Ešte rok a Ford Mondeo skončí

Kedysi mal Ford Sierru. Tú však nahradil v roku 1993 moderným modelom Mondeo. Ale situácia sa prudko mení v prospech SUV aj v ponuke Fordu a postupne odpadávajú jednotlivé verzie a motory. Možno aj to je dôvod zníženého záujmu, ktorý postupne eskaluje do vyhlásenia o skončení produkcie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
31.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Ford

Ešte rok a Ford Mondeo...

Auto-moto zaujímavosti

Začiatok výroby bol naozaj skvostný a proti Passatu sa postavilo auto, ktoré bolo naozaj pokrokové a malo pekné elegantné tvary. Celkovo bolo tak zaujímavé a dobré, že ho zvolili v roku 1994 za európske Auto roka. Druhá generácia však prišla už v roku 1996, ale to nakoniec bol len facelift tej prvej.

Reálne druhá generácia, síce označená ako Mk3 sa objavila až v roku 2000, kedy prišiel New Edge Design. Nové ostré tvary sú vlastne stále aktuálne a aj napriek 20 rokom tieto autá nepôsobia zastaralo. Po úspešnej štvrtej generácii z roku 2010, fungujúcej extrémnych 12 rokov, prišla súčasná piata generácia.

Ford MondeoZdroj: Ford

Začiatok výroby bol trochu bolestivý, lebo auto vlastne dva roky meškalo s uvedením. Napriek tomu je Mondeo kvalitne spracované a dobre fungujúce auto. Akurát má problém so stratou záujmu. Otázne je teda aký bude nástupca. Hovorí sa o Mondeu, ktoré by bolo podobným crossoverom ako je elektrický Mustang.

Ford MondeoZdroj: Ford

V ponuke však ostane až do marca 2022, takže ešte rok. Ak by ste chceli presné čísla, tak oproti roku 2000 sa trh s takýmito vozidlami prepadol o 80 percent. A Mondeo nie je jedinou obeťou tohto poklesu. Otvorene sa hovorí aj o skončení pôsobenia Volkswagenu Passat na trhu.

O okliešťovaní ponuky hovorí aj aktuálna situácia na poli motorov. Mondeo je v ponuke s dvojlitrovým naftovým motorom s výkonom buď 110 kW (150 k), alebo 140 kW (190 k). Pri slabšej je opcia a pri silnejšej pravidlo osemstupňová automaticka prevodovka. Jedinou alterantívou spaľujúcou benzín je hybridný dvojliter spojený s prevodovkou eCVT. Tým, že hybrid je v ponuke len pre kombi ostáva liftback v ponuke výlučne s naftovými motormi.

Ford MondeoZdroj: Ford

Pestrosť ostáva aspoň z pohľadu výbav. Okrem základnej Trend je v ponuke aj Titanium, ale hlavne športovo ladená ST-Line a luxusne zameraná Vignale. Koniec Mondea bude znamenať koniec jednej éry sedanov strednej triedy. Aj napriek nesporným kvalitám sme sa dostali do stavu, že výroba už nie je ekonomicky výhodná.

Ford MondeoZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford S-Max bude mať hybridný pohon, tento hybrid má zmyselMPV sú na ústupe, čo je vidno na ponuke, ale tie od Fordu sú stále celkom slušne úspešné....12. Február, 2021
02Nová Štvorka začne najskôr elektricky ako BMW i4 s dojazdom 590 kmTúto revolúciu reálne odštartovala spoločnosť Tesla Motors, ale niektoré automobilky...23. Marec, 2021
03Ford zverejnil ceny Mustangu Mach 1, berte ho kým môžeteFord Mustang je vlastne kultový názov vozidla, ktoré sa tiež stáva modernejším...28. Január, 2021