Kia loví s EV6 vo vodách Tesly

Kia sa, tak ako ostatní výrobcovia, postupne posúva k myšlienkam elektromobility. Niekoľko elektromobilov má v ponuke už teraz. Ale nový model EV6 spôsobí väčší rozruch ako ostatné verzie, lebo pôjde nielen o najvýkonnejší elektromobil automobilky, ale aj o najvýkonnejšiu Kiu v histórii.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Kia

Kia loví s EV6 vo vodách...

Auto-moto zaujímavosti

Kórejská automobilka pri modeli EV6 stavila na ostré tvary a čo najaerodynamickejšiu siluetu. Jediným problémom vizáže je azda to, že spredu vyzerá akosi úzko a vysoko, za čo môžu masívne predné svetlá, ktoré majú po obrysoch LEDkové segmenty na denné svietenie. Zvláštne pôsobí aj veľký obdĺžnikový kus nárazníka v strede, ktorý má vyzerať ako nasávanie.

V zadnej časti je však všetko inak. Úzke LEDkové svetlá zase hovoria, že auto by široké mohlo byť. Celkovo sa tvári ako liftback. To by znamenalo, že Kia sa púšťa do segmentov, ktoré má zatiaľ celkom pekne zabrané Tesla s modelom Model 3.

Kia EV6Zdroj: Kia

Interiér kombinuje jednoduchý štýl s hi-tech prvkami. Z tých hi-tech prichádza napríklad obrovská plocha na displeje na štýl Mercedesu. Ľahko pôsobí stredová konzola, ktorá má výbežok vo vzduchu a poskytuje priestor v spodnej časti na odloženie niektorých vecí. Na výbežku je aj štartovacie tlačidlo a ovládať informačno-zábavného systému.

Zaujímavým detailom je volant, ktorý má len dve ramená. Ten vlastne pôsobí najviac retro z celého interiéru. Pripomína vozidlá z osemdesiatych rokov. Auto je postavené na platforme E-GMP a má rázvor 2,9 metra. Celková dĺžka je 4,68 metra, čo znamená, že EV6 má naozaj malé previsy karosérie. Aj napriek vizáži prednej časti je šírka bez zrkadiel 1,88 metra a výška je 1,55 metra. Tieto rozmery sú takmer totožné s tými, ktorými sa prezentuje Ioniq 5. Batožinový priestor Kie má objem 520 litrov a po sklopení dosahuje 1300 litrov. Druhý batožinový priestor má objem 52 litrov a je vpredu. Ak však EV6 disponuje pohonom všetkých kolies, tak sa zmenší na 20 litrov.

Kia EV6Zdroj: Kia

Toto už je sériový vzhľad elektromobilu a výroba sa pripravuje v Južnej Kórei. Na trhu sa objaví v druhej polovici roka. Rýchle nabíjanie elektromobilu porepožičia možnosť nabiť z 10 na 80 percent za 18 minút. Toto by znamenalo sto kilometrový dojazd za 4 a pol minúty. Ak je EV6 s pohonom zadnej nápravy a má iba jeden motor, tak batéria s kapacitou 77,4 kWh ponúkne dojazd až 510 kilometrov.

Najvýraznejším prvkom novej Kie bude výkon verzie GT. Výkon sa dostane až na 430 kW (585 k). Na stovke je tak za 3,5 sekundy a maximum je 260 kilometrov za hodinu. Kia tiež oznámila, že toto sú ciele nového modelu, že realitu oznámia keď ukončia testovanie prototypov. Je však jasné, že v ponuke bude hneď niekoľko verzií modelu. Na výber bude z pohonu prednej nápravy, alebo oboch, z niekoľkých výkonových verzií a tiež dvoch batérií. Okrem tej s väčšou kapacitou bude v ponuke aj verzia s 58 kWh.

Kia EV6Zdroj: Kia

Tieto parametre a veľkosti sú jasne namierené proti najmenšiemu z produktov Tesly, Modelu 3. Ten tiež ponúka možnosť zvoliť si z pohonu jednej, či oboch náprav. Tá ponúka takmer podobné zrýchlenie na stovku v najvýkonnejšej verzii a s najväčšou batériou má dokonca o niečo väčší dojazd. Otázna teda ostáva cenová politika a konkurencieschopnosť nového modelu. Model 3 je totiž jedným z najpredávanejších elektromobilov.

Kia EV6Zdroj: Kia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Subaru Outback má novú generáciu, naozajSubaru ponúkne novú, už v poradí šiestu generáciu, modelu Outback aj na Slovensku. Najskôr...1. Apríl, 2021
02Toyota Mirai je na Slovensku a stojí od 62 990 eurAutomobilka Toyota je tým inovátorom, ktorý posúva celý automobilový priemysel. Už sme to...30. Marec, 2021
03Zákazníci si už môžu kúpiť Teslu za bitcoinŠéf Tesly Elon Musk uviedol, že zákazníci si už môžu kupovať elektromobily spoločnosti za...25. Marec, 2021