5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440i

Stredná trieda, či skôr segment D trhu, nie je len o sedanoch, kombi a SUV. Niektoré automobilky stále v tejto veľkosti ponúkajú aj iné karosérie. BMW je jednou z nich a, na rozdiel od sedanu označeného trojkou, ponúka kupé s číslom o jedno vyšším.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 faktov, ktoré nás...

Auto-moto zaujímavosti

V aktuálnej ponuke má niekoľko štvorvalcových motorov, ale toto kupé nezanevrelo ani na šesťvalce. Vrcholom bežnej ponuky, keď M4 berieme ako špecialitu, je M440i a M440d. A práve benzín so štvorkolkou a mild-hybridom vyzerá ako vhodná každodenná kombinácia. Skúsili sme presne toto BMW  a zaujalo nás týchto 5 faktov.

Je ľahko ovládateľné

BMW M440i nie je vonkoncom ľahké auto a nie je ani malé. Ale BMW sa podarilo zladiť komponentny tak, že v rukách a v zákrutách pôsobí ľahšie ako naozaj je a vodič s ním nebojuje. Ostrejšia jazda nepredstavuje problém, práveže sa v nej štvorka so šesťvalcom cíti naozaj ako doma.

Reálne váži niečo cez 1,7 tony, ale, našťastie, to nepredvádza a ovláda sa naozaj výborne. Režim Sport zostruje reakciu na plyn a spraví podvozok tuhším, čo je presne to, čo potrebujete pre športovejšiu jazdu.

5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iZdroj: Autobazar.EU

Má naozaj extrémnu spotrebu

Čo je vlastne extrémna spotreba? Sú dve možnosti, extra vysoká, alebo extra nízka. V tomto prípade je to druhá možnosť. Automobilka robí autá naozaj znamenite a motory sú až neuveriteľné úsporné, pri tom, čo ponúkajú. Môže za to aj mild-hybrid, čo je však dôvod, že sa nedá vypnúť start-stop samostatným tlačidlom. Na vypnutie treba prepnúť športový režim.

A teraz reálne. Pri naozaj športovej jazde sa dá hýbať okolo 15 litrov priemeru. Ale to nie je bežné používanie. M440i je výkonnejšia bežná verzia, nie vyslovene športové auto. Pri bežnej prevádzke v medziach limitov stanovených zákonmi sa dá, úplne bez problému, jazdiť s priemerom okolo 8,5 litra benzínu na sto kilometrov. V extrémnych prípadoch je možné stlačiť spotrebu hlboko ku sedmičke.

5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iZdroj: Autobazar.EU

Vzadu je dosť miesta

Ja jasné, že v sedane s trojkou v označení bude viac miesta vzadu aj v prípade verzie M340i. Ale na kupé je prekvapivo veľa miesta aj v štvorke. Dokonca by sa dalo povedať, že je na zadných sedadlách je viac miesta ako vo výrazne väčšom osmičkovom kupé. Je to z dôvodu, že pri štvorke sa neráta s veľkými motormi a má kratšiu prednú časť.

Na zadných sedadlách sa usadí, za predpokladu vodiča do 180 centimetrov, aj rovnako vysoký pasažier. Avšak miesta na rozdávanie mať nebude. Stále to budú skôr núdzové sedadlá najmä pre deti a osoby s menším vzrastom.

5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iZdroj: Autobazar.EU

Dizajn je kontroverzný

Prvé, čo každému padne do oka je predná časť auta. A na nej sú veľké ľadvinky ako maska chladiča. Sú odkazom na model 328 z dvadsiatych rokov minulého storočia, ale majú novú a vlastnú identitu. To, logicky, nemusí sadnúť každému, bez ohľadu na to, že za maskou sa skrýva výborné auto.

Zozadu to je však už všetko v poriadku a tieto tvary sedia úplnej väčšine pozorovateľov. Vyjadrujú dynamiku a jediné, čo tomuto auto reálne chýba je väčšia šírka. Ale ak by ju malo, tak by to už bol model M4. Vnútro je však výborné a ľahko ovládateľné, plus prehľadné. Niektorí znova kriticky hodnotia displej pred vodičom, ale to je znova záležitosť preferencií. Logikou rozmiestnenia a kombinácie ovládacích prvkov je BMW jednou z najlepších automobiliek. Veď infotainment sa predsa dá ovládať kolieskom a netreba pracne hľadať na dotykovom displeji funkciu, ktorá je v tom momente potrebná.

5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iZdroj: Autobazar.EU

Asistenčné systémy naozaj pomáhajú

BMW v štvorke ponúka kompletnú armádu pomocníkov. Medzi nich patrí určite aj možnosť takmer autonómnej jazdy. Kombinuje udržiavanie v pruhu a perfektne fungujúci adaptívny tempomat. Je však zrejmé, že kvôli legislatíve nemôže auto jazdiť samostatne dlhšie ako 30 sekúnd ani na diaľnici. BMW toto rešpektuje a po limite upozorní vodiča akusticky aj vizuálne.

Tento asistent však znižuje námahu vodiča a v zobrazení na displeji je jasné, že dokáže rozoznávať aj druh auta. Vie, či predchádzajúce auto je osobné, alebo nákladné. Ale jeden asistenčný systém je ešte praktickejší ako toto. Nehovoríme o ESP, ani ABS, ani ničom podobnom. Systém na podávanie bezpečnostného pásu pri nastupovaní funguje fantasticky a pritom je veľmi jednoduchý. Ako nasadnete, tak malé rameno vysunie bezpečnostný pás smerom k vám a nemusíte sa naťahovať na hranu dlhých dverí.

5 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

015 zaujímavostí o BMW X6M CompetitionTrh s výkonnými SUV je trochu zvláštny. Teraz je asi na vrchole bez nutnosti hybridu, ale...27. Január, 2021
02Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaSEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho...2. Marec, 2021
035 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 FastbackHyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako...23. Február, 2021