Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedome

O tom, že MPV, aj tie malé odchádzajú v prospech SUV a crossoverov asi netreba hovoriť. Toto sa stalo aj v prípade Citroënu a jeho C3 Picasso. Uvoľnilo miesto novej hviezde C3 Aircross. A zjavne to bol dobrý ťah, keďže sa v plnej sile vracia tento model s faceliftom, ktorý z neho robí úplne inak vyzerajúce auto. Teda pri pohľade spredu.

JozefM v Testy
13.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Citroën C3 Aircross...

Testy

Aby bolo jasné, C3 Aircross je v ponuke od roku 2017, čo znamená, že na inováciu bol teraz najvyšší čas. Modernizácia sa dotkla nielen vizáže, ale tiež interiérových častí. Dá sa povedať, že tento facelift, aj napriek tomu ako pôsobí, je jeden z tých ľahších, keďže zmeny automobilka priníša postupne, napríklad na poli agregátov. My sme skúsili verziu s naftovým štvorvalcom a automatom.

Vesmír čaká

Pohľad na prednú časť C3 Aircross môže vyvolať rôzne reakcie, nejdeme sa hádať. Ale jedno je jasné, vyzerá omnoho modernejšie ako pred faceliftom. Nové predné svetlá majú štandardne LEDky, čo je tiež výrazný posun vpred. Pred faceliftom bol výber obmedzený. Vlastne nebol, v ponuke boli len halogénové svetlá a hotovo. Teraz sú len LEDky a hotovo.

Citroën však toho veľa nezmenil, ak vynecháme predok. Dobre, zliatinové disky môžu mať iný tvar, ale to je celkom jednoduchá zmena. Ešte sa do vzorkovníka podarilo prepašovať nové odtiene, medzi ktorými svojim svojským nenápadným štýlom svieti táto bledá zelená metalíza. V kombinácii s bielou strechou je efekt naozaj výborný a práve inak sfarbená strecha dáva C3 Aircross úplne iný nádych.

Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeZdroj: Autobazar.EU

Vzadu sa nezmenilo vôbec nič. Či predsa? Tie svetlá tak boli aj pred modernizáciou? Áno, boli, sú stále rovnaké a vlastne im nič nechýba. Akurát by možno nebolo zlé, keby trochu viac korešpondujú s novou identitou prednej časti. Takto jasne odkazujú na verziu pred faceliftom, keďže tá mala oblé tvary predných refletkorov.

Komfort a aj priestor

Interiér sa znova, na prvý pohľad, príliš nezmenil a už to zvádza k skonštatovaniu, že tu sa udialo presne toľko ako v prípade zadnej časti auta. Ale nie je to tak. Dobre, sedadlá ostali rovnaké, takisto batožinový priestor, ale vpredu sa predsalen niečo udialo. Nie, pred vodičom nie je displej ako v C5 Aircross a ani tam nemôže byť.

Avšak nový je displej infotainmentu s ešte lepšími reakciami a tiež s lepším rozlíšením. Podporuje drôtové pripojenie Apple CarPlay a Android Auto. To je tá prvá zmena, ktorú je hneď vidno a každý si ju hneď uvedomí. Druhou, tiež zaujímavou cestou pokroku je výmena veľkého tiahla ručnej brzdy za klasickejší kúsok, aj keď s uvoľnovacím tlačidlom nezvykle na vrchu.

Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeZdroj: Autobazar.EU

Veľmi príjeme pôsobí, v najvyššom stupni výbavy, aj čalúnenie prístrojovej dosku sivou látkou. Práve takáto maličkosť výrazne zlepšuje pocit z kvality materiálov. Nové sú aj kombinácie poťahov, pričom prešívanie vytvárajúce logo automobilky je milým, aj keď trochu nenápadným, detailom.

Nafta určite pokračuje

Pod kapotou inovovaného C3 Aircross môžu byť rovnaké motory ako v poslednom štádiu pred inováciou. Tu nebolo treba nič meniť. Veď to, čo bolo nutné sa dialo priebežne. Trochu však zamrzí, že automobilka nesiahla po výbornom osemstupňovom automate pri modernizovaní tohto modelu. Veď platforma ho využíva. Ale asi by posunul cenu C3 Aircross do výšin, kde by nebola konkurencieschopná.

Výkon naftového motora 88 kW (120 k) autu naozaj stačí a dá sa s ním jazdiť aj svižnejšie. Retrospektívne sa dá skonštatovať, že práve nová 1,5-litrová pohonná jednotka je o niečo kultivovanejšia a má lepší nástup výkonu ako mala predchádzajúca 1,6-litrová motorizácia spaľujúca naftu. Nečudo, je najvýkonnejšou možnosťou aká kedy v tomto aute bola.

Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeZdroj: Autobazar.EU

Motor je však spojený so šesťstupňovým automatom. S motorom si rozumie skvelo a je výborným hydrodynamickým meničom. Dokonca podporuje aj systém vypínania motora Start-stop. Reálne sa s touto kombináciou dá jazdiť so spotrebou okolo 5 litrov nafty na sto kilometrov. Na diaľnici to je trochu viac, mimo diaľnic a miest trochu menej. Ale stále v komforte, ktorý sa od tohto Citroënu dá očakávať.

Odporúčaná verzia

Z výberu je jasné, že najviac je najlepšie, ale reálne, na bežné jazdenie nie je nutný najvýkonnejší naftový motor s automatom. V prípade mestských jázd by sme skôr navrhli 1,2-litrový PureTech. Kľudne ten výkonnejší s automatom. To je dôstojná alternatíva a nehanbí sa vyraziť ani na dlhšie trasy. Je o 50 kíl ľahšia a spotrebu, na papieri, má vyššiu len o liter. Táto alternatíva je však jedinou, ktorá dokáže zrýchliť na stovku za menej ako 10 sekúnd. Ak však naozaj jazdíte dlhé trasy mimo mesta a viete si dávať pozor na spotrebu, tak je pre vás dízel ako stvorený, s ním sa dostanete kľudne aj pod 4 litre pri naozaj extrémnom šetrení.

Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeZdroj: Autobazar.EU

Konkurnecia

Potápajúcu sa loď malých MPV C3 Picasso opustil, aby sa C3 Aircross mohol pobiť o miesto na novej a veľmi preplnenej lodi malých SUV a crossoverov. Stále má dosť miesta v interiéri a to je to, čím môže zaujať popri naozaj obrovskej konkurencii. Ak nebudeme chodiť mimo koncernu, tak máme Peugeot 2008 a Opel Crossland. Ale nesmieme zabudnúť ani na Ford Puma, či tiež nedávno inovovaný SEAT Arona. Keď situáciu trochu nafúkneme, tak je konkurentom aj Dacia Sandaro vo verzii Stepway.

Rozumná finančná stránka

Základná cena komfortného a svojsky vyzerajúceho crossoveru začína na 15 490 eurách. Ale každý určite priplatí za výbavu Feel, ktorá má manuálnu klimatizáciu a dotykový displej. Tých 1 200 eur je proste povinnosť. Zaujímavé je dotykové ovládanie manuálnej klimatizácie, ale to už necháme na zvážení. Ten kus, ktorý vidíte na fotkách stojí od 20 990 eur a má všetko, čo môžete potrebovať. Za takto veľké auto s výkonným naftovým motorom a automatom je to príjemná suma. Naviac keď po facelifte všetko prešlo o stupienok dopredu.

Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+nová tvár je neokukaná
+veľmi dobrý motor
+cena
+pohodlná jazda s nízkou spotrebou

-pýta si 8-stupňovú prevodovku
-zadná časť ostala rovnaká a nekorešponduje s predkom

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën C3 Aircross BlueHDi 120 EAT6 Shine

Motor

R4 nafta

Objem

1499 cm3

Výkon

88 kW (120 k) pri 3750 ot/min

Krútiaci moment

300 Nm pri 1750 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

179 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,1 s

Spotreba (WLTP)

5,0 l/100km

Emisie

132 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4160 mm

Šírka

1824 mm

Výška

1637 mm

Rázvor osí kolies

2604 mm

Objem batožinového priestoru

410/1289 l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1355/525 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiKoľko je už na trhu Toyota Hilux? Neskutočne dlho, asi je naozaj nezničiteľná. Začínala v...15. September, 2021
02Test: Dacia Sandero Sce 65 – Ako jazdí úplný základ?Ak chcete relatívne veľké nové auto s cenou okolo 10-tisíc eur, tak môže byť práve Dacia...4. August, 2021
03Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokHyundai Santa Fe, ktorý je na trhu v súčasnosti je vlastne piata generácia tohto modelu....2. September, 2021