835 koní a vietor vo vlasoch, pripravte sa na nový Shelby Super Snake Speedster

Ford Mustang patrí medzi tie najpredávanejšie športové autá na svete. Na našom trhu je výlučne s päťlitrovým osemvalcom, ale v krajine pôvodu je tých verzií viac. Napríklad je v ponuke ako Shelby Super Snake. Teraz prichádza, pred letnou sezónou, aj jeho otvorená verzia Speedster.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Shelby American

835 koní a vietor vo...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia prichádza trochu oneskorene na 98. narodeniny Carolla Shelbyho. Celý názov špeciality je Shelby Super Snake Speedster. A je odpoveďou na otázky prečo strecha blokuje zvuk motora Coyote V8 s dopingom vďaka kompresoru Whipple.

Výkon tejto beštie je naozaj brutálnych 615 kW (835 k). Na výber je nielen automatická prevodovka, ale aj manuálna, čo je pri tomto výkone brutalita. Obe prevodovky však prešli úpravami od Shelby American, veď taký výkon by so sériovou prevodovkou narobil poriadok. Dá sa povedať, že prevodovka musí zvládať takmer dvojnásobok sériového výkonu osemvalca v Mustangu GT.

835 koní a vietor vo vlasoch, pripravte sa na nový Shelby Super Snake SpeedsterZdroj: Shelby American

Vlastne úpravou prešlo veľa komponentov, aby sa takýto Mustang neporúčal ani pri ostrej jazde. Jednou z dôležitých zmien je aj vylepšenie brzdovej sústavy. Nechápme to zle, na bežnom Mustangu GT je ideálna tá sériová, ale tu musí krotiť omnoho vyšší výkon. Preto sú vpredu šesťpiestikové brzdiče a vzadu štvorpiestikové.

Dôležité sú aj pneumatiky, ktoré sú lepivé a majú dobrú priľnavosť, aby dokázali preniesť celý výkon na výlučne zadné kolesá. Avšak je jasné, že brutálny výkon aj tie dokáže spáliť v priebehu pár minút, ak sa o to vodič pričiní masívnym burnoutom.

835 koní a vietor vo vlasoch, pripravte sa na nový Shelby Super Snake SpeedsterZdroj: Shelby American

Vzhľadom na výkon nie je extrémna ani cena. Shelby si za takýto Mustang, kompletne pripravený, pýta 133 785 amerických dolárov, ale ak doveziete vlastný Mustang GT, tak je cena za úpravu 80-tisíc eur. Stále sa bavíme o aute, ktoré má vyšší výkon ako všetky Lamborghini Aventador. Ale jeho nátura je trochu vandalská a jazda s otvorenou strechou sprostredkuje enormný zvuk, ktorý ponúka práve osemvalec Coyote.

835 koní a vietor vo vlasoch, pripravte sa na nový Shelby Super Snake SpeedsterZdroj: Shelby American

Vlastne sa dá povedať, že toto auto nemá konkurentov, lebo pomer cena a výkon neprekoná len tak ľahko niekto. Autá s výkonom viac ako 800 koní sú väčšinou nad štvrť milióna eur. A výrazne. Naviac väčšina z nich musí pôsobiť aj elegantne a uhľadene, čo by pri tomto Speedsteri nefungovalo. Ten sa tvári trochu ako buran, ktorý vždy ukáže dymovú clonu pri odpichu.

835 koní a vietor vo vlasoch, pripravte sa na nový Shelby Super Snake SpeedsterZdroj: Shelby American

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford zverejnil ceny Mustangu Mach 1, berte ho kým môžeteFord Mustang je vlastne kultový názov vozidla, ktoré sa tiež stáva modernejším...28. Január, 2021
025 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iStredná trieda, či skôr segment D trhu, nie je len o sedanoch, kombi a SUV. Niektoré...9. Marec, 2021
03Ferrari za 360 000 € zničené na totálku 6 hodín po odovzdaní!Odovzdávanie automobilu býva vysnívaným zážitkom. Alebo aj nočnou morou, ak sa nasledujúce...20. Marec, 2021