Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideál

Peugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na cestách. Teda na nich sa skôr začína objavovať menší a lacnejší model 3008. To je ale škoda, lebo práve 5008 ponúka naozaj veľkorysý priestor, ktorý dokáže zaujať aj tých, čo mali namierené do showroomu po úžitkovejšie vozidlá s označením Rifter.

JozefM v Testy
02.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot 5008 GT

Testy

Po facelifte má síce inú tvár, ale je jedným z mála modelov, ktorý si zachoval zaujímavý dvojlitrový naftový motor. Ten je v ponuke, lebo práve v 5008 nemá plug-in hybrid uplatnenie. Prečo? Lebo by model musel obetovať sedemmiestne usporiadanie v prospech batérie. A práve takto je 5008 vynikajúci.

Je stále štýlový

Kedysi bol model s číslom 5008 MPVčkom. Už to tak nie je, už je čistokrvným crossoverom s črtami SUV. Ale prekvapivo si nechal veľký priestor v interiéri. Facelift naznačil, že prešla polovica životného cyklu tohto auta a priniesol niekoľko noviniek aj na vizáži. Tie sú hlavne v prednej časti. Maska chladiča nemá ostré orámovanie a akoby plynulo prechádzala do nárazníka. Jasné, ten prechod sa dá nájsť, ale z diaľky viditeľný nie je.

Druhou zmenou sú predné svetlá. Tie majú, po vzore 508, vertikálne líniové prvky na denné svietenie. Vyzerajú ako zuby leva. A to predsa musí byť, lebo automobilka má takéto zviera už dlhodobo ako znak. Viac zmien vlastne ani nebolo treba. Pribudol však Black Pack, ktorý dokáže zatemniť všetky chrómové a inak žiarivé prvky.

Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálZdroj: Autobazar.EU

Peugeot 5008 stále ostáva s rovnakým bočným profilom, pričom je omnoho pravouhlejší a krabicovitejšie tvarovaný ako pri menšom 5008. Tento dojem však trochu maskuje farebná kombinácia. Červená farba karosérie s čiernou strechou a čiernymi diskami sú jednou z top kombinácii, ktoré toto vozidlo môže vôbec mať.

Veľa miesta pre pasažierov

To, čím je 5008 zaujímavá je ponuka priestoru. V inteiréri je stále miesto pre siedmych pasažierov. Ale povedzme si na rovinu, nie je to sedem ako v Escalade, ale je to sedem skôr ako 5 plus 2. Tie dve miesta sú, aj napriek posúvaniu stredného radu sedadiel, skôr pre menších jedincov, deti, alebo pre vyšších dospelých skôr núdzovo.

Ale pri používaní ako päťmiestne vozidlo dokáže 5008 prekvapiť naozaj priestranným batožinovým priestorom. Ten je priam obrovský aj v prípade, že sú tri samostatné sedadlá posunuté úplne vzadu. V praxi je dĺžka priestoru taká veľká, že pri nepozornosti dokážete skončiť so špinavým oblečením, ak sa v zime snažíte vybrať niečo, čo je tesne za sedadlami.

Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálZdroj: Autobazar.EU

To, čo je však v takto veľkom aute trochu zvláštne je použitie systému i-Cockpit 2.0. Malý volant je na prvý pocit zvláštny, ale po zvyknutí dokáže sprostredkovať rovnaké pocity ako akýkoľvek iný volant. Displej pod čelným sklom zase nahradzuje aj head-up displej, ktorý vôbec nie je, pri takomto usporiadaní, potrebný. Toto umiestnenie nahráva aj systému nočného videnia. To funguje veľmi dobre, aj keď má trochu úzky pás videnia. Aj napriek tomu dokáže veľmi vhodne upozorniť na osoby vo výhľade tým, že budú v žltom obdĺžniku. Ak je tá osoba, či zviera potenciálnym rizikom, dá ho do červeného obdĺžniku a vyšle aj zvukové upozornenie.

Berte tento motor, kým je

To, čo je pod kapotou tohto auta je celkom prekvapivé. Najvýkonnejší model s výbavou GT Pack môže mať dva motory, ktoré by ste inde nenašli. Jedným je 1,6-litrový benzínový turbomotor s výkonom 132 kW (180 k) a druhým dvojlitrový naftový motor s výkonom 130 kW (177 k), aj keď má označenie BlueHDi 180. A je naozaj najlepšou voľbou ak jazdíte dlhšie trasy.

Výkonovo je motor úplne prefektný pre takto veľké auto. Až máte pocit, že 1,5 BlueHDi môže mať trochu deficit výkonu. Tu je kombinácia s osemstupňovou automatickou prevodovkou úplne dokonalá a hydrodynamický menič funguje bez akýchkoľvek výhrad. Všetko je tak zladené až neprichádza na um potreba zmeny jazdného režimu. Aj keď aj toto sa dá robiť. Pritom je jedno aký režim máte, spotreba je stále okolo 6 litrov mimo mimo diaľnic a miest a okolo 7 litrov v mestách a na diaľnici.

Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálZdroj: Autobazar.EU

Avšak podvozok sa nemení. S veľkými diskami je tento crossover trochu tuhý. Nie príliš, ale v prípade malého obsadenia je to cítiť. Pri plnom naložení to bude, samozrejme, lepšie, komfort sa zlepší, ale pri menšom obsadení to stále bude kompromisom medzi športovejším naladením verzie GT a tým, že auto musí byť vhodné aj na dlhé trasy. Stále je však toto akceptovateľné a riešením môžu byť aj trochu menšie disky.

Odporúčaná verzia

Tak ako pri každom aute je treba zvážiť použitie auta. Ak jazdíte často v meste, tak môžete zvoliť benzínový motor, ale ak máte jazdy viac ako 20 kilometrov mimo mesta denne, tak choďte do naftového motora s obrovským krútiacim momentom. Možno by sme odporučili trochu menšie zliatinové disky, aby bolo auto komfortnejšie, možno práve o tú štipku, aby si nikto tuhšie naladenie podvozka nevšimol.

Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Práve trieda sedemmiestnych SUV je celkom slušne obsadená a vytlačila aj veľa áut z o segmentu MPV. To ale neznamená, že týchto áut, v tejto veľkosti je veľa. Veď Toyota Highlander a Hyundai Santa Fe sú o triedu vyššie. Veľkostne je podobná bola Honda CR-V, ktorá s benzínovým motorom ponúkala aj sedem miest. Skôr sa ku konkurencii dá rátať SEAT Tarraco a Volkswagen Tiguan Allspace.

Vhodná kombinácia

To, čo sme teda skúsili je naozaj vhodná kombinácia pre toto auto. Avšak je vyvážená cenou tesne presahujúcou 50-tisíc eur. Ale základná cena s 1,2-litrovým turbotrojvalcom je už od 30 190 eur. Ale reálne, siahnite po práve tomto motore, ktorý začína s už veľmi slušnou výbavou s akciovou cenou 40 290 eur.

Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+priestor
+výborná kombinácia motora a prevodovky
+pekné tvary

-svetlá sú skôr priemerné
-zadný rad je núdzový
-i-Cockpit nesadne každému

Tabuľka s technickými parametrami

Peugeot 5008 GT Pack BlueHDi 180

Motor

R4 nafta

Objem

1997 cm3

Výkon

130 kW (177 k) pri 3750 ot/min

Krútiaci moment

400 Nm pri 2000 ot/min

Prevodovka

Automatická 8-stupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

215 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,2 s

Spotreba (WLTP)

6,0-6,7 l/100km

Emisie

157-175 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4641 mm

Šírka

1844 mm

Výška

1646 mm

Rázvor osí kolies

2840 mm

Objem batožinového priestoru

702/1862 l

Objem palivovej nádrže

56 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1740/540 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test Volkswagen Golf Alltrack: Mimo cestu netreba SUVVolkswagen Golf ôsmej generácie postupne odhaľuje svoje nové a nové verzie. Po GTI-čkach sa...19. Január, 2022
02Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeKeď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch....8. December, 2021
03Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéMercedes-Benz len nedávno predstavil novú generáciu Triedy C. Prvé hlasy hovorili o tom, že...24. November, 2021