Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj Ford

Veľké mestá a zásobovanie v nich je naozaj príležitosť, kedy elektrické vozidlá naozaj žiaria. Teda záleží, či to nie je na úkor emisií vypustených tepelnou elektrárňou. Za predpokladu čistej energie je to naozaj príjemná možnosť zlepšenia ovzdušia. A vie to aj Ford, preto predstavil novú elektrickú dodávku E-Transit.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.11.2020
Diskusia:

Ford E-Transit

Auto-moto zaujímavosti

Ako vyzerá taký bežný deň zásobovacej dodávky? Veľmi špecificky, auto veľmi často zastavuje a je otázne čo je horšie, či neustále štartovanie, alebo neustály beh naftového agregátu. Benzínových dodávok je naozaj málo, teda v Európe. Naozaj veľké mestá je preto zaujímavé riešiť elektrickými dodávkami. Najbližšie tejto idei bol Nissan NV200, ale v súčasnosti sa na takúto cestu vydal aj Volkswagen s e-Crafterom a odvodený MAN TGE s rovnakou technológiou. A nesmieme zabudnúť aj na Mercedes s elektrickým Sprinterom. Dokonca vlastnú elektrickú verziu má aj Renault Master.

Karty však chce zamiešať aj Ford. A bude bodovať najmä cenou. Kým všetky autá, ktoré boli na trhu doteraz vyhnali cenu dokonca nad hranicu, kedy je možné uplatniť dotáciu od štátu, Ford by sa mohol dostať nižšie. Nebude to 60-tisíc eur za základ. Automobilka otvorene hovorí o cene, ktorá by sa mala dostať do 45-tisíc dolárov. To by sa mohlo transformovať do necelých 50-tisíc eur kým sa dostane do Európy.

Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordZdroj: Ford

Cenové relácie však nie sú jedinou vlastnosťou, ktorá čnie nad ostatných konkurentov. E-Transit má kapacitu batérie až 67 kWh, čo sa, podľa WLTP, transformuje do dojazdu až 350 kilometrov. Z vlastných skúseností vieme, že pri adekvátnom používaní sa dá dostať kľudne na 90 percent tejto hodnoty. Skúsenosti samozrejme čerpajú z klasických menších áut. Ale je jasné, že 200 kilometrov to bude úplne bez problému a bez odriekania, čiže aj pri naloženom aute.

Ford E-Transit bude mať aj špeciálny režim Eco, ktorý spôsobí 8-10 precentné zníženie spotreby elektrickej energie najmä na diaľnici a bez nákladu. Tento režim obmedzuje maximálnu rýchlosť, reguluje zrýchlenie a fungovanie klimatizácie a maximalizuje dojazd.

Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordZdroj: Ford

Prevádzkové náklady takejto dodávky sú nižšie až o 40 percent, lebo významne klesajú náklady na údržbu. Automobilka ponúka záruku 8 rokov, alebo 160-tisíc kilometrov na akumulátor a komponenty vysokonapäťového elektrického systému.

Na vysokovýkonej nabíjačke s výkonom až 115 kW dokáže skočiť z 15 na 80 percent nabitia za pol hodinu. Dobre, za 34 minút. Palubná nabíjačka s 11,3 kW zase dokáže nabiť auto z nuly na sto percent za 8 hodín a 20 minút. Pri E-Transite sa dá použiť aj opačný tok energie, keď je dostupná zásuvka na 230 voltov, ktorá dokáže poskytnúť až 2,3 kW. Toto voliteľné zariadenie nesie meno Pro Power Onboard.

Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordZdroj: Ford

Novinkou je použitie väčšieho displeja v interiéri, jeho uhlopriečka je až 12 palcov. Auto komunikuje cez systém SYNC4, ktorý je kompletne prepojený a jednotlivé veličiny o nabíjaní, spotrebe a mieste parkovania sa dajú monitorovať cez mobilnú aplikáciu.

Výbornou správou je, že Transit odvezie až 1967 kilogramov ako šasi a 1616 kilogramov ako plechová dodávka. Je to však v prípade celkovej hmotnosti 4,25 tony. To znamená, že najľahšia dodávka má hmotnosť 2,6 tony. Pri našom limite 3,5 tony by to znamenalo užitočnú hmotnosť 900 kilogramov.

Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordZdroj: Ford

Ťažké auto potrebuje aj dostatočný výkon. A elektrický Transit ho bude mať naozaj dosť. Ponúkne elektromotor dosahujúci 198 kW (269 k) a 430 Nm, čím sa stavia na výkonový vrchol medzi elektrickou dodávkovou konkurenciou. E-Transit má pohon zadnej nápravy.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladomRenault, ako každý iný výrobca, potrebuje riešiť znižovanie emisií za každú cenu, lebo...7. Október, 2020
02Dodávka pašerákov s prekvapením za 5,5 milióna eur! Polícia v nenápadnej bielej dodávke odhalila pašerácku skrýšu. Úlovok v hodnote viac ako...4. November, 2020
03Dočkali sme sa faceliftu Nissanu Navara, bude aj na SlovenskuNissan Navara patrí medzi najdôležitejšie pick-upy na trhu. Situácia v tomto segmente...18. November, 2020