 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

360 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

225 km/h (EV 135 km/h)

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,7 s

Spotreba (WLTP)

1,4-1,5 l/100km

Emisie

31-33 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4500 mm

Šírka

1969 mm

Výška

1689 mm

Rázvor osí kolies

2730 mm

Objem batožinového priestoru

460/1510 l

Objem palivovej nádrže

40 l / 13,2 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1845/455 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneAutomobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla...4. Január, 2023
02Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022
03Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýObľúbené manažérske auta na Slovensku sú v zásade najmä dve. Je to Škoda Superb a...23. November, 2022