Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobilu

Automobilka BMW pristupuje ku pohonom veľmi zaujímavo. Nezatvára si ani jedny dvierka a okrem benzínových a naftových agregátov vyvíja nielen elektrické, ale aj vodíkové pohony. Aktuálne najzaujímavejším elektromobilom, možno nielen od BMW, je bez pochýb model iX.

JozefM v Testy
13.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW iX xDrive50

Testy

BMW tvrdí, že toto auto ponuka na pôdoryse X5, s výškou X6, priestor X7. A s tým sa dá, až na jednu malú výnimku, do bodky súhlasiť. Z celej palety verzii, ktoré sú 3, je práve iX xDrive50 tou najlepšou voľbou na normálne jazdenie.

Potrebujete športovať

BMW iX je jedným z tých vozidiel, na ktorých je okamžite poznať nižšia úroveň výbavy. Kým základ nemusí pôsobiť vábne, najmä ak má niektorú z menej zaujímavých farieb, výbava Sport ponúkne naozaj zaujímavú a príjemnú vizáž. Môže za to zmenený predný a zadný naraznik. Toľko málo stačí, aby auto bolo úplne iné a vyzeralo lepšie.

Naviac táto verzia prichádza s veľmi zaujímavou kombináciou farieb. Tmavočervenú dopĺňajú zlaté detaily, ktoré svojim matným povrchom perfektne zapadajú do celého konceptu vozidla. Jediné, čo by si ešte takéto povrchy zaslúžilo sú zliatinové disky. Potom by už auto vyzeralo naozaj tak, ako komiksový hrdina.

Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluZdroj: Autobazar.EU

Reálne však BMW iX vyvoláva búrlivé diskusie, najmä kvôli prednej časti, kde nie je ani tak maska chladiča, ale štít so senzormi asistenčných systémov. Ten je naozaj obrovský a má jeden zaujímavý trik. Má povrch, ktorý sa môže sám uzdraviť. Ak sa na ňom objaví škriabanec, tak ho stačí nahriať a tento povrch ho zacelí.

Budúcnosť je presne takáto

Interiér iX je odlišný od všetkých ostatných BMW a pritom je stále taký, že sa dá automaticky priradiť ku automobilke. Veď len volant má šesťuholníkový tvar. To, čo vyzerá na začiatok ako šialenosť v praxi funguje úplne bezproblémovo ako každý iný volant. Tiež sa ním točí dokola a dá sa chytiť úplne bez zkéhokoľvek problému, na rozdiel od volantu v nových modeloch Tesly.

Prístrojová doska stratila takmer všetky tlačidlá a tieto nahradil veľmi podarený dotykový displej, ktorý využíva systém iDrive 8. Dá sa ovládať aj gestami a hlasom, ale najčastejšie budete používať koliesko na vysunutej platforme stredovej konzoly. Ním sa dá naozaj všetko ovládať a jeho stvárnenie je priam dokonalé. Krištáľový nízky valec má na svetle naozaj perfektné odlesky. A to ešte nehovoríme o tom, že je vsadený do drevenej plochy, ktorá je vybavená dotykovými tlačidlami. Prečítajte si to ešte raz, naozaj je to vlastne dotykovo citlivé drevo. Technicky sú na dotyk reagujúce skôr nápisy prečnievajúce cez drevo, ale výsledok je rovnaký.

Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluZdroj: Autobazar.EU

Také pikošky ako elektrochromaticky zatieňovacia strecha sú naozaj už len čerešničkou na torte a trocha zatieňujú vnútorný priestor, ktorý je tiež famózny. Vpredu sú pohodlné kreslá a vzadu je to taká istá pesnička. Naviac sa môže každý z pasažierov jemne vysunúť nohami do stredu a oprieť sa o čalúnenú časť stĺpika, čím si dokáže ešte zväčšiť už tak štědrý priestor na nohy. Jediným mínusom interiéru je len priemerný batožinový priestor. Litrovo to tak nevyzerá, ale na pohľad nie je až tak veľký, ako by sa dalo od takto veľkého auta čakať. Avšak tento neduh má svoj dôvod. Je ním naozaj veľká batéria a miesto pod podlahou, ktoré majú vyhradené nabíjacie káble.

Ideálna batéria a ideálny výkon

Výkon verzie iX xDrive50, ktorá má pohon všetkých kolies, je naozaj slušných 385 kW (523 k). Na rozbehnutie vozidla stačí stlačiť tlačidlo na naštartovanie, posunúť páčku do režimu Drive a vyraziť. Zrýchlenie modelu je naozaj zdrvujúce a dostáva sa veľmi ľahko hlbšie pod 5 sekúnd. To, čo autu chýba, zvuk, automobilka nahradila zvukovými prejavmi, ktoré vychádzajú z reproduktorov a komponoval ich Hans Zimmer, ktorý má na svedomí nejeden soundtrack ku rôznym filmom.

To, čo je však zaujímavejšie, je samotná batéria. Má kapacitu 105 kWh. Veľkým prekvapením je ako málo dokáže toto auto spotrebúvať elektrickej energie pri jazde. Pri jazdách na letných pneumatikách mimo obce a v obci sa dá pohybovať aj pod 20 kWh na 100 kilometrov. A to úplne bez problémov a bez akéhokoľvek výrazného rozmýšľania o štýle jazdy. Pri väčšom naháňaní sa dá dostať na 30, či jemne nad 30 kWh/100 km. Avšak klasický priemer s diaľnicami nám po týždňovom jazdení práve na zimných pneumatikách ukázal 24 kWh na 100 kilometrov. To znamená stále dojazd viac ako 400 kilometrov na jedno nabitie. Od oficiálnych údajov, ktoré sú cez šesťsto je to síce vzdialené, ale rovnako je vzdialený štýl jazdy od toho štýlu, ktorým sú merané údaje vytvárané do tabuliek. S autom sme jazdili ako s bežným vozidlom a neobmedzovali sme žiadne dynamické požiadavky.

Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluZdroj: Autobazar.EU

Veď s takým dobre naladený podvozkom, ktorý dokonca dokáže zamaskovať aj 2,6 tony hmotnosti je jazda naozaj zážitok. Určite tomu pomáha aj vzduchový podvozok a natáčanie zadnej nápravy. Vďaka nemu je možné spraviť otočku o 180 stupňov na naozaj malom polomere. V rukách má auto kľudne aj pod 2 tony, čo sa týka samotného pocitu z jazdy. Toto je však ale pri BMW štandardom, že autá sú naozaj veľmi dobre ovládateľné a príjemné na jazdu.

Odporúčaná verzia

Pri pohľade na parametre jednotlivých verzií BMW iX je veľmi jednoduché stanoviť, ktorá verzia je tá najlepšia. Základný xDrive40 by sme asi ani nebrali do úvahy, lebo má menšiu batériu a tým pádom sám seba trochu diskvalifikuje. Avšak iX xDrive50 je príjemným kompromisom medzi športovosťou, teda skôr dynamickými parametrami a dojazdom. Ponúka najväčší dojazd zo všetkých verzií modelu a M60 môžeme brať iba ako takú pikošku, ktorá zlepšuje imidž tomuto modelu. Takže ak budete voliť, ktorá verzia BMW iX je naozaj optimálna, tak je to práve táto a je naozaj najlepšou možnosťou v celom modelovom rade.

Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Letí, letí, všetko letí, čo má krídla všetko letí. Aj takto by sa dalo začať o konkurencii iX. Najväčším konkurentom je predsa okrídlený model Tesla Model X. Ten je podobne drahý, ale o poznanie horšie spracovaný. BMW si dalo na detailovh naozaj záležať. Všetky materiály sú kvalitné a všetky diely vytvárajú dojem profesionality a dlhodobej výdrže.

Je toto najlepší elektromobil súčasnosti?

Možno je toto tvrdenie trochu silné a každý má trochu iné preferencie, ale ak iX nie je najlepšie, tak je tomu veľmi blízko. Minimálne vo svojej triede je, zatiaľ, na vrchole. Jazdí výborne, dojazd má perfektný, spotrebu nízku, ale nie je pre každého. Teraz nehovoríme o vzhľade, ale o cene. Toto iX začína na 104 tisícoch a tento konkrétny kus je za 120-tisíc. Lenže koľko by stála podobne vybavená verzia BMW X5? A sme doma. Vlastne je to stále rozumná cena v nerozumných sférach hodnôt.

Test: BMW iX xDrive50 - Nehľadajte ďalej, toto je najlepšia verzia asi najlepšieho elektromobiluZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+zaujímavý dizajn
+reálny dojazd na nabitie
+veľa priestoru pre pasažierov

-menši batožinový priestor kvôli baterke
-hmotnosť
-trochu zbytočná verzia xDrive40

 Tabuľka s technickými parametrami

BMW iX xDrive50

Motor

elektromor

Dojazd na nabitie

590-630 km

Výkon

385 kW (523 k)

Krútiaci moment

765 Nm

Prevodovka

Automatická

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

200 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

4,6 s

Spotreba (WLTP)

26,6 kWh/100 km

Emisie

0 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4953 mm

Šírka

1967 mm

Výška

1686 mm

Rázvor osí kolies

3000 mm

Objem batožinového priestoru

500/1750 l

Kapacita batérie

105,2 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2585/635 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz C220d All-Terrain – Do každej situácie?Po predstavení novej generácie Triedy C ukázal Mercedes aj praktickejšiu verziu, ktorej...16. Február, 2022
02Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022
03Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeŠkoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na...2. Marec, 2022