Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideál

Renault Captur je malé vozidlo segmentu B, ktoré patrí do, v súčasnosti, jednej z najpopulárnejších podmnožín trhu. Béčkové SUV sú aktuálne na vrchole záujmu. Nie je sa čomu čudovať, že z trhov vytlačili aj malé MPV-čka.

JozefM v Testy
30.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Captur E-Tech

Testy

Renault aktuálne ponúka Captur s viacerými druhmi pohonu. Buď to sú to klasické benzínové motory, prípadne máme verziu s pohonom na LPG, ale technologicky najzaujímavejšou je  verzia s plug-in hybridom. My sme ho vyskúšali v praxi.

Skúste zistiť či je tento Captur hybridný

O tom, že je Captur hybridom, informuje malý nápis na veku batožinového priestoru vpravo dole. Ale nebyť neho, tak si málokto všimne, že toto auto má aj elektrickú pomoc s možnosťou nabíjania. Vlastne sa tvári ako obyčajný klasický automobil, ktorý chce aj svojou sivou farbou zapadnúť do denného koloritu parkovísk a ciest.

Avšak jedna zmena tu je, dosť výrazná. Či sa pozriete na Captur zľava, alebo sprava, na oboch stranách má dvierka skrývajúce možnosť doplnenia šťavy. Buď teda na pravej strane tankujete, alebo na ľavej strane pripájate elektrický kábel na nabíjanie z verejnej elektrickej siete. Do tohto konektora dokážete zapojiť aj klasickú nabíjačku na 220 V, ktorú viete zapojiť aj doma. Teda toto platí za predpokladu, že nebudete z ôsmeho poschodia spúšťať predlžovačku. Aj to ide, ale má to niekoľko nástrah.

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálZdroj: Autobazar.EU

Renault Captur je tým autor, ktoré má v ponuke veľmi veľa farebných kombinácií karosérie a strechy. Tento konkrétny plug-in hybrid je skôr nenápadný, lebo má sivú farbu karosérie a čiernu strechu. Ani disky kolies nehovoria o tom, že by bol niečím výnimočný. Je to len malé pekné a nenápadné auto, ktoré schováva svoju elektrickú náturu. To, že má dva tankovacie otvory nemusí vidieť každý.

Priestorové zaujímavosti

Je až prekvapivé, koľko miesta je v relatívne malom crossoveri. Na dĺžke 4,2 m sa podarilo vytvoriť naozaj dostatočný priestor pre štvoricu cestujúcich. To znamená, že tí, ktorí sedia na zadných sedadlách, majú dostatok priestoru nielen na hlavu, ale aj na kolená. Takúto správu by čakal naozaj málokto. Má to na svedomí posuvná zadná lavica s viacerými možnosťami nastavenia. Preto je len na vás, či preferujete naozaj to miesto pre pasažierov, alebo sa rozhodnete udeliť viac priestoru batožine. Takto sa dajú variovať rozmery jednotlivých častí a prispôsobiť si auto aktuálnej situácii a aktuálnym požiadavkám.

Batožinový priestor je trochu iný ako majú ostatné Captury, spaľujúce výlučne benzín. Batožinový priestor je o niečo menší, lebo musí časť svojej kapacity prepožičať batériám a nezanedbateľnú porciu si berú aj nabíjacie káble. To však nevadí, lebo stále zostáva celkom slušná veľkosť na odloženie čohokoľvek.

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálZdroj: Autobazar.EU

Stále však platí, že tie najlepšie miesta v Capture má vodič a spolujazdec. Sedadlá, ktoré Renault použil dokážu ponúknuť pohodlné cestovanie aj na dlhšie trasy. Vodič má však trochu viac komfortných prvkov. Môže predsa ovládať informačno-zábavný systém Easy link, ktorý má celkom rýchle reakcie a veľmi vydarenú grafiku. Logika je tiež na veľmi dobrej úrovni a netreba nič hľadať v manuále, všetko je intuitívne a okamžité. Vlastne, v interiéri je zaujímavé aj to, že automobilka nepoužila štandardne shift-by-wire a radenie rýchlostí je iba klasickým palicovým princípom.

Captur ponúkne naozaj rôzne druhy pohonu

Renault pripravil pre nový model Capturu, naozaj na všetko. Teda až na potrebu naftových agregátov. Tie jednoducho v ponuke nie sú a automobilka ich nahrádza hybridmi. Práve tento model je tým, ktorý ma najviac možností. Okrem základných, ktoré sú výlučne na benzín má aj dva druhy hybridu, klasický a plug-in. Práve toto, čo je na obrázkoch je plug-in hybrid a ponúka výkon až 118 kW (160 k).

Plug-in hybrid zaujímavý je, že na jedno nabitie batérie s kapacitou 9,8 kWh dokáže prejsť naozaj veľa a to dokonca v reálnom svete. Kašlime teraz na všetky WLTP cykly a všetky normy. Nám sa reálne podarilo s Capturom E-Tech s plnou batériou prejsť na jedno nabitie veľmi schopných 48 kilometrov. Presne takto by mali vyzerať dojazdy áut, ktoré by mali fungovať v meste. Ku spotrebe určite neprospievali chladnejšie podmienky a zimné pneumatiky s výšším valivým odporom.

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálZdroj: Autobazar.EU

Okrem samotného elektrického pohonu používa Captur E-Tech s plug-in hybridom aj benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra. Ten sa občas hlási trošku hlučnejším prejavom, ale to nie je nič zásadné a s týmto autom sa dá cestovať aj na dlhé trasy. Reálne má spotrebu kedykoľvek do 7 litrov a to aj bez nutnosti nabíjania batérie. Ak však nechcete nabíjať batériu, nekupujte si plug-in hybrid, kúpte si obyčajný hybrid. Tých výhod, ktoré má plug-in hybrid je stále málo na to, aby ste si ho kupovali aj bez toho aby ste ho nabíjali.

Odporúčaná verzia

Renault Captur je stále výborným autom, ale ponúka až toľko pohonných systémov, že je celkom ťažké sa v tom zorientovať. Plug-in hybrid je vhodný výlučne pre tých, ktorí majú kde nabíjať a sme si istí, že súkromný vlastníci, ktorí si ho kúpia nad týmto rozmýšľajú už dopredu. Ak neviete nabíjať aj doma, tak je pre vás vhodnejší klasický hybrid s trošku nižším výkonom, ale aj nižšou hmotnosťou. Ak naviac nemáte vzťah k hybridom, tak vám bude určite stačiť aj klasické TCe s výkonom až 118 kW (160 k) pre výbavu RS-line. To je vlastne najdynamickejší Captur aktuálne.

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Renault Captur patrí do segmentu B, medzi časť SUV. To celkom rýchlo definuje konkurentov. Je ním každý malý crossover, ktorý na trhu je. Avšak tých, ktoré majú plug-in hybridné ústrojenstvo je ako šafránu. Preto sa dá ľahko povedať, že tu je Captur naozaj kráľom a ponúka to, čo málokto iný. Ak sme zase v tom prípade, že neviete nabíjať, tak tých konkurentov je výrazne viac a z hybridných stačí spomenúť napríklad Arkanu a tiež Yaris Cross.

Je výborný, keď viete čo chcete

Captur s plug-in hybridom je aktuálne dostupný iba s výbavou Intens. To definuje všetky jeho predpoklady a aj základnú cenu 29 000 €. Stále platí to isté, že ho budete kupovať zbytočne, ak ho nebudete pravidelne a často nabíjať. Ak však zvládate nabíjanie a môžete ho nabíjať napríklad každú noc, tak sa odmení naozaj ekonomickou prevádzkou a papierovými hodnotami spotreby. Len príklad, ak bývate 20 kilometrov od práce, tak dokážete auto nabiť a večer sa vrátiť takmer bez toho, aby ste museli zapínať spaľovací motor.

Test: Renault Captur E-Tech – Plug-in je mestský ideálZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekný dizajn
+reálny dojazd na nabitie
+veľa priestoru pre pasažierov

-menši batožinový priestor kvôli baterke
-nie každý je stavaný na PHEV
-PHEV nie je najlepšia verzia, tou je TCe 160

Tabuľka s technickými parametrami

Renault Captur Intens E-Tech 160 PHEV

Motor

R4 benzín+elektromor

Objem

1598 cm3

Výkon

117 kW (160 k) pri 5600 ot/min

Krútiaci moment

144 Nm pri 3200 ot/min + 205 Nm elektromotor

Prevodovka

Multimódová 4+2-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

173 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,1 s

Spotreba (WLTP)

1,4 l/100km

Emisie

33-34 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4227 mm

Šírka

1797 mm

Výška

1576 mm

Rázvor osí kolies

2639 mm

Objem batožinového priestoru

265-379/- l

Objem palivovej nádrže

39 l + 9,8 kWh (dojazd 50 km)

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1564/496 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeŠkoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na...2. Marec, 2022
02Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022
03Test: Suzuki S-Cross – Hrdina v každodennom nasadeníAutomobilka Suzuki len nedávno ukázala faceLift svojho modelu S-Cross, ktorý patrí medzi...16. Marec, 2022