Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnosti

Hyundai Tucson je jedným z najdôležitejších áut automobilky. Veď od roku 2004, kedy sa model ukázal sa podarilo Hyundaiu predať až 7 miliónov kusov. A pri každej generácii sa dá skonštatovať to isté. Model sa posunul o viac ako je bežné pri zmene generácií.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.09.2020
Diskusia:

Pozrite si nový Hyundai...

Auto-moto zaujímavosti

Nová generácia, v podstate tretia, keďže stredné SUV určitú dobu fungovalo s označením ix35, je jedným z najfuturistickejších modelov nielen značky, ale triedy celkovo. Do prednej masky sú zakomponované LEDkové denné svetlá, čo nie je obvyklé, ale vyzerá to zaujímavo. Bočný profil tiež ozvláštňujú ostré tvary. Po oblejších na stále súčasnom Tucsone vyzerá ten nový trochu ľahší a menší. Vzadu má tiež nový dizajnový jazyk a svetlá spája moderný pás cez celú šírku auta. Nový Tucson pôsobí omnoho dynamickejšie ako kedykoľvek doteraz.

Omnoho väčším šokom je však interiér. Z relatívne usadlého SUV je zrazu sci-fi mašina s jednuduchým a čistým dizajnom. Volant má podobnú tvarovú verziu ako v ostatnej generácii Sonaty. Ale ten je najtradičnejším prvkom vnútri. Za ním je displej zobrazujúci ukazovatele v strede je ďalší displej s menším lemovaním. Klimatizácia je síce samostatná, ale má kapacitné ovládanie tlačidiel. Je jasné, že hlavný displej pokračuje v podpore zrkadlenia telefónov cez Android Auto a Apple CarPlay. Tie sú síce káblové, ale na klasické pripojenie cez bluetooth je možné využiť naraz až dve zariadenia.

 Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnostiZdroj: Hyundai

Novinkou pre Tuscon bude komunikácia car-to-home. Z auta bude teda možné nastavovať smart prvky domácnosti ako svetlo, či klimatizáciu. Pre zlepšenie klímy v interiéri bude mať Tucson aj čističku vzduchu, podľa úrovne výbavy.

Nový Tuscon bude mať v ponuke aj široké spektrum hybridných pohonov. Full hybrid bude mať ako benzínovú časť 1,6-litrový motor T-Gdi a ten doplní elektromotor s výkonom 44,2 kW (60 k). Batéria má kapacitu 1,49 kWh a celkový výkon je až 170 kW (231 k). Bude najsilnejším Tucsonom v ponuke. Bude kombinovaný s automatickou prevodovkou so šiestimi prevodovými stupňami.

Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnostiZdroj: Hyundai

Mild-Hybridy budú mať zase modely s 1,6-litrovými motormi. Benzínové budú mať výkony 110 kW (150 k) a 132 kW (180 k). Druhý môže mať aj pohon všetkých kolies. Naftový motor CRDi bude mať 100 kW (136 k) a na želanie tiež môže mať pohon všetkých kolies. Na výber bude podľa motora a verzie šesťstupňový inteligentný manuál iMT a sedemstupňový dvojspojkový automat.

Bez akéhokoľvek hybridu bude motor 1,6 T-GDI dosahujúci 110 kW (150 k) a 1,6 CRDi s 85 kW (115 k). Tie modely, čo budú mať inteligentnú manuálnu prevodovku budú naozaj zaujímavé. Prevodovka totiž funguje elektronicky. Po pustení plynu odpojí prevodovku od motora a tým umožní využiť režim plachtenia. Tento systém má ešte viac znížiť spotrebu paliva. Aj keď je prevodovka ovládaná elektronicky necháva zaradený rovnaký stupeň ako bol pri vypnutí agregátu. Zároveň má klasickú kulisu radenia. Ak však prevodový stupeň nevyhovuje, tak prevodovka prepne pri štartovaní do neutrálu. Je to šialene komplikované, na to, že to je manuálna prevodovka. Skôr by sa dala nazvať manuálno-robotickou.

 Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnostiZdroj: Hyundai

Hyundai potvrdil, že nová generácia Tucsonu v základných verziách, vrátane 48V mild-hybridov sa na trhu objaví už do konca tohto roka. Plug-in hybrid a N-Line budú predstavené a uvedené začiatkom roka 2021. Plug-in hybrid bude mať výkon až 195 kW (265 k) a základ bude mať tiež v motore 1,6 T-GDi.

Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnostiZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01SuperDRIVE hľadá ďalších inštruktorov Školy Šmyku!SuperDRIVE je stabilná, stále rastúca spoločnosť s dlhou tradíciou. Učia tam skutoční...24. September, 2016
02Výhercovia darčekového poukazu na Školu Šmyku v spolupráci so SuperDRIVE.skVýhercovia súťaže Školy šmyku.24. Október, 2014
03Bezpečne na cestách za zimnou dovolenkouDo začiatku zimy je už iba necelý mesiac, ale teploty sa už pomaly približujú k nule....13. December, 2017