BMW M5 CS prekonáva výkonom všetky sériové BMW

BMW to má pekne rozdelené. Základná verzia M5 má výkon 442 kW (600 k), Competition pridáva ešte 18 kW (25 k) naviac a stále nie je na vrchole toho, čo môže model ponúknuť. Na vrchol ponuky M5 sa teraz postavila verzia M5 CS. A okrem vyššieho výkonu má aj mnoho ďalších vylepšení.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.01.2021
Diskusia:

BMW M5 CS prekonáva...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade treba povedať, že z 4,4-litrového motora V8 s dvomi turbami produkuje ešte o 7 kW (10 k) viac ako Competition. To znamená, že celkovo sa dostáva na 467 kW (635 k). A to je hodnota, ktorú nemalo sériovo žiadne BMW v histórii.

Ale výkon nie je všetko, čo sa na tejto verzii BMW M5 zmenilo. Verzia CS je ľahšia ako Competition. A to o 70 kilogramov. Teda to sú údaje z tlačovej správy. Na stránkach sa v technickej špecifikácii objavujú presne tieto čísla. M5 Competition má podľa nich prevádzkovú hmotnosť so 75 kg vodičom a palivom v nádrži 1970 kilogramov a CS má iba 1900 kilogramov.

BMW M5 CSZdroj: BMW

Odľahčenie auta je následok výrazného použitia karbónu. CS sa bude od ostatných M5 odlišovať aj na prvý pohľad. Nemusí byť zelená so zlatými diskami, ale táto kombinácia jej fakt sekne. Avšak špecifické sú predné svetlá so žltými prvkami.

Omnoho väčšie prekvapenie je v interiéri. Vpredu sú škrupinové sedadlá s výbežkom v strede podpory stehien, ktoré vyzerajú totožne ako príplatkové v M4 a M3. Omnoho väčšie prekvapenie je vzadu. M5 CS nie je viac päťmiestnym autom, ale má iba štyri miesta na sedenie. Je to dôsledkom inštalácie škrupinových sedadiel aj dozadu. To je tiež unikátne riešenie. Na každom zo sedadiel je vyobrazená silueta okruhu Nűrburgring. Veď akého iného?

BMW M5 CSZdroj: BMW

O tom, či je vyobrazenie okruhu na mieste a M5 CS si prevzala rekord medzi sedanmi ešte nikto nehovorí. Ale je jasné, že stovku bude mať táto verzia za 3 sekundy a obmedzovač maximálnej rýchlosti začne do zrýchlenia hovoriť pri 305 kilometroch za hodinu.

A teraz to vážnejšie, koľko je príplatok za CS oproti Competition? CS bude stáť 179 550 eur. Competition stojí 130 952 eur. To znamená, že za najbrutálnejšiu verziu M5 v histórii treba priplatiť necelých 50-tisíc eur. Podobne ako ostatné M5, aj táto má automatickú osemstupňovú prevodovku a pohon všetkých kolies, z ktorého sa dá využiť len pohon tej zadnej.

BMW M5 CSZdroj: BMW

Paradoxom je, že nové BMW M5 CS nebude mať všade rovnakú cenu. Najbližšie tej našej je nemecká, ktorá je 180 400 eur. Avšak vo Francúzsku bude mať cenovku 199 900 eur, čo je spôsobené tým, že na francúzskom trhu treba zaplatiť mnohé dane a poplatky závislé od výkonu a ceny auta naviac oproti ostatným krajinám. Veľkým prekvapením je americká cena M5 CS. V USA je stanovená na ekvivalent 117-tisíc eur po prepočte. Je to aj z dôvodu kurzu amerického doláru voči euru. Reálne sa BMW M5 CS predáva za 168-tisíc amerických dolárov.

Avšak stále to znamená, že vo Francúzku musia zájemcovia o M5 CS zaplatiť o dve tretiny ceny viac ako v USA. Cena u nás oproti cene vo Francúzsku je o 20-tisíc nižšia, ale pri Competition je rozdiel len 8-tisíc eur.

BMW M5 CSZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovBMW predstavilo auto, ktoré vyzerá ako koncept, ale vôbec to tak nie je. Nové BMW iX je...13. November, 2020
025 zaujímavostí o BMW X6M CompetitionTrh s výkonnými SUV je trochu zvláštny. Teraz je asi na vrchole bez nutnosti hybridu, ale...27. Január, 2021
03Z BMW X7 spravili terénne autoJe jasné, že v základnej konfigurácii je BMW X7 výhradne cestné auto so zlepšenou možnosťou...28. December, 2020