Audi má nový elektromobil e-tron GT, hľadáte Porsche Taycan?

Audi má už v ponuke jeden elektromobil, ktorý ale nie je až tak často vidieť na cestách. Model e-tron však nebude jediným elektromobilom v ponuke automobilky. Veď v koncerne má viacero alternatív, ktoré môžu ašpirovať na to, aby na ich základe stál nový model. A sme pri tom, Audi má vlastnú verziu Porsche Taycan.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Audi

Audi má nový elektromobil...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model už nie je crossover, ale je niečo ako štvordverové kupé. Teda presne to, čím je Taycan. Nový e-tron GT však vyzerá možno ešte lepšie. Svetlami evokuje ostatnú generáciu Volkswagenu Scirocco, ale inak pôsobí veľmi dobre. A Audi predstavilo rovno dve verzie tohto elektrického modelu. Okrem e-tron GT bude v ponuke aj RS e-tron GT.

Spojitosť s Porsche Taycan nie je vôbec náhodná, veľa prvkov totiž zdieľajú. Úplne rovnaký je balík batérií s kapacitou 93,4 kWh. A má tiež 800-voltovú palubnú sústavu. Aj vďaka nej je možné e-tron GT nabiť na 80 percent z nuly za zaujímavých 23 minút. Tento model má na každej náprave elektromotor a vzadu má, rovnako ako Taycan, dvojstupňovú automatickú prevodovku. Avšak, aby sa autá trochu odlíšili má predsalen Audi trochu horšie dynamické parametre.

Audi e-tron GTZdroj: Audi

Základný e-tron GT bude mať výkon 350 kW (476 k), čo úplne bez problému stačí na šprint na stovku v priebehu 4 sekúnd a RS e-tron GT, ktorý bude mať o trochu výkonu viac. Konkrétne o výkon najvýkonnejšieho Volkswagenu Caddy v ponuke. Bude mať 442 kW (600 k) a rovnaký rozbeh na stokilometrovú rýchlosť zvládne za 3,3 sekundy.

V preklade tieto čísla znamenajú, že e-tron GT je pomalší od Taycanu o desatinku až dve v každej verzii. Námietky, že Tesla predstavila nový Model S s faktom, že dá stovku za menej ako 2 sekundy je tiež slovom do bitky, ale už samotné 4 sekundy sú celkom šialené zrýchlenie, ktoré môže spôsobiť žalúdočné nepokoje niektorým jedincom.

Audi e-tron GT

A teraz to dôležité. Audi e-tron GT má dva batožinové priestory. Ten vpredu má objem 85 litrov a okrem povinnej výbavy sa do neho s prehľadom schová aj núdzová nabíjačka v bežnej elektrickej sieti a stále ešte ostane na pár drobností miesto. Pri tomto aute asi nemá veľmi zmysel voziť liter oleja, keďže ho nie je veľmi kam liať. Druhý batožinový priestor má objem 405 litrov a je vzadu. V kabíne má dostatok miesta, veď celková dĺžka vozidla je takmer 5 metrov a rázvor je z toho slušných 2,9 metra.

Interiér pôsobí na fotkách kvalitne a vpredu vo veľkom využíva displeje. Pred vodičom je jeden ako Virtual Cockpit a druhý s uhlopriečkou 12,3 palca je v strede. Audi sa tak zbavilo toho spodného displeja v strede a klimatizácii vrátilo ovládanie tlačidlami.

Audi e-tron GTZdroj: Audi

Veľkou výhodou e-tronu GT bude zatáčanie zadnou nápravou. To pomôže manévrovať s dlhým vozidlom. Automobilka použila pre svoj elektromobil aj možnosť nastavenia svetlej výšky v rozmedzí 4,5 centimetra.

Aby sme nezabudli, veľké batérie prepožičiavajú e-tronu GT aj slušný dojazd. Batéria má z celkovej kapacity 93,4 kWh využiteľných 85 kWh. To v preklade znamená potenciál dojazdu 487 kilometrov. Ten je oficiálny pre slabšiu verziu. Audi hovorí o kombinovanej spotrebe 20,2-19,3 kWh na sto kilometrov. V ponuke dílerov bude už aj na Slovensku onedlho a bude naozaj lacnejšou alternatívou k Porsche Taycan, ale s podobnými parametrami.

Audi e-tron GTZdroj: Audi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Viac falošných výduchov, to je facelift Audi SQ2Audi SQ2 stojí na vrchole ponuky malého crossoveru automobilky z Ingolstattu. Je to vlastne...26. November, 2020
02Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordVeľké mestá a zásobovanie v nich je naozaj príležitosť, kedy elektrické vozidlá naozaj...19. November, 2020
03Audi TTS Competition Line sa dorovná výkonom Arteon RAudi TTS je presne tou verziou modelu, ktorá je síce výkonná, ale nie extrémna. Na to je...2. December, 2020