Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatch

Rok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám pribudla nová kategória, kategória hothatchov, ktoré výrazne spopularizoval kategóriu hothatchov. A to znamená, že na predchádzajúce ostrejšie hatcbhacky sa absolútne zabudlo. Kedy ste naposledy počuli o Simce 1100 Ti? Omnoho viac pozornosti mal Renault 5 Alpine, ale aj ten v momente zatienil Golf GTI.

JozefM v Testy
22.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Testy

A je úplne výborná správa, že sa ho Volkswagen nezbavil a vrátil ho na tú správnu cestu. To, čo sa ukazovalo v tretej a štvrtej generácii bol trochu krok z asfaltového povrchu do mláky s blatom na spodu. Neboli to hothatche, ktoré by boli až tak hot. Ale piata generácia znova našla cestu a ôsma, najmä vo verzii Clubsport je naozaj fantastická.

Ostré detaily už na prvý pohľad

Golf ôsmej generácie má naozaj veľa podôb. Od štandardných verzií, cez terénnu Alltrack na báze kombi až po športovú GTI a R. Práve GTI Clubsport je extrémnejšou verziou GTI. Od štandardného GTI sa líši trochu zmenenými prvkami karosérie. Veď napríklad zadný spojler nad oknom je väčší a má byť inšpirovaný motoršportom.

Pribudla aj dekoračná fólia na boku a tiež osemnásťpalcové disky. Ale iba do momentu ako si priplatíte za 19-palcové zliatinové disky. Za nimi sú brzdové strmene lakované na červeno. Toľko zmien Clubsportu predsa stačí. Netreba ho spoznať hneď na prvý pohľad, logá GTI sú na svojom mieste a túto verziu spoznajú len tí, čo vedia kam sa pozrieť.

Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchZdroj: Autobazar.EU

Inak je Golf stále hatcbhack, má tie správne proporcie a aj GTI Clubsport predvádza rovnaký základný tvar ako základné verzie. To znamená rovnakú praktickosť rozmerov a jednoduché parkovanie. Reálne treba uznať, že aj každodenný život je s GTI Clubsport naozaj jednoduchý a má benefity, ktoré bežnejšie verzie nikdy mať nebudú.

Sedadlá a štýl GTI Clubsport

Vnútri v Golfe je miesta až prekvapivo veľa. A dokonca aj za mohutnými športovými sedadlami vpredu. Kufor stále tiež funguje na úrovni. Ale poďme k tým rozdielom. Sedadlá majú znova ideálny balans medzi športovosťou a pohodlnosťou. Sedí sa v nich dobre aj na dlhej trase a zároveň fungujú aj v prípade ostrej jazdy cez zákruty.

Ku športovému pocitu prispieva aj tvar volantu s červeným prešívaním a tiež so zrezaným spodkom. Malý odznak GTI je už len príjemným bonusom. Radiaca páka už nie je páka v pravom zmysle slova, ale skôr je to taký malý prepínač. Ak ste videli niekedy reklamy na holiaci strojček s výkyvnou hlavicou, tak výzor máte v hlave. Alebo si pozrite galériu.

Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchZdroj: Autobazar.EU

Dôležitou súčasťou interiéru je informačno-zábavný systém, lebo zmizla väčšina fyzických tlačidiel. Takmer všetky nahradil displej a dotykové plochy, aj na volante sú. Tie sú vlastne jedinou tienistou stránkou volantu. Infotainment je pekne spracovaný a logický. Dokonca má aj bezdrôtový Apple CarPlay. A už je aj stabilnejší ako pri uvedení.

Ani spotreba nevyhodí ističe

Clubsport má dvojliter, to asi vie každý, lebo už základné GTI má rovnaký objem motora. Rozdielna je však výkonová charakteristika. Clubsport sa dostáva na výkon 221 kW (300 k) a krútiaci moment 400 Nm. Je kombinovaný len s automatickou sedemstupňovou prevodovkou s dvomi spojkami. A funguje to famózne. Dá sa síce jazdiť s priemernou spotrebou okolo 8 litrov, ale to nebudete robiť.

Reálne budete jazdiť s priemerom vyšším, lebo výkon Clubsportu je návykový a zároveň zvuk má tiež perfektný. Ak sa posnažíte, tak v dyamických režimoch dokážete postrieľať z výfuku. Nie síce tak brutálne ako na Hyundai i30 N Performance, ale aj toto je príjemné na zlepšenie nálady po celodňových meetingoch v office. V takom prípade postrieľate už v garáži.

Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchZdroj: Autobazar.EU

Podvozok Golfu GTI Clubsport nie je extrémne tvrdý, dal by sa nazvať pohodlným. Ani na devätnásťpalcových diskoch nie je skákavý. Dokonca má, v tomto prípade, nastaviteľné tlmiče. A tie nemusia byť úplne tvrdé, lebo napríklad v nastavení Special, s malým logom Nűrburgringu, sú poddajnejšie a prispôsobené meniacemu sa povrchu okruhu. To znamená, že takéto nastavenie sedí aj podmienkam našich kopcov a ciest. Väčšinou.

Odporúčaná verzia

Povieme to na rovinu, ak Golfa, tak tohto. Je fantastický. A ak nemáte hothatchové nastavenie, tak Alltrack. Ostatné Golfy sú také obyčajné. A teraz je zásadná otázka ktorý Golf GTI zvoliť. Aj základné verzie sú super, ale verzia Clubsport, ešte ak by bola limitkou Edition 45 s výfukom Akrapović a pár doplnkami, by mohla lepšie udržať hodnotu do budúcna.

Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Volkswagen však nie je jediný, kto vyrába hothatche v nižšej strednej triede. Práve tu je zástupcov naozaj viac a možno ani všetkých nevymenujeme. Ale jedného sme už spomenuli, Hyundai i30N. K nemu ešte treba pridať Hondu Civic Type-R, Ford Focus ST, BMW 128ti, Audi S3, Mercedes-AMG A35, ale hlavne Renault Megane RS. Ten je najzásadnejším konkurentom, najmä ak porovnáme Trophy proti Clubsportu. Tieto dva hothatche sú výkonovo veľmi podobné a zároveň dokážu jazdiť aj každý deň. Akurát pri Renaulte je to trochu zložitejšie kvôli menšej nádrži a vyššej spotrebe menšieho motora.

Stále je legendou

Aj keď je na trhu už ôsma generácia tohto modelu, stále má čo povedať a práve má omnoho viac informácií, ktoré potrebuje posunúť svetu, prípadne vodičovi. Auto s elektronicky riadeným predným samosvorným diferenciálom je neuveriteľne rýchle a za 43-tisíc eur je to vlastne, v aktuálnej situácii naozaj výhodná kúpa. Za dané peniaze je vlastne auto, ktoré najlepšie spĺňa to, čo by hothatch mal byť. Mal by byť rýchlym a stále praktickým autom na každý deň, ktoré nezruinuje peňaženku príliš vysokými nákladmi. Z tohto pohľadu mu je najbližším konkurentom nie výkonový rival Megane RS Trophy, ale podobne praktický a vyžiteľný model BMW 128ti a Ford Focus ST.

Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výborný motor
+spotreba
+predné sedadlá
+stále praktické

-dotykové tlačidlá všade aj na volante
-väčšina vecí sa ovláda cez displej

Tabuľka s technickými parametrami

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Motor

R4 benzín

Objem

1984 cm3

Výkon

221 kW (300 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

400 Nm pri 2000-5200 ot/min

Prevodovka

Automatická 7-stupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,6 s

Spotreba (WLTP)

6,6 l/100km

Emisie

151 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4295 mm

Šírka

1789 mm

Výška

1455 mm

Rázvor osí kolies

2628 mm

Objem batožinového priestoru

374/1230 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1498/432 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiStále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi....27. Október, 2021
02Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeKeď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch....8. December, 2021
03Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeO tom, že MPV, aj tie malé odchádzajú v prospech SUV a crossoverov asi netreba hovoriť....13. Október, 2021