Subaru Outback má novú generáciu, naozaj

Subaru ponúkne novú, už v poradí šiestu generáciu, modelu Outback aj na Slovensku. Najskôr sa predstavila v USA, kde už bola začiatkom minulého roka a teraz prichádza európska verzia. Aj napriek veľmi familiárnemu vzhľadu je to naozaj úplne nový Outback.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Subaru

Subaru Outback má novú...

Auto-moto zaujímavosti

Práve s Outbackom musí Subaru vyplniť všetky požiadavky, ktoré kladú zákazníci, lebo za 26 rokov sa len v Európe predalo 303-tisíc kusov modelu. Celosvetovo to je až 6,6-milióna kusov. Subaru aj naďalej bude pokračovať v profilácii bezpečnej automobilky.

Nový Outback bude disponovať technológiou EyeSight štvrtej generácie. Stereokamery majú teraz rozšírený zorný uhol, pokrývajúci takmer dvonásobnú plochu. V rámci systému bude mať aj pokročilý adaptívny tempomat a udržiavanie v strede jazdného pruhu, rozpoznávanie značiek s inteligentným obmedzovačom rýchlosti a protikolízny systém.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Ďalším z bezpečnostných systémov bude rozpoznávanie únavy podľa reakcií tváre. V prípade straty pozornosti, prípadne únavy upozorní systém vodiča. Novinkou je aj funkcia automatického brzdenia pri cúvaní. Platforma SGP (Subaru Global Platform) naviac ponúka väčšiu pevnosť ako platformy doteraz.

To, čo ostáva nemenné je symetrický pohon všetkých kolies. Motor je stále boxer a je spojený s prevodovkou Lineartronic, ktorý je vlastne bezstupňovou prevodovkou CVT. Atmosférický motor s objemom 2,5 litra má nových až 90 percent dielov. A modernizovaná prevodovka CVT je upravená tak, aby poskytovala rozsah ako 8-stupňová automatická prevodovka. Oproti predchádzajúcemu modelu má až o 22 percent nižšie výkonové straty.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Výrazným posunom vpred pri novej generácii modelu je znížený hluk v interiéri. Môže za to nielen platforma a lepšia zvuková izolácia od podvozku, ale aj zvukovoizolačné sklo vpredu a na predných dverách. Karoséria a podozok zase zlepšujú aj reakcie na zatočenie a lineárnejšie reakcie na pohyby volantu.

Medzigeneračne sa Outback trochu zväčšil. Na kolená je vzadu o 10,8 milimetra viac, na výšku majú zadní pasažieri až o 30 milimetrov viac a v priestore ramien pribudlo 7 milimetrov. Zdá sa to ako málo, ale reálne je to pekný prírastok. Narástol aj objem batožinového priestoru, konkrétne o 10 litrov na hodnotu 522 litrov.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Do batožinového priestoru bude možné dostať veci jednoduchšie aj vďaka bezdotykovému ovládaniu veka. Použiť sa dá zamávaním lakťom pred znakom, v ktorom je umiestnený senzor pohybu. V kufri je naviac vylepšená ergonómia s novými háčikmi na zavesenie tašiek a tiež sieťový obal na menšie predmety.

Veľkým posunom bude použitie nového informačno-zábavného systému na displeji s 11,6-palcovou dotykovou obrazovkou. Systém je nielen ľahší a príjemnejší na ovládanie, ale tiež poskytuje možnosť pripojiť kompatibilný telefón cez Apple CarPlay a Android Auto. Avšak táto možnosť je výhradne káblová.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Subaru nič nenechalo na náhodu a pripravilo pre Outback aj možnosť terénneho použitia. O ňom hovorí napríklad aj svetlá výška nadpriemerných 213 milimetrov. Predný nájazdový uhol dosahuje 19,7 stupňa, zadný uhol je až 22,6 stupňa a prejazdový uhol je 21 stupňov. V štandardnej výbave bude mať nový Outback aj systém X-Mode, ktorý prispôsobuje reakcie podvozku a stabilizačného systému podľa niektorého zo zvolených scenárov.

Avšak všetky nové technológie sú schované za dizajnom, ktorý miesto revolúcie vyzerá ako evolúcia toho predchádzajúceho. Dizajn vychádza z jazyka, ktorému automobilka hovorí Active & Tough. Aj interiér je postavený tak, aby vyžaroval kvalitu a pevnosť už na prvý pohľad a dotyk. Nový model bude v ponuke s tromi stupňami výbavy, Touring, Adventure a Premium. Vo vrcholnej výbave Premium sa môžeme tešiť na presklennú strechu s otváraním, či kožené čalúnenie kožou Nappa. Pre všetky výbavy však bude štandardom bohatá bezpečnostná výbava vrátane pokročilého systému EyeSight s dvomi kamerami.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Pre novinku automobilka vytvorila aj dve nové farby, jedna je zelená metalíza Autumn a druhá bronzová metalíza Brilliant Bronze.

O tom, že Outback nie je ojedinelým zjavom na trhu svedčí aj fakt, že svoju verziu Cross Country ponúka napríklad Volvo pre modely V60 aj V90 a to nie je všetko, Audi má svoj Allroad pre A4 aj A6 a aby toho nebolo málo, tak aj Mercedes sa vrhol do týchto kombi s All-Terrainom pre Triedy E, ale aj pre úplne novú Triedu C. Je však jasné, že najterénnejšie schopnosti z celej ponuky má práve japonský zástupca oplastovaných a zvýšených kombi.

Subaru Outback má novú generáciu, naozajZdroj: Subaru

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Subaru Levorg: Impreza Combi - bestseller z Japonska Koľkí z nás túžia po Imprese combi pre náročných? Tento predajný bestseller strháva na seba...20. Február, 2021
02Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021
03Ešte rok a Ford Mondeo skončíKedysi mal Ford Sierru. Tú však nahradil v roku 1993 moderným modelom Mondeo. Ale situácia...31. Marec, 2021