Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrok

Hyundai Santa Fe, ktorý je na trhu v súčasnosti je vlastne piata generácia tohto modelu. Vizuálne možno nie, tam by sa zmeny dali nazvať iba evolučnými, rovnako tak v interiéri, ale dôležité je, že sa kompletne zmenila podvozková platforma, aby mohla modelu ponúknuť možnosti hybridných ústrojenstiev. Netreba sa báť, zatiaľ je v ponuke aj tradičný spaľovací motor.

JozefM v Testy
02.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai Santa Fe Hybrid

Testy

Aktuálna ponuka Santa Fe obsahuje 2,2-litrový štvorvalec spaľujúci naftu, ktorý ponúka výkon 147 kW (200 k). Ale to, kvôli čomu sa menila platforma, čiže základ celého auta je hybridný pohon. A Santa Fe má hneď dve verzie, klasickú Full hybrid a tú s možnosťou nabíjania plug-in hybrid. My sme skúsili ako sa jazdí bez nutnosti nabíjania.

Malé kroky k prémiovému cieľu

Vzhľad nového Santa Fe je naozaj exkluzívny. Ale treba hneď na začiatku konštatovať, že tento kus má najvyšší stupeň výbavy Premium doplnený o balík Luxury. Práve ten prináša prvky s farbou tmavého chrómu, pololesklé lišty okolo okien a na boku karosérie a tiež lakovanie spodnej časti, ktorá by inak bola plastovo sivá, až čierna.

Za prémiovým pocitom z toho ako auto vyzerá je aj zvolená farba karosérie. Biela s perleťou vytvára dojem čistoty a dokonalosti. Práve tá sa vynikajúco hodí ku tmavému chrómu a necháva vyniknúť aj nové svetlá so svetelným podpisom v tvare písmena T vpredu. Je zaujímavé, že Hyundai nesiahol rovno po maticových svetlách s adaptívnymi lúčmi. Avšak aj tieto svietia adekvátne. Nevyrazia dych, ale nie je to jazda po tme. Vodič vidí všetko, čo potrebuje.

Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokZdroj: Autobazar.EU

Vzadu akoby všetko ostalo rovnaké, až kým nepostavíte tieto dve generácie Santa Fe vedľa seba. Nový je celý zadný nárazník, nový je prepoj medzi svetlami. Práve vzadu je najväčšia dilema, či je toto Santa Fe novou generáciou, alebo len faceliftom. Pritom platforma hovorí úplne jasnou rečou.

Musí byť prémiový, keď má označenie Premium

V interiéri je znova tá istá situácia ako vonku. Vrch prístrojovej dosky vyzerá veľmi podobne tomu, čo bolo doposiaľ, ale všetko ostatné sa zmenilo. Vysoký stredový panel nadväzuje na lakťovú opierku. Dokonca bezdrôtové nabíjanie je vertikálne s prítlačným mechanizmom. Možno je to spoľahlivejšie ako položiť mobil a nechať ho plávať v zákrutách zo správnej polohy. V spodnej časti sú naviac odkladacie priestory, kde sa dá hocičo zabudnúť. Ako v starších Volvách.

Veľmi luxusne pôsobí kombinácia čiernej s bledohnedou. Keď sme pri čiernej, tak čalúnenie stropu je z alcantary, čo prispieva k pocitu luxusu. Predné sedadlá sú pohodlné, majú vyhrievanie a ventiláciu a zadné pohodlnosťou nezaostávajú, len im chýba vetranie. Tento kus je len päťmiestny, ale Santa Fe je v ponuke aj so siedmimi miestami. Dokonca to vyzerá tak, že sedem miest môžete kombinovať s ktorýmkoľvek pohonom. Ak je auto päťmiestne, tak mu ostáva naozaj obrovský batožinový priestor.

Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokZdroj: Autobazar.EU

Santa Fe sa zbavilo klasických ručičkových ukazovateľov pred vodičom a ponúka displej. Ten má pre každý režim iné zobrazenie. Najviac elegancie prináša režim Smart, ale všetky sú veľmi podobné, vlastne sa líši len zobrazenie ciferníkov, ktoré sú vždy kruhové a primárna farba. Stále však prináša logické a prehľadné zobrazenie všetkých potrebných informácií. Naviac pri vyhodení smerovky zobrazuje obraz z kamery, ktorý by mohol čiastočne nahradiť spätné zrkadlá.

Hybrid je najlepší, väčšinou

Tento biely kus Santa Fe má hybridný pohon. A zjavne je najuniverzálenším pohonným systémom v súčasnej ponuke modelu. V meste využíva elektromotor a znižuje spotrebu, naviac agregát trpí menej ako naftový pri krátkych jazdách. Pri dlhých jazdách zase vynikne úspornosť 1,6-litrového benzínového motora. Celkovo sa dá jazdiť s priemernou spotrebou 7 litrov a to je približne toľko, koľko si pýta aj naftový štvorvalec.

To, čo však na Santa Fe zaujme nie je ani tak spotreba a výkon, ale to ako sa s ním jazdí. Má totiž veľmi komfortný podvozok. So Santa Fe sa dá prejsť 500 kilometrov bez akéhokoľvek problému. A to myslíme aj z pohľadu dojazdu. Nádrž má totiž veľkorysý objem 67 litrov. Pri spotrebe 7 litrov to znamená takmer 900 kilometrov na jednu nádrž. A ono to tak fakt aj je.

Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokZdroj: Autobazar.EU

Výkon 169 kW (230 k) je na papieri dostatočný, ale reálne by si auto poradilo aj s vyšším výkonom. Hovoríme o tom, že toto auto zvláda aj 221 kW (300 k) s prehľadom. Podvozok je na to naozaj vhodný. S výkonom hybridu má podvozok veľkú rezervu, čo by zvládal.

Odporúčaná verzia

Pri pohľade do cenníka to je jednoduché, treba zvážiť svoje možnosti a to, čo je vhodné pre danú situáciu. Ak jazdíte výlučne diaľnice a dlhé trasy, tak ekonomickejšie vyzerá naftový motor. Ak bývate v meste a veľa tvoria mestské kilometre, plus máte kde nabíjať, tak zvoľte plug-in hybrid. Ale ak chcete aj mesto a aj diaľnice, tak práve hybrid je tou správnou voľbou. Pritom za hybrid zaplatíte viac len o 1 100 eur.

Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Zo základných konkurentov sa dá zobrať do úvahy každé auto, ktoré je SUV a môže mať sedem miest, čím sa definuje veľkosť. Ale reálne, ak vezmeme do úvahy len verziu hybrid, bez nabíjania, tak je to zložitejšie. Rovnaký systém, alebo veľmi podobný má Kia Sorento. A výrazným konkurentom je hlavne Toyota Highlander, o ktorej ste si mohli už v našom teste prečítať. Sedem miest a full hybrid má aj Honda CR-V, ale tá je trochu menšia.

Ideálna voľba pre väčšie rodiny?

Hyundai Santa Fe ponúka veľa miesta, nízku spotebu, luxusne spracovanie a materiály. Až to vyzerá, že tých necelých 50-tisíc eur je takmer akciová cena. Toto auto ponúka kombináciu luxusu, priestoru a ceny naozaj na vyváženej úrovni. Reálne sa mu nedá veľa vyčítať. Azda len absencia šesťvalca, tretej zóny klimatizácie a maticových svetiel. Inak je všetko tak, ako by malo byť. 

Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+priestranný interiér
+veľmi pekný zovňajšok, ktorý pôsobí luxusne
+pekná navigácia
+cena

-nemá V6, ani R6 v ponuke
-niektoré prvky výbavy absentujú
-základné verzie nebudú vyzerať takto dobre

Tabuľka s technickými údajmi

Hyundai Santa Fe Hybrid Premium Luxury Pack

Motor

R4 benzín+elektromotor

Objem

1598 cm3

Výkon

169 kW (230 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

265 Nm pri 1500-4500 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

187 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,1 s

Spotreba (WLTP)

6,8-7,4 l/100km

Emisie

154-169 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4785 mm

Šírka

1900 mm

Výška

1710 mm

Rázvor osí kolies

2765 mm

Objem batožinového priestoru

534-831/1704 l

Objem palivovej nádrže

67 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1796/735 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prichádza Volkswagen ID.4 GTX, má dva motory a pohon všetkých koliesVolkswagen pridáva nové verzie elektrických vozdiel do ponuky. Najnovším prírastkom je...27. August, 2021
02Rarita na predaj: Range Rover ako dodávka!Luxusné autá obľubujú často krát úspešní podnikatelia. Práve toto je spôsob, ako sa svojim...31. August, 2021
037-miestne SUV z Číny lepšie ako BMW!Neznáma značka predstavila koncept, ktorý prinesie na trh tvrdého rivala statného BMW X5....2. August, 2021