Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ako sa stavia v Rusku? 700 km diaľnice z Moskvy do Petrohradu bez semaforov

Ako sa stavia v Rusku? Prekvapivo efektívne dokážu stavať aj 10-pruhové diaľnice. Unikátna výstavba je dôkazom, že sa to dá aj inak. Presvedčí ťa o tom nedávno dokončený 700 kilometrov dlhý úsek diaľnice z Moskvy do Petrohradu. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.09.2019
Diskusia:

Video: Krymský most

Auto-moto zaujímavosti

Ako sa stavia v Rusku? Prekvapivo efektívne dokážu stavať aj 10-pruhové diaľnice. Unikátna výstavba je dôkazom, že sa to dá aj inak.

Ako sa stavia v Rusku? 700km diaľnice z Moskvy do PetrohraduZdroj: mikhail.krivyy.com

Ako sa stavia v Rusku?

Presvedčí ťa o tom nedávno dokončený 700 kilometrov dlhý úsek diaľnice z Moskvy do Petrohradu. Rozsiahla výstavba v Moskovskom regióne bude hlavným dopravným uzlom medzi 2 významnými mestami.

Rýchla výstavba

Len nedávno dostavaný Kerčský most na Krym odštartoval ďalšiu na slovenské pomery efektívnu výstavbu. Zatiaľ, čo u nás trvá stavba diaľničných úsekov aj 10 rokov, v Rusku odovzdávajú hotové úseky prekvapivo rýchlo.

Konštrukcia ruskej diaľnice M11: šiesty stupeň, september 2017Zdroj: mikhail.krivyy.com

700km diaľnice z Moskvy do Petrohradu

Poďme sa pozrieť na načasovanie. V roku 2006 vznikol návrh výstavby. V roku 2010 začala výstavba. V roku 2019 dokončených 684 km, celkom 702 km dlhej diaľnice. Konkrétne v moskovskom regióne 90 km, Tverská ulica 253 km, Novgorod 233 km, Petrohradský kraj 75 kilometrov. Trasa diaľnice prechádza územím Petrohradu a Moskvy v dĺžke 32 a 19 km.

Výstavba diaľnic v plnom prúde

Súčasne už prebieha výstavba 2000 km diaľnice „Meridian Highway“ v preklade Poludníkovej diaľnice v celkovej hodnote 600 miliárd rubľov. Spôsob financovania? Sčasti na výstavbu prispieva aj súkromný sektor. Stavebné práce už začali a dokončenie má trvať 12-14 rokov.

Ako sa stavia v Rusku? 700km diaľnice z Moskvy do PetrohraduZdroj: mikhail.krivyy.com

10 prúdov + mosty a nadjazdy

Siedma etapa má dĺžku celkom 103,4 kilometrov, skladá sa z 14 mostov, 25 nadjazdov a jedného veľkého napojenia. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici bude 150 km/hod. Diaľnica má na väčšine úseku 8 prúdov, vo vyťažených úsekoch 10 prúdov (5 + 5 každým smerom). Zaujímavosťou je aj fakt, že veľká časť diaľnice vznikla v mokrých lokalitách s močiarmi.

Z Moskvy do Petrohradu

Aká široká je cesta? 1 dráha diaľnice disponuje šírkou 3,75 metra. Z Moskvy na letisko Sheremetyevo vedie 10 pruhov (5 v jednom smere, 5 v druhom smere), Zelenogorsk má 8 (4 v každom smere), potom je diaľnica členená na 4 a 6 pruhov a v poslednej časti sa opäť rozšíri na 10 pruhov.

Konštrukcia ruskej diaľnice M11: šiesty stupeň, september 2017Zdroj: mikhail.krivyy.com

Zdržanie kvôli archeologickým nálezom

Ani výstavba mega cesty sa neobišla bez meškaní a zdržania prebiehajúcich prác. Prípravné práce niekoľkokrát zdržalo vykopávanie objavených archeologických vykopávok. Niektoré objavy pochádzali z 16. a 19. storočia. Boli tu objavené pozostatky vojakov z druhej svetovej vojny. Na základe týchto vykopávok sa zistili nové skutočnosti, rodiny padlých vojakov sa dočkali dodatočných vyznamenaní svojich predkov a padlým vojakom boli postavené nové pomníky.

Krymský most

Ďalším zaujímavým riešením bola výstavba Krymského mostu, ktorá bola ukončená minulý rok. Krymský most, nazývaný tiež Kerčský most, zabezpečuje prechod cez Kerčský prieliv. Most sa skladá z 2 susediacich mostov – železničného a cestného. Most spája Tamanský polostrov a Ruskú federáciu cez ostrov Tuzla a Tuzluský výbežok ležiaci na poloostrove Krym. Most je dlhý 19 kilometrov. Tvoria ho 4 automobilové prúdy a 2 železničné trate. Sleduj video.

Supercesta bez semaforov

Na Krym povedie jediná „supercesta“ bez semaforov. Realizácia projektu vyrieši veľa dopravných, sociálnych a ekonomických problémov. Región dostane nové príležitosti a lepšiu dopravnú využiteľnosť. Ako hodnotíš celú výstavbu? Vieš si predstaviť výstavbu podobnej megastavby na Slovensku? Koľko by výstavba trvala u nás? Podeľ sa o svoje postrehy a názory v komentároch.

Zdroj: skisport.ruhttps://mikhail.krivyy.com, youtube kanál mikhail.krivyy

Video: Ako sa stavajú diaľnice v Rusku?

Video: Nová diaľnica Moskva - Petrohrad - Ako sa stavia v Rusku?

Video: Krymský most

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Motor z tanku T54 štartuje po 28 rokoch!38,8 l V12 motor z tanku T54 prekvapil dobrým technickým stavom po 25 rokoch. Dnes sa známa...20. September, 2019
02Nové BMW X6 Vantablack: Najtmavšia čierna na svete!Veľké BMW X6 v „najčiernejšej čiernej“ farbe. Pozeráš sa na nový sen automobilových...2. September, 2019
0318-ročný Mercedes S ako nový: Nájazd 420 km ročne, cena len 13 900 Eur!Nájazd 7 561 km, to je len 420 km ročne! Mercedes S po 18 rokoch ako nový. Táto rarita má...18. September, 2019