Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ako budú policajti zastavovať unikajúce auto na diaľku? Poznáme konkrétne detaily (podcast)

V Česku pracujú na systéme, ktorý „vypne“ unikajúce auto na vzdialenosť až 300 metrov. Ako to bude môcť celé fungovať a na akých autách zisťoval Ďuro Sabo priamo od Zdeňka Lokaja, ktorý pracuje na vývoji tejto technológie.

V auto-moto podcaste portálu Autobazar.EU sa dozviete aj to, že istá Američanka prišla na fintu ako tankovať zadarmo. A ak si myslíte, že poznáte logá automobiliek, možno vás jedno logo z Talianska prekvapí.

Juraj Sabo v Podcasty
27.03.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Aktuality.sk

Ako budú policajti...

Podcasty

Českí vedci majú za sebou prvé testy

"Už máme za sebou prvé pilotné testy. Vyskúšali sme si na polygóne, že pomocou štandardnej technológie vieme na diaľku zastaviť unikajúce vozidlo." Toto povedal Ing. Zdeněk Lokaj z laboratória Certilab dopravnej fakulty ČVÚT v Prahe. Systém Eloryks využíva bezdrôtovú komunikáciu medzi vozidlami a inteligentnou dopravnou infraštruktúrou V2X a unikajúce vozidlo budú môcť policajti "odstaviť" na diaľku do približne 300 metrov. Predíde sa mnohým nebezpečným situáciám, čím sa zníži aj riziko zranení a materiálnych škôd.

Ako by malo zastavenie auta v praxi vyzerať?

Celé by to malo fungovať tak, že policajt na diaľku odstaví vozidlo a chytí páchateľa. V skutočnosti je dôležité použitie systému správne nastaviť: „Súčasťou riešenia je hlavne návrh, ako by takýto systém mohol fungovať práve preto, aby sa eliminovali riziká so systémom spojené. Kedy a za akých okolností môže policajt systém použiť a aké k tomu potrebuje oprávnenia. Operačný dôstojník musí povoliť použitie systému, aj keď nakoniec je jeho bezpečné použitie na rozhodnutí zasahujúceho policajta". Keďže je to technológia, je dôležité jej použitie nastaviť aj tak, aby sa nedala zneužiť. Ak by sme si predstavili, že sme ten, ktorý uniká policajtom, stalo by sa nám v aute asi toto: „Teraz je to nastavené tak, že sa vám rozblikajú výstražné svetlá, na displeji zasvieti informácia o tom, že ste boli zastavený a keďže vám bol prerušený prívod paliva, tak vaše auto pôjde už len chvíľu a zastaví sa." Opisuje fungovanie systému Lokaj.

Nie každé auto je možné zastaviť

Je dôležité spomenúť, že systém Eloryks dokáže zastaviť na diaľku len to auto, ktoré má v sebe technológiu V2X. Ak ju auto nemá, tak policajti majú iné možnosti ako unikajúce auto zastaviť. Táto technológia sa momentálne používa v najnovšej modelovej rade Volkswagen Golf a vo všetkých elektrických autách koncernu VW. Lokaj ale vie dôležitú informáciu, vďaka ktorej pochopíme, že sa plánuje masívnejšie využívanie technológie V2X v nových automobiloch: „Od tohoto roku nezávislé konzorcium, ktoré hodnotí bezpečnosť automobilov Euro NCAP ohlásilo, že žiadne vozidlo, ktoré nebude mať V2X technológiu nedostane najvyššie hodnotenie 5 hviezd. Je to tlak na automobilky, aby do nových áut už túto technológiu montovali". Systém je odskúšaný a pomerne rýchlo by sa mohol v praxi používať, ale všetko nezáleží len od vedcov: „Systém sa musí štandardizovať na celoeurópskej úrovni, aby policajti mali možnosť túto technológiu využívať. Ťažko sa to časovo odhaduje, pretože politický a regulačný proces je nevyspytateľný". Treba len dúfať, že štvorročná snaha vedcov z ČVUT v Prahe a VUT v Brne prispeje k tomu, že efektivita a bezpečnosť zásahov policajtov budú vyššie, čo pre nás všetkých bude znamenať menšie riziká na cestách.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA