Aký je elektrický dS3 Crossback po 23-tisíc kilometroch?
Nestáva sa to často, ale po zruba roku a pol, či dvoch sa k nám dostal znova DS3 Crossback e-tense, avšak tentokrát to nebol úplne nový kus, ale ten, ktorý sme už raz mali a mal o poznanie menej kilometrov. Aktuálne má niečo cez 23 000 kilometrov a stále sa zdá, že ponúka všetky vlastnosti rovnaké ako keď bol úplne nový.
Aký je elektrický dS3...
Auto-moto zaujímavosti
Malý prémiový crossover je zaradený do segmentu B, čo znamená malé auta, ale tým že má zvýšenú karosériu, tak ponúka stále dostatok miesta. Celkom milo nás prekvapilo vnútorné spracovanie a detaily, ktoré aj po odjazdení tých kilometrov na slovenských cestách, či skôr hlavne bratislavských, vyzerali stále ako na novom aute. Neutrpela dokonca ani alcantara na sedadlách a prístrojovej doske. Po dôkladnejšom vyčistení všetko vyzerá ako na celkom novom aute. Veľkým prekvapením je, že dokonca ani čierne lesklé prvky, ktoré sú na dotykových plochách kosoštvorcov v strede prístrojovej dosky nemajú škriabance.
Zdroj: Autobazar.EU
Toto všetko je pekné, lenže elektromobil je hlavne o v pohone. Ten zaobstaráva 100 kW (136 k) elektromotor poháňajúci prednú nápravu čerpajúci z batérie s kapacitou 50 kWh. Po spomenutých kilometroch DS3 Crossback stále dokáže prejsť viac ako 250 kilometrov na nabitie, ak vypustíte diaľnice. S diaľnicami to bude okolo dvesto. Reálne tu nie je badať žiadne zhoršenie a kupovať jazdený elektromobil, ktorý má do 3 rokov a do 50 000 kilometrov teda nepredstavuje žiadnu zásadnú stratu kapacity a dojazdu. Jasné, individuálne prípady môžu ukázať aj horšie zaobchádzanie a príliš časté nabíjanie na rýchlonabíjačkách, ale ak si človek alebo firma kupuje elektromobil a využíva ho s nabíjaním doma, či v podniku, tak baterka vydrží v kondícii naozaj veľmi dlho.
Zdroj: Autobazar.EU
Je štandardnou znalosťou, že ani výrobcovia neodporúčajú príliš časté nabíjanie na rýchlonabíjačkách. Niekedy je vhodné zvoliť pomalšie nabíjanie, o ktorom však nikto nehovorí akou rýchlosťou by malo byť. Teda nie je stanovená univerzálna rýchlosť, ale každodenné používanie napríklad Auparkovej 351 kW nabíjačky by dokázalo poškodiť, či skôr skrátiť životnosť každej batérii. A to aj ak nemá možnosť nabíjať sa tak rýchlo. Pri DS3 Crossback je maximálny nabíjací výkon 100 kW a reálne s ním dokáže batériu nabiť za necelú hodinu z úplnej nuly na plné nabitie. Je to z dôvodu, že posledné percentá nad 80 percent pribúdajú veľmi pomaly.
Čiže to, čo platilo pri predchádzajúcom rande s týmto vozidlom platí aj teraz stále je to veľmi schopný prevažne mestský elektromobil s prémiovým puncom a príjemným spracovaním použitých materiálov. Naviac ponúka, táto verzia Performance line, akýsi športový nádych. Ten je však možné nahradiť za výhradne luxusné prevedenie ostatných verzií.
Zdroj: Autobazar.EU
DS3 Crossback e-tense však nie jediný zástupca v tejto kategórii. Už v základnej ponuke koncernu Stellantis je ich hneď niekoľko a ich počet sa stále zvyšuje. Ak pôjdeme len ku Citroënu, tak sa ako konkurent dá nazvať aj o niečo väčší model ë-C4, v Peugeote je to e-2008 a Opel má svoju vlastnú verziu s názvom Mokka-E. DS3 Crossback oproti nim pôsobí naozaj prémiovejšie, čo vidno na väčšine vnútorných materiálov a aj na nezvyklom štylizovaní vozidla. Zaujímavou pikošku sú napríklad vysúvacie kľučky dverí, či dizajnový prvok v tvare obrátenej žraločej plutvy na spodnej hrane okien. Takisto predné svetlá s LEDkami môžu vyzerať zaujímavo, aj keď nie všetky verzie ich musia mať.
Pri pohľade na ceny jazdených DS3 Crossback je potenciál, že dvojročný kús by mohol, s týmto nájazdom, stáť od 25 do 30-tisíc eur, čo znamená, že za tie dva roky jej cena padla o zhruba 10 až 15-tisíc eur. To vôbec nie je zlý výsledok a určite to reflektuje aj na stav trhu, aktuálne nedostatok áut a tiež aj na fakt, že elektromobily sú čím ďalej tým žiadanejšie nielen na trhu nových vozidiel, ale aj na trhu jazdených, keďže jediná podpora nových vozidiel bola fuč za necelých 5 minút po otvorení registrácie.
Zdroj: Autobazar.EU
Ak teda máte kde doma nabíjať a chcete auto, s ktorým budete jazdiť za relatívne málo financií, tak možno aj ľahko jazdená prémiová verzia crossoveru môže byť tým správnym kandidátom, ktorý splní všetky požiadavky na jazdy v rámci okresu, či občasné jazdy na dlhšie vzdialenosti. V takom prípade ale treba určite dôslednejšie naplánovať zastávky a trasu, vzhľadom na stále lepšiu, ale aj tak veľmi riedku sieť nabíjacích staníc.
Zdroj: Autobazar.EU