Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednom

Renault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá s ruskou toho veľa spoločného. Európska vychádza z modulárnej plošiny, ktorá môže mať aj hybrid a je vlastne aj v interiéri úplne iná. Namiesto rozsiahlej ponuky motorov stavila na pekný dizajn a príjemné vlastnosti.

JozefM v Testy
23.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Arkana TCe 140 Intens

Testy

Aktuálne je v ponuke hybrid a benzínový motor TCe 140. Onedlho sa na trhu objaví aj TCe 160. Pre Arkanu sú všetky verzie len s automatickou prevodovkou. My sme na dlhšie skúsili práve základnú a zatiaľ jedinú benzínovú verziu s výbavou Intens.

Kupé-SUV, alebo zdvihnutý liftback?

Pozrime sa na Arkanu zboku. Kto vidí X6 a X4, ruky hore! Kto vidí zdvihnutú Octaviu liftback? Niečo medzi, že? A pritom Arkana vyzerá tak dobre! Zadná časť, ktorá klesá má optimálne proporcie. Ak nerátame naozaj veľké Renaulty ako Talisman, či Espace, tak práve Arkana je, pravdepodobne, najkrajším Renaultom súčasnosti.

Predná časť sa ponáša práve na väčšie vozidlá značky, o čom hovoria predné svetlá. Tie sú štandardne LEDkové a majú charakteristický tvar denného svietenia. Rovnako auto ku zvyšku flotily automobilky približujú aj zadné svetlá s takmer spojeným svetelným pásom. Ten delí len znak automobilky.

Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomZdroj: Autobazar.EU

O terénne náznaky sa starajú akési imitácie ochrany podvozka, ktoré sú na prednom aj zadnom nárazníku. A keď sme pri tých imitáciách, tak niečo, čo vyzerá ako koncovky výfuku tu nenájdete. To je zase celkom cool, že netreba takéto atrapy. Celkovo treba uznať, že vonkajší dizajn Arkany je veľmi podarený a auto vyzerá elegantne či už v meste, alebo mimo neho. Svoje na elegancii zohráva aj samotná farba karosérie kombinovaná s diskami výbavy Intens.

Veľa miesta aj vzadu

Zvažujúca sa línia strechy môže byť pre niekoho strašiakom, veď čo ak sa tam nezmestí. Ale zmestí. Miesta nad hlavou je dosť aj na zadných sedadlách. Teda ak nemeriate nad dva metre. Potom pre vás bude relatívne malé každé jedno auto. Ku príjemne veľkému miestu na zadných sedadlách sa pridáva aj extrémne veľký kufor. Bavíme sa znova o objemoch obľúbeného českého vozidla. Batožinový priestor má veľmi slušných  513 litrov a pravidelný tvar. Plus je možné sklopiť operadlá zadných sedadiel.

Ešte lepšia situácia je vpredu. Práve prvý rad je ten najlepší. Dve sedadlá sú naozaj pohodlné a dobre sa na nich sedí. Aj na dlhšie cesty sú príjemné. Majú vyhrievanie a to isté má aj volant. Na volante sú štandardné ovládacie prvky, ale audio na ňom budete hľadať márne. To má vlastný ostrovček na pravej strane stĺpika riadenia. Renault toto riešenie používa už poriadne dlho a je celkom logické na ovládanie.

Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomZdroj: Autobazar.EU

Výborný je však informačno-zábavný systém. EasyLink je naozaj logický na ovládanie, jednoduchý na prepojenie a vertikálny displej mu umožňuje zobraziť výborne aj mapu. Ešte keby má bezdrôtový Apple CarPlay a Android Auto, podobne ako Dacia Sandero, tak by bol úplne perfektný. Ale aj toho sa dočkáme. Čím sa však líši benzínový motor od hybridu je volič prevodovky. TCe nemôže mať e-shifter. Má veľkú páku.

Iný motor asi netreba

Dajte otázku, že aký motor do Arkany kúpiť a odpoveď je jasná. Benzínový. A pritom 1,3-ka s turbom je veľmi dobrá voľba. Dá sa však povedať, že štvorvalec s výkonom 103 kW (140 k) je základným motorom v aktuálnej ponuke, lebo hybrid má iba o 4 kW (5 k) viac. A výhoda benzínového mikrohybridu sa prejaví najmä pri diaľničnom cestovaní, kedy má nižšiu spotrebu, lebo hybridu už v takýchto rýchlostiach nepracujú elektrické prvky úplne efektívne.

Keď sme už načali tú spotrebu, tak nie je problém mať celkový priemer do 7. A pri absencii diaľnic a rozvážnejšej jazde sa dá priblížiť aj šiestim litrom na sto kilometrov. Na takto veľké auto s benzínovým motorom je to veľmi rešpektovateľná hodnota. Určite je za ňou aj prevodovka s dvomi spojkami a siedmimi prevodovými stupňami.

Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomZdroj: Autobazar.EU

Čo sa týka dynamiky, tá nie je zlá, ale v meste má trochu navrch hybrid a ak sa vám zdá TCe 140 málo, tak onedlho pribudne aj výkonnejší brat s označením TCe 160. Je však jedno aký je pod kapotou motor, veľké prekvapenie je ako dobre sa Arkana správa. Na to, že je príbuzná s Capturom má správanie auta minimálne o triedu väčšieho.

Odporúčaná verzia

Keď sa pozrieme do cenníkov, tak je celkom zložité vybrať konkrétnu verziu. Ak jazdíte veľa diaľnic, tak nebude vhodný hybrid. Ten má zmysel pri mestskom a prímestskom motaní. A rovnako to je s výbavou. R.S. Line vyzerá trochu inak, ale nie je to zásadné a bohato stačí aj výbava Intens ako má tento biely kus. Je otázka akú cenovú stratégiu bude mať stanovený ten výkonnejší štvorvalec, možno práve ten bude ešte lepšou voľbou.

Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Ak teda preskočíme fakt, že tento model má šancu vziať zákazníkov nielen Capturu, ale aj Kadjaru, tak hlavný konurent pochádza zo stajne Cupra. Formentor so základným motorom ponúka podobné atribúty nielen interiérovou veľkosťou, ale aj celkovým stvárnením. A každé z áut má niektoré výhody, ktoré to druhé nemá. Vlastne takýchto áut v cenovo dostupných medziach, ak nerátame prémiové značky, je celkom málo.

Arkana je univerzálne auto

Aj napriek absencii pohonu všetkých kolies dokáže Arkana nahradiť akékoľvek rodinné auto. Teda za predpokladu maximálne 4 členov. Je pekná, príjemná na jazdenie, všetko vyzerá výborne. A dokonca ani základná cena 22 300 eur nie je odstrašujúca. Akurát, že tento kus sa dostal výraznejšie nad 25-tisíc eur. Stále to však nie je zlá cena na to, čo auto ponúka v priestorovom hľadisku a akú má výbavu.

Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednom

Plusy a mínusy

+dizajn
+nízka spotreba
+veľký kufor a dosť miesta
+dobre spravený infotainment

-oproti Capturu výrazne vyššia cena
-nemá výkonnejší motor (cca 140 kW/190 k)
-iba jednozónová klimatizácia

Tabuľka s technickými údajmi

Renault Arkana TCe 140 Intens

Motor

R4 benzín

Objem

1333 cm3

Výkon

103 kW (140 k) pri 4500-6000 ot/min

Krútiaci moment

260 Nm pri 1750-3500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová DSG

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

205 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,8 s

Spotreba (WLTP)

5,8-5,9 l/100km

Emisie

131-133 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4568 mm

Šírka

1821 mm

Výška

1576 mm

Rázvor osí kolies

2720 mm

Objem batožinového priestoru

513 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1450/500 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

02Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuCUPRA je samostatná značka, o čom niet pochýb a so SEATom zdieľa len dva modely. Aktuálne...9. Jún, 2021
03CUPRA prihcádza s prvým elektromobilom Born a vyzerá ako konceptAutomobilka CUPRA už dávnejšie oznámila zameranie aj na elektrické vozidlá. Doteraz bolo...28. Máj, 2021