Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovni

Kam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko odpovedá. Ale jedno je jasné. Vývoj zabezpečil to, že s elektromobilmi sa dá stále dôstojnejšie žiť. Nie je to len o veľkej kapacite batérie, ale aj o rýchlom nabíjaní. A práve Citroën ë-C4 je naozaj príjemným vozidlom aj vďaka tomuto.

JozefM v Testy
18.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën ë-C4

Testy

V ponuke modelu C4 sú verzie, ktoré majú benzínové trojvalce, naftové štvorvalce, ale táto verzia čnie nad nimi. Model ë-C4 je síce najdrahší, ale zároveň má veľkú šancu preraziť, lebo cenovú politiku má stále nastavenú veľmi dobre a veľmi agresívne. Časť trhového koláča má istú.

Avantgardná električka

To, že je práve tento kúsok elektromobilom nie je úplne viditeľné. Ak by sme si odmysleli modré detaily, ktoré sú okolo hmloviek, na logách a na dverách, tak by to bola takmer bežná verzia C4. Veď aj nabíjaciu zásuvku má schovanú pod rovnakými dvierkami ako býva bežne hrdlo nádrže. Toto je elektromobil inkognito. Musíte sa proste lepšie zapozerať a potom príde to odhalenie.

Už netreba, aby boli elektromobily vidieť. Časy, keď Prius ako jeden z priekopníkov hybridnej technológie, ukazoval to, že je iný sú preč. Rovnako tak časy kričiaceho Nissanu Leaf. Už môže byť elektromobil aj normálne auto s bežnejšími tvarmi. Pri C4 nie je vhodné napísať s bežnými tvarmi, lebo tie sú naozaj ďaleko od sivého priemeru.

Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniZdroj: Autobazar.EU

 Práve dizajn je to, čo odlišuje C4 od ostatných áut v nižšej strednej triede, alebo segmente C, ak chcete. Nie je to taký klasický hatchback ako bol menovitý predchodca, je crossoverom medzi kupé a SUV za naozaj prijateľnú cenu. Tieto tvary vyzerajú ako z budúcnosti, čo znamená, že vydržia dlho aktuálne. Vlastne máloktorý konkurent z triedy sa dostal do takto avantgardného spektra dizajnu.

Veľa miesta, batéria nezavadzia

Interiér je stále trochu iný ako majú ostatné autá, ale zároveň je klasický tým, čo sa dá ovládať manuálne. Reálne má samostatný panel s klasickými tlačidlami klimatizácia, čo rozhodne donedávna nebol štandard pre modely automobilky. Práve tento krok je správny. Schovávať niečo do menu dotykového displeja, teda niečo práve také ako je klimatizácia, nie je úplne šťastným riešením.

Displejový systém nezaprie príbuznosť s ostatnými modelmi značky, ale napríklad oproti modelu C4 Spacetourer je neuveriteľne rýchly. A aj logika je na slušnej úrovni. Intuitívne sa dá dostať ku väčšine funkcií a preklady, síce do Češtiny, ale je úplne v pohode a pochopiteľne. Druhý displej je pred vodičom. Maličký, ale pekne tvarovaný a s ambientným podsvietením po stranách. Ako na telke v obývačke.

Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniZdroj: Autobazar.EU

Priestorovo je na tom C4 výborne aj táto elektrická. Kufor ostáva rovnako veľký a na zadných sedadlách sa posadia aj priemerne vysokí ľudia. Výraznou devízou sedadiel je však ich pohodlie. Program automobilky nazvaný Advanced Comfort je naozaj výbornou voľbou. S týmto autom sa predsa nechcete naháňať po okruhu. Potrebujete prejsť akékoľvek vzdialenosti pohodlne.

Reálny dojazd, reálna nabíjačka

Päťdesiat kWh, toľko má kapacitu batéria, ktorou disponuje ë-C4. A teraz to vážne. Ak je na nule, tak za polhodinu sa dokáže dostať na plné nabitie. Záleží však od konkrétnej nabíjacej stanice. Doma toto nehrozí. Na takýto stunt potrebujete 100 kW nabíjačku. To je trochu problém, lebo väčšinou sú štandardné 50 kW mašiny. Ale aj to znamená, že polovica batérie pribudne za približne rovnaký čas. A to už sa dá používať aj denne.

Výrobca hovorí o dojazde 350 kilometrov na nabitie. Tomu sa dá bez problému veriť, ak nejazdíte po diaľniciach. Tempo 125 kilometrov za hodinu berie toľko, že na nabitie dáte niečo cez 200 kilometrov výlučne po rýchlostných komunikáciách. Ale ak ich nepoužijete, tak sa dostanete takmer na 400 kilometrov dojazdu, lebo v kombinácii mesto a mimo mesta sa dá operovať so spotrebou 13 kWh na sto kilometrov.

Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniZdroj: Autobazar.EU

Kamkoľvek a po akejkoľvek spevnenej ceste pôjdete, tak budete úplne v komforte. Podvozok je ladený rovnako do komfortu ako sedadlá. Aj tu cítiť snahu o elimináciu akéhokoľvek športového myslenia. V zákrutách citiť trochu viac náklon, ale stále je to v norme a podvozok drží. Práve umiestnenie batérií relatívne nízko zlepšuje jazdné vlastnosti.

Odporúčaná verzia

Ak by sme pozreli cenník, tak už základná výbava tohto modelu za 28 990 eur má napríklad tepelné čerpadlo. Prečo je to dôležité? Lebo v zime spotrebúva omnoho menej energie ako klasické špirály a podobné vyhrievacie zariadenia. Vlastne ako optimim vychádza verzia Feel Pack, ktorá má aj spomenuté pohodlnejšie sedadlá Advanced Comfort, kamery, head-up displej a mnoho ďalšieho. Táto výbava stojí 30 990 eur.

Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Ako základný konkurent je každý elektromobil v nižšej strednej triede. To znamená, že napríklad Nissan Leaf sa môže proti tomuto Citroënu hrdo postaviť. Ale svoju rolu tu zohráva aj bratovražedný boj s e-2008. Síce patrí o segment nižšie, ale priestorové pomery sú veľmi podobné. Avšak najväčším konkurentom je si auto samo, ale so spaľovacími motormi. Tu treba zvážiť všetky výhody a nevýhody spojené s elektromobilitou.

Stále menej kompromisov

Ešte nedávno boli elektromobily o kompromisoch. To sa nemení, ale je ich čoraz menej. Dlhšie dojazdy na nabitie, kratšie nabíjanie, to všetko prispieva k lepšiemu pocitu z jazdy a zo samotného vlastníctva. Model ë-C4 pridáva aj dobrý pocit z jedinečnosti dizajnu. Toto auto si nikto s iným nepomýli. Ale aj tak je jeho primárnym určením mestská premávka. Na diaľnici sa mu naozaj nepáči. Síce je stále tichšie ako napríklad Kia e-Niro, ale potrebuje omnoho viac energie na takúto jazdu. Ak teda jazdíte dlhé trasy, tak je pre lepšou voľbou naftová verzia, kľudne aj tohto auta.

Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľmi komfortné vozenie
+slušný dojazd na nabitie
+rýchle nabíjanie
+veľmi príjemná cena

-delené zadné okno
-priemerne veľký kufor

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën ë-C4 Shine

Motor

Elektrický synchrónny s permanentným magnetom

Objem

- cm3

Výkon

100 kW (136 k) pri 700-10 000 ot/min

Krútiaci moment

260 Nm pri 300-3700 ot/min

Prevodovka

Automatická s pevným prevodovým stupňom

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

150 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,4 s

Spotreba (WLTP)

14,3 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

350 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4360 mm

Šírka

1834 mm

Výška

1525 mm

Rázvor osí kolies

2670 mm

Objem batožinového priestoru

380/1250 l

Kapacita batérie

50 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1655/345 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuCUPRA je samostatná značka, o čom niet pochýb a so SEATom zdieľa len dva modely. Aktuálne...9. Jún, 2021
02Test: Dacia Sandero Sce 65 – Ako jazdí úplný základ?Ak chcete relatívne veľké nové auto s cenou okolo 10-tisíc eur, tak môže byť práve Dacia...4. August, 2021
03Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusMníchovská automobilka sa dostala do fázy, kedy potrebovala pre malé autá vyvíjať...21. Júl, 2021