Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkách

BMW po predstavení novej generácie Štvorky dostalo obrovskú kritiku a každý na internete sa stal odborníkom na automobilový dizajn. BMW s veľkými mriežkami začalo šokovať už dávnejšie, keď predstavilo modernizovanú Sedmičku a X7. Už tie prešli od ľadviniek minimálne ku krídlam, súdiac podľa veľkosti.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.11.2020
Diskusia:

BMW M440i

Auto-moto zaujímavosti

Dôvod na takýto výrazný krok, čo sa týka dizajnu, je jasný. Automobilka potrebuje viac vizuálne odlíšiť sedan s číslom 3 a kupé. A to aj v prípade, že nie je práve vidno pohľad zozadu, či zboku. Pri M4 je predná maska ešte iná a tú zase má aj Trojka, aby bolo jasné, že aj tá je niečo extra.

Dobre, ale ako to je teda v reálnom svete? Ako nová predná maska vyzerá? Na fotkách a renderoch pred samotným živým predstavením to bolo rozpačité, ale naživo to vyzerá celkom normálne. Naviac tomu trochu pomáha evidenčné číslo, ktoré pôsobí ako vizuálne prepojenie dvoch spojených častí. Avšak ešte lepšie by maska chladiča vyzerala s balíkom Shadow line, ktorý prináša čierne prvky zvonka. Pri kombinácii s adekvátnou farbou zrazu maska, týmto spôsobom, prestane byť kontroverzná.

Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchZdroj: Autobazar.EU

Čo však autu nemožno uprieť je svalnatý vzhľad vďaka rozšíreným blatníkom vpredu aj vzadu. Zadná časť má veľmi dynamicky vyzerajúce zakončenie a karbónovú odtrhovú hranu na veku kufra. Tá je súčasťou príplatkového M karbónového exteriérového balíka. V balíku sú aj kryty zrkadiel s rovnakým povrchom.

Interiér je taký, ako sa dá očakávať vzhľadom na príbuznosť s Trojkou. Prístrojová doska má navlas rovnaké usporiadanie a prvky. To znamená samostatnú klimatizáciu, samostatné ovládanie rádia a, samozrejme, ovládanie najnovšej verzie informačno-zábavného systému tradičným kolieskom. To je, po zvyknutí, jednoduchšie a intuitívnejšie ako dotyk na displeji. Aj keď ani ten nechýba a nechýba ani, znova príplatkové, ovládanie gestami.

Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchZdroj: Autobazar.EU

Treba uznať, že v interiéri má všetko logiku a všetko je tam, kde to hľadáte. A príjemne vyzerá aj digitálny panel pred vodičom, ktorý je súčasťou najnovšieho systému Live Cockpit Professional. Pri pohľade na tlačidlá okolo radiacej páky je jasné, že štartuje sa tlačidlom práve tu, ale chýba tlačidlo vypnutia systému štart-stop. Na to je jednoduchý dôvod, auto disponuje 48V mild-hybridom, ktorý si vypínanie a zapínanie motora riadi automaticky. V prípade potreby stále naštartovaného motora však stačí zvoliť športový režim.

Naštartovanie prebudí radový šesťvalec s objemom dva litre a spomenutým mild-hybridným doplnkom. Výkon je 275 kW (384 k) a stále je to len slabšia alternatíva k plnohodnotnému modelu M. Pritom stovku zvádne za rešpektuhodných 4,5 sekundy. V reálnom svete vlastne ani viac výkonu nie je treba. Motor M440i spolupracuje s automatickou osemstupňovou prevdovovkou a pohonom všetkých kolies xDrive. Avšak v prípade športového režimu a obmedzenej trakcie posiela viac výkonu na zadnú nápravu, čím zachováva možnosť efektného prejazdu niektorých zákrut bokom.

Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchZdroj: Autobazar.EU

Radový šesťvalec má aj pekný zvuk a aj napriek filtru pevných častíc a hybridu, aj keď len mild, dokáže strieľať z výfuku. Pri jazde je v športovom režime zvuk trochu podfarbený z reproduktorov. To však nie je otravujúce a je to spravené prirodzene. Po športovom zážitku sa dá auto prepnúť do normálneho režimu Comfort, kde netreba dofarbovať zvuk, netreba rýchle reakcie na plyn, ani prevodovka nemusí fungovať tak rýchlo. Z M440i sa stane príjemný cruiser. A to má ešte na spotrebu zameraný režim Eco Pro. S týmto autom sa kľudne dá jazdiť za osem litrov. Ale výborný a výkonný motor, spolu s adekvátne naladeným podvozkom lákajú na ostrejšiu jazdu. Aj vtedy sa však dá priemer držať do 11 litrov. Nie je to primárnym cieľom auta, dosahovať nízku spotrebu, ale aj takáto možnosť určite poteší, napríklad pri presune na Nűrburgring. Cesta tam a späť nebude príliš drahá a na okruhu sa naozaj dá dobre zabaviť.

Kto poškuľuje po takomto aute, musí mu byť jasné, že v cenníku sa bude hýbať v celkom vysokých hodnotách. Cena za tento kus je tesne nad 90-tisícmi eur. Za dané peniaze ponúka naozaj veľa muziky. Zásadná otázka teda znie, či zvoliť výborne vybavenú verziu M440i, alebo oželieť naozaj veľa prvkov výbavy, ale skočiť rovno do M4 s výkonom 353 kW (480 k) a manuálom. Prípadne M4 Competition, ktorá začína len o 800 eur vyššie ako je cena tejto M440i.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4BMW postupne predstavuje nové verzie ako radu 3, tak radu 4. Nový prírastok prichádza...6. Október, 2020
02Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020
03Prvá jazda: Vylepšený Mercedes triedy E nie je len o novom predkuMercedes-Benz ukázal facelift svojej triedy E. Zmenila sa predná časť, ale aj niekoľko...12. August, 2020