Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menom

Trieda MPV pomaly umiera. Zákazníci totiž nedoceňujú priestorové pomery v týchto špecifických autách, ale skôr siahajú po SUV. Toto sa stalo už mnohokrát. Obeťou sa postupne stáva SEAT Alhambra, ale aj Volkswagen Sharan. Avšak Ford si stále S-Max a Galaxy drží, aj napriek zmenšujúcemu sa trhu. Čo sa stane ak tieto autá úplne vymiznú? Bude treba siahnuť po veľkom SUV?

JozefM v Testy
29.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Ford Grand Tourneo...

Testy

Nie, nebude, niektoré automobilky to pochopili a začali robiť úžitkové autá ešte osobnejšími. Tento trend vidno nielen pri Forde, ale aj pri Volkswagene s modelom Caddy, či pri Peugeote a Citroëne so svojimi konkurentami. Ford má pre prípad, že by niekto nepotreboval až taký veľký automobil ako je S-Max model Grand Tourneo Connect, naviac v celkom špecifickej verzii Active.

Dobrodružné pohnútky

Uveďme si veci na pravú mieru. Ford má v ponuke dve dĺžky Tournea Connect. Základnú a predĺženú Grand. Tá pridáva dôležité centimetre v oblasti rázvoru. Ten sa, samozrejme, pretavuje do vnútorného priestoru. A pritom je Grand Tourneo stále prijateľne veľké a dá sa s ním parkovať a manévrovať aj v tesnejších miestach a uličkách.

A naviac prichádza verzia Active. Týmto označením Ford odlišuje verzie, ktoré sú s terénnejšou vizážou nielen v prípade vozidiel postavených na základe úžitkáčov, ale tiež tých, ktoré sú osobné. Verziu Active má tak Fiesta, Focus, ale aj Tourneo Custom a tiež tento Connect. Je to výborný krok a stred medzi SUV, MPV a pôvodným úžitkovým modelom. Z každého má niečo.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomZdroj: Autobazar.EU

Active sa od ostatných verzií líši vzhľadom. Mohutné plastové lemovanie karosérie vyzerá naozaj efektne. Na prednom a zadnom nárazníku má naviac imitáciu ochrany podvozka, ktorá dokáže absorbovať menšie kolízie s trávou a podobnými vyčnievajúcimi prvkami. Active naviac dostal strieborné strešné lyžiny, ale tiež aj špeciálne zliatinové disky. Ako celok vyzerá toto auto naozaj výborne a celkom dobre maskuje úžitkový pôvod.

Sedem bez uskromňovania

V ponuke Grand Tournea je možnosť siedmich miest. To je výborná alternatíva, lebo každý má naozaj dostatok miesta nielen na kolená, ale aj nad hlavou. A to nehovoríme len o prvých dvoch radoch sedadiel. Do 200 kilometrov zvládajú dvaja dospelí priemerného vzrastu aj cestu v treťom rade. Jedinou nevýhodou je trochu akrobatickejšie nastupovanie. Ale stále sa do zadného radu dá dostať celkom elegantne.

Po sklopení tretieho radu nie je možné sedadlá z kufra vybrať. Veď načo. Predstavujú zmenšenie výšky batožinového priestoru len o približne 7-8 centimetrov, takže nezavadzajú a po sklopení všetkých zadných sedadiel sa dá dosiahnuť úplne rovná plocha. Nebudete tam síce dávať europalety, lebo zadné dvere sú výklopné, ale Grand Tourneo Connect odvezie aj väčšie predmety.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomZdroj: Autobazar.EU

Pracovisko vodiča je také ako sa dá od Fodru očakávať. Ale má niekoľko výborných prvkov. Jedným z nich je možnosť používať tempomat aj bez adaptívnej funkcie. Toto však ostáva v tieni sedadiel. Tie sú jedny z najlepších v tejto dodávkovo-úžitkovo-MPVéčkovej hre. Majú dobré možnosti nastavenia a zároveň ponúkajú úplne prirodzenú kinetiku sedenia.

Plný plyn, plné auto

Pohon Grand Tournea Connect Active má na starosti to najvýkonnejšie, čo do modelu automobilka montuje. A tým je 1,5-litrový naftový štvorvalec, ktorý dokáže poskytnúť výkon 88 kW (120 k). Pritom krútiaci moment je naozaj slušných 270 Nm, čo je však na ňom ešte lepšie, tak ho motor ponúka od 1750 do 2500 otáčok.

Motor je spojený s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a mechanickým samosvorným diferenciálom z príplatkovej výbavy. O ňom hovorí aj nápis mLSD na veku, či skôr stene batožinového priestoru. Reálne sa s týmto autom nebudete ponáhľať. Dlhé prevody a ekonomické myslenie spôsobili, že zrýchlenie na stovku trvá 12,6 sekundy. Ale dalo by sa povedať, že s plne naloženým autom to je len o trochu horšia hodnota. Pritom siedmi pasažieri už predstavujú celkom slušné dodatočné zaťaženie.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomZdroj: Autobazar.EU

Aj keď je dynamika trochu horšia a treba byť obozretný pri pohľade cez prvý stĺpik karosérie, ktorý je výrazne širší, tak spotreba vie prekvapiť. Bez obmedzovania sa dá hýbať okolo 6 litrov. Na diaľnici vie Grand Tourneo Connect Active jazdiť za 6,5 litra, mimo diaľnic o liter menej a celkový priemer nám vyšiel na 6,1 litra na sto kilometrov. Pri takto veľkom aute to je naozaj vynikajúca správa.

Odporúčaná verzia

Zo všetkých verzií Tournea Connect je veľmi jednoduché vybrať. Verzia Active predsa vyzerá najlepšie. A to nielen pri dlhšom Grande, ale aj pri základnej veľkosti modelu. Avšak tu treba zvážiť, či naozaj treba sedem miest. Ak nie, tak úplne stačí, veľkostne, aj krátka verzia, s ktorou sa ešte lepšie manévruje a stačí jej menej priestoru na zaparkovanie. Veď dĺžka Grandu je už takmer taká ako má väčší Tourneo Custom.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Aj keď sa zdá, že trh ponúka naozaj veľa áut v tejto kategórii, tak to tak nie je. Samostantý je práve Tourneo Connect a tiež Volkswagen Caddy. Už teraz kolujú zvesti o tom, že sa plánuje nástupca Fordu práve s technikou Volkswagenu, ale to ešte len príde. Samostatný je už aj Fiat Doblo, ktorý je výbehový a nahradí ho nástupca postavaný v rámci nového koncernu. Bude teda príbuzný modelov Citroën Berlingo, Peugeot Partner, Opel Combo Life a tiež Toyoty ProAce City Verso. Novinkou v segmente je Renault Kangoo, ktorý dopĺňa verzie a na jeho základe už vznikol nielen Mercedes Citan, ale aj Nissan Townstar.

Veľa miesta, veľa muziky

Ford aktuálne ponúka na modely Tourneo Connect zvýhodnenie a dá sa povedať, že pri rovnakej špecifikácii výbavy sa stávajú najlacnejšími na trhu. To je výborná správa a takto vybavený Connect s prvkami Active a dokonca aj so samosvorným diferenciálom je za akciových 28-tisíc eur. Zaujímavý je príplatok za metalízu, Ford chce, aby autá vyzerali pekne a ten je iba 99 eur. Najväčším konkurentom Grand Tournea Connect Active bude teda základnejší S-Max s výkonnejším motorom. Aj napriek tomu je práve tento model až prekvapivo dobrým skĺbením väčšej rodiny s dostatočným batožinovým priestorom a pracovnými povinnosťami cez týždeň.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Užitočný jazvečík s dlhým menomZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľkosť interiéru
+plnohodnotných 7 sedadiel
+vzhľad verzie Active
+pohodlné predné sedadlá
+príjemný systém SYNC3

-široký A-stĺpik
-motor nemá veľa výkonu
-menší dotykový displej

Tabuľka s technickými údajmi

Ford Grand Tourneo Connect Active 1,5 TDCi EcoBlue

Motor

R4 nafta

Objem

1560 cm3

Výkon

88 kW (120 k) pri 3600 ot/min

Krútiaci moment

270 Nm pri 1750-2500 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

171 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

12,6 s

Spotreba (WLTP)

5,4-7,0 l/100km

Emisie

144-184 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4825 mm

Šírka

1835 mm

Výška

1840 mm

Rázvor osí kolies

3062 mm

Objem batožinového priestoru

322/1287/2620 l

Objem palivovej nádrže

60 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1640/630 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021
02Test: Dacia Sandero Sce 65 – Ako jazdí úplný základ?Ak chcete relatívne veľké nové auto s cenou okolo 10-tisíc eur, tak môže byť práve Dacia...4. August, 2021
03Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiKoľko je už na trhu Toyota Hilux? Neskutočne dlho, asi je naozaj nezničiteľná. Začínala v...15. September, 2021