Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladom

Renault, ako každý iný výrobca, potrebuje riešiť znižovanie emisií za každú cenu, lebo pravidlá Európskej únie sú z tohto pohľadu stále prísnejšie. Nový systém, ktorý hybridné Renaulty budú používať má 150 patentov, čiže na ňom automobilka naozaj makala a využila skúsenosti z výroby elektrického Zoe a zo systémov vo Formuli 1.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.10.2020
Diskusia:

Renault Clio E-Tech

Auto-moto zaujímavosti

My sme skúsili Clio s hybridným pohonom. Je to ten najklasickejší hybrid, s ktorým začínal kedysi aj Prius. Clio E-Tech, ako automobilka hybridy označuje má na odlíšenie modré lišty vpredu v maske, ale aj v zadnom nárazníku. Akurát pre výbavu R.S. Line to tak nie je, lebo by nekorešpondovali s celkovou vizážou auta. Vlastne na R.S. Line je hybrid trochu schovaný. Prezrádza ho len malý štítok na stĺpiku karosérie.

Po naštartovaní však bude každému jasné, že práve toto nie je auto so spaľovacím motorom a už vôbec nie športová verzia R.S., aj keď to tak vyzerá. Renault totiž hybridnú technológiu nestaval okolo benzínového motora, ale benzínový motor sekunduje inak elektrickému autu. To znamená, že napríklad v meste dokáže Clio s touto technológiou jazdiť až 80 percent času na elektrickú energiu.

Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladomZdroj: Autobazar.eu

Clio je prvým z hybridov bez možnosti nabíjania, ktoré sa v ponuke objavia. Ďalším bude väčšie SUV kupé Arkana. Podľa údajov automobilky a cyklov testovania spotreby a emisií WLTP priemerne takéto Clio potrebuje 4,3 litra benzínu na sto kilometrov a každý kilometer znamená 96 gramov CO2 v ovzduší.

Práve verzia E-Tech je papierovo najvýkonnejšia v ponuke. Má totiž celkový výkon 103 kW (140 k). Okrem elektromotora dosahujúceho 36 kW (49 k) má benzínový motor s výkonom 67 kW (91 k). Týmto dvom ešte naviac pomáha štartér-generátor, ktorý má 15 kW (20 k). Celkový krútiaci moment je tiež zásuhou všetkých troch komponentov, benzínová 1,6-tka má 144 Nm, elektromotor 205 Nm a štartér-generátor 50 Nm.

Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladomZdroj: Autobazar.eu

Motor je pripojený na multimódovú automatickú prevodovku, ktorá má 4 stupne pre spaľovací motor a dva stupne pre elektromotor. Špecifikom je absencia synchrónov a spojky. Toto nahradzuje synchronizácia otáčok elektromotorom. Zložitý systém ale funguje v praxi príjemne. Hybrid čerpá elektrickú energiu z batérie s kapacitou 1,2 kWh. Práve kvôli použitiu tejto batérie sa zmenšil objem nádrže, ale iba oproti benzínovým verziám. Clio E-Tech má nádrž na palivo s objemom 39 litrov, čo je toľko ako má naftová verzia a iba o tri litre menej ako je vyhradené pre benzínové agregáty.

Umiestnenie batérie pod zadné sedadlá nemá za následok dramatické zmenšenie batožinového priestoru a keďže tento hybrid sa nedá nabíjať z bežnej elektrickej siete, tak miesto nezaberá ani nabíjačka. Batožinový priestor má stále 300 litrov, či 254 litrov podľa metodiky VDA. Bežne má Clio 391 litrov.

Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladomZdroj: Autobazar.eu

Zmenou je špecifický prístrojový štít pred vodičom, ktorý je iný ako v ostatných Cliách. A tiež na displeji v strede, ktorý využíva EasyLink, pribudla možnosť zobrazenia tokov energie. Na výber je niekoľko režimov fungovania, ktoré je možné voliť cez systém MultiSense. Pre jazdu výlučne na elektrickú energiu má pod displejom samostanté tlačidlo.  Na elektrickú energiu prejde vzdialenosť, aby ste nezobudili susedov keď sa v noci budete vracať z práce, alebo z miest s povolenou formou zábavy.

V športovom režime pracujú všetky komponenty pohonnej sústavy pre čo najvyšší výkon. Pri jeho použití má hybrid stovku za 9,9 sekundy. Paradoxne je to o 0,9 sekundy horší čas ako má Clio s motorom 1,3 TCe s výkonom 96 kW (130 k). Základná cena Clia E-Tech je 18 900 eur, pričom aktuálne má akciovú cenu nižšiu o 800 eur. Verzia, ktorá je na fotkách má štartovaciu cenu 22 500 eur, aktuálne zvýhodnenie je rovnaké ako pri úplnom základe.

Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladom

Ak by sme nerátali to, že sa môže líšiť reálna spotreba, tak je rozdiel medzi TCe 130 s automatom EDC7 so siedmimi prevodovými stupňami a E-Tech hybridom iba 3 550 eur. V prípade kombinovanej spotreby sa na stovke kilometrov dá ušetriť až 1,5 litra benzínu, čo je do dvoch eúr. Takto to zmysel nemá, ale hlavným problémom je, že, podľa niektorých informácií má výkonnejší benzínový motor v ponuke Clia skončiť a tak bude práve hybrid tou najvýkonnejšou možnosťou. Druhou nevýhodou na Slovensku je, že hybridy nemajú zatiaľ žiadne výrazné zvýhodnenia oproti benzínovým motorom zo strany štátu. Len pre porovnanie, hmotnosť hybridu E-Tech je o 80 kilogramov vyššia ako je to v prípade TCe 130. Dokonca je vyššia aj oproti dCi 115, konkrétne o 50 kilogramov. Avšak celková hmotnosť je výrazne vyššia a reálne Clio E-Tech uvezie 520 kilogramov, čo je o 5 kilogramov viac ako benzínová alternatíva a o 7 viac ako naftová.

Aktuálny cenník modelu je postavený na tom, že všetky verzie, okrem E-Tech, sú v ponuke len do vypredania zásob. Potom nastúpi nový cenník, ktorý bude mať iné zloženie, avšak hybridná verzia ostane zachovaná v rovnakom stave.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Čínske luxusné 6 miestne MPV len za 12 000 €!Hovorí sa iný kraj, iný mrav. Napriek tomu, že Čína je už brutálne vyspelou krajinou,...13. September, 2020
02Štýlová posledná jazda: Subaru Impreza pohrebák Posledná rozlúčka vo veľkom auto moto štýle. Spojiť rozlúčku so svetom s rýchlou mašinou...28. Júl, 2020
03Video: Krádež luxusného SUV za 15 sekúnd!Nespoliehaj sa na bezkľúčový vstup a štart! Šikovní zlodeji dokážu nevídané veci. Ako môže...28. August, 2020