Je Renault Megane s výbavou R.S. Line aspoň trochu hothatchom?

Čo robí hothatch hothatchom? Pravý hothatch má byť príjemný na ovládanie, má mať dostatočnú praktickosť a má mať viac výkonu ako je bežné. Sú doby, kedy mali Golfy GTI výkon 110 kW (150 k), ale tie sú už dávno preč. Teraz hothatche atakujú väčšinou méty okolo 221 kW (300 k), ale napríklad Mercedes-AMG A45S má až 309 kW (420 k).

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
27.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Je Renault Megane s...

Auto-moto zaujímavosti

Môže si Renault Megane R.S.Line aspoň v niektorých ohľadoch privlastniť označenie hothatch, alebo je aspoň trochu warm, keď nie úplne hot? Skúsili sme to zistiť a pozreli sa naň podrobnejšie, či niečo zdedil po svojom najvýkonnejšom bratovi s plnohodnotným označením RenaultSport.

Má športovú vizáž

To, čo nemožno výbave R.S.Line uprieť, čím by sa mal hothatch odlíšiť od ostatných verzií je vizáž. Aspoň niektoré základné prvky by mali byť agresívnejšie. A to nehovoríme len o použití väčších diskov, ale aj o decentných zmenách na karosérii.

Tým najviditeľnejším prvkom je predný nárazník, ktorý dáva autu punc športovosti. Renault sa pýši tým, že používa lištu, čo má evokovať monoposty F1. Vzadu temnotu podporuje znova upravený nárazník s výraznou imitáciou difúzoru a imitáciou dvoch koncoviek výfuku, pričom sa ku celku pridávajú aj svetlá, ktoré Megane získal faceliftom.

Renault Megane TCe 160 R.S.LineZdroj: Autobazar.EU

Má športové interiérové prvky, ale je praktický

Do interiéru sa z verzie R.S. dostali iné sedadlá. Vlastne to treba povedať inak. Tieto sedadlá sa ukázali v prvom rade vo verzii GT pred faceliftom modelu. Nie sú príliš tvrdé a majú dostatočné bočné vedenie, čiže sú optimálnym kompromisom medzi športovosťou a pohodlnosťou v takomto aute. Aj volant má výraznejší tvar.

Stále však Megane ostáva klasickým hatchbackom, ktorý má praktické vlastnosti. Môžete sklápať sedadlá vzadu, samotný kufor je schopný tiež. Vzadu na kolená je menej miesta ako v kombi, ale nikto nečaká veľkosť Superbu.

Renault Megane TCe 160 R.S.LineZdroj: Autobazar.EU

Má rýchlu dvojspojkovú prevodovku

V športových autách a aj hothatchoch sa celkom často do popredia dostávajú automatické prevodovky, v niektorých prípadoch dvojspojkové. Presne takú má aj Megane R.S. Line. Avšak na naozaj ostrú jazdu tu trochu chýbajú tiahla na riadenie pod volantom.

Reálne však patrí táto dvojspojková prevodovka k tým lepším a správa sa kultivovanejšie ako niektoré iné verzie tohto prevodového ústrojenstva. V prípade tohto motora je jedinou voľbou.

Renault Megane TCe 160 R.S.LineZdroj: Autobazar.EU

Má priaznivú cenu

Hothatche stoja okolo 30-tisíc, warmhatch môže stáť menej. Tento kus má síce cenovku okolo 26-tisíc eur, ale základná cena je 23 450 eur. A to je celkom príjemné na to, čo auto ponúka. Vlastne jeho najväčšou nevýhodou je, že nemá natáčanie zadnej nápravy ako mal predfaceliftový Megane GT.

Podobnú sumu pýta aj Hyundai za i30 s motorom 1,5 T-GDi, ktorý má rovnaký výkon a tiež sedemstupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku.

Renault Megane TCe 160 R.S.LineZdroj: Autobazar.EU

Nemá výkonnejší motor

Najvýkonnejší motor, ktorý sa dá pod kapotou Meganu, ktorý nie je plnohodnotným R.S. umiestniť je práve 1,3-litrový motor TCe so štyrmi valcami. V tomto prípade je celý názov TCe 160 a číslo hovorí o výkone 116 kW (158 k). To síce stačí, veď zrýchlenie na stovku je za 9 sekúnd. Ale aj tak by si auto zaslúžilo trochu väčší agregát, ktorý by mu ponúkol aspoň 132 kW (180 k) a zrýchlenie na úrovni niekde okolo 8 sekúnd.

Veď aj medzi touto najvýkonnejšou bežnou verziou a vrcholom v podobe modelu R.S. je priepastný rozdiel, čo sa týka výkonu. Takže nie, R.S. Line aj napriek tomu ako vyzerá nie je hothatchom, aj keď niektoré náznaky sa o tom naozaj snažia presvedčiť. Na druhú stranu, dokáže jazdiť s priemernou spotrebou tesne nad 6 litrov.

Renault Megane TCe 160 R.S.LineZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kia loví s EV6 vo vodách TeslyKia sa, tak ako ostatní výrobcovia, postupne posúva k myšlienkam elektromobility. Niekoľko...7. Apríl, 2021
02Renault Taliant nie je Thalia, je prerobená Dacia Logan, avšak nie pre EurópuRenault predstavil nový model Taliant. Je tým, čo kedysi bola Thalia. Avšak to bolo počas...16. Marec, 2021
03Má sa Golf báť? Prichádza nový Peugeot 308Peugeot prichádza s novou generáciou jedného zo svojich najdôležitejších modelov. Prichádza...18. Marec, 2021