Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonu

BMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu, ktorá patrične narástla a patrí medzi najväčšie autá svojej kategórie. Najnovšia X5 ponúka hneď niekoľko možností voľby motora a vizáže. Kým základom je celkom priemerne výkonný dvojlitrový naftový agregát dosahujúci 170 kW (231 k), vrchol má všetkého viac.

JozefM v Testy
30.09.2020
Diskusia:

BMW X5M Competition

Testy

Najvýkonnejšia verzia X5M Competition má pod kapotou 4,4-litrový benzínový osemvalec s prepĺňaním a s výkonom 460 kW (625 k). Je to najviac ako kedy SUV od BMW malo. A pritom po zvolení správnej výbavy a odstránení nápisov nemusí X5M Competition, na prvý pohľad, vyzerať až tak rozdielne od X5 xDrive25d s balíkom doplnkov M a veľkými kolesami. Treba vedieť čo hľadať. Ak sa pozriete poriadne, tak vás sused neoklame, že si kúpil najlaslabšiu verziu s dobrou výbavou.

Exteriér

Hneď prvé, čo na X5 padne do oka nie je ani tak zadný difúzor so štyrmi koncovkami výfuku, ale rozmery. Koncovky sú predsa lakované čiernou farbou, takže nie sú až tak nápadné. Ale päť metrov dĺžky a dva metre šírky sú neprehliadnuteľnými atribútmi. A tiež to ale znamená, že bežné parkovacie miesta sú pre toto auto tak trochu na hrane a vodič je nútený hľadať miesta na koncoch parkoviska, kde aspoň jedna strana susedí s obrubníkom.

Na X5M Competition si ale s obrubníkmi nerozumejú disky. Veď ten výkon treba krotiť a za diskami musia byť naozaj veľké brzdové kotúče. Vpredu sú teda disky s priemerom 21 palcov a vzadu s priemerom 22 palcov. Obúvajú pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S. A tým problémom pri parkovaní je, že nešikovný vodič môže ten obrubník chytiť.

Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuZdroj: Autobazar.eu

Ale ako celok vyzerá X5 naozaj veľmi dobre. Modrá farba Tanzanite ešte zvýrazňuje niektoré krivky a ak je doplnená balíkom čiernych prvkov nahrádzajúcich strieborné prvky, tak všetko ladí. Spomenuté disky sú len čerešničkou na torte. Reálne teda jspôsob ako odlíšiť X5M od zvyšku modelov s rovnakým základom sú práve spomenuté výfuky, alebo nápis na kufri, ak ho auto má. Iný je aj predný a zadný nárazník a rozdielne sú aj spätné zrkadlá s tvarom typickým pre modely M ostatných rokov.

Interiér

Vnútro X5M akoby ani nechcelo pripustiť, že toto je výrazne športové auto. Sedadlá majú síce športovejší tvar a v strede je úplne iné ovládanie radiacej páky, ale stále si interiér zachováva obrovskú dávku luxusu a komfortu. Trochu ešte z luxusu vytŕča karbónové obloženie prístrojovej dosky, ale to neprekáža užívaniu si masáže, ventilácie, či vyhrievania predných sedadiel.

Vodič a spolujazdec majú naozaj veľa miesta a lakťová opierka má šírku kľudne na dva lakte. O dostatku priestoru môžu hovoriť aj pasažieri vzadu. Keby boli sedadlá trochu inak tvarované, tak trojica cestujúcich by mala ešte viac komfortu, takto sú sedadlá dizajnované skôr pre dvoch, ale s obrovským priestorom. Slovo obrovský sa dá použiť aj v prípade batožinového priestoru. Ten je prístupný cez delené zadné veko. Časť sa vyklápa nahor, časť zase dole, v tomto prípade obe elektricky.

Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuZdroj: Autobazar.eu

Naspäť vpredu X5 predvádza svoju najnovšiu verziu informačno-zábavného systému s ovládaním kolieskom. Dá sa síce ovládať aj gestami a dotykom, ale malý otočný element vedľa radiacej páky je tým najdôležitejším prvkom. Displej pred vodičom má optimisticky ciachovanie rýchlomera až do 330 kilometrov za hodinu. Ale to nie je až tak problém prehodiť, lebo pred vodičom sú digitálne prístroje, nie tie klasické ručičkové.

Jazdné vlastnosti

Na začiatok treba povedať, že toto auto má 2,4 tony. Veľké SUV s výkonným motorom asi ani menej vážiť nemôže. Pod prednou kapotou je V8 s objemom 4,4 litra. Výkon tohto agregátu je až 460 kW (625 k). Ak by toto nebola verzia Competition, tak by bol výkon o 18 kW (25 k) menej. Zvnútra ani nie je počuť vďaka silnej zvukovej izolácii. Ale zvonka ho už trochu počuť je. A to aj v obyčajnom komfortnom režime. Tu sa však režimy volajú inak. V základe sú na výber tri, ale pod červenými tlačidlami na volante sú uložené dva plne konfigurovateľné režimy. Vlastne stačí používať tie.

V otvorenom športovom režime je auto počuť, lebo vo výfuku sa otvoria klapky. Budenie susedov ranným štartom, či ranným návratom z pracovnej cesty je teda nevyhnutné, ak ostane tento režim. Reálne však zvuk korešponduje s výkonom. Na stovku sa obrovské auto dostane za 3,8 sekundy. Maximum je obmedzené na 250 kilometrov za hodinu, ale dá sa posunúť na 290.

Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuZdroj: Autobazar.eu

Celkom prekvapenie prichádza v zákrutách. Veľký kolos drží naozaj slušne. Môžu za to aj pneumatiky, ale cítiť tú vrodenú zadkolkovú náturu aj napriek pohonu všetkých kolies. A teraz k tomu, čo možno niekoho bude zaujímať. Niekto by rád vedel aj spotrebu. Pri takom bežnom používaní sa dá v pohode pohybovať medzi 14 a 15 litrami. Ale všetko záleží od nohy na akcelerátore. Nie je problém sa dostať aj cez 30 litrov. Ale pod 10 sa to tak ľahko nedá dostať.

Odporúčaná verzia

X5M Competition nie je pre každého. Ale dá sa odporúčať úplne okamžite. Nie je príliš racionálnou voľbou, ale je fantastická. Pre tých, čo sú trochu viac pri zemi je možný výber aj iného pohonu. M50d so štyrmi turbami už musela ponuku opustiť, ale ani naftové šesťvalce nerobia X5 zlé meno. Možno práve xDrive25d je už na hrane, ale stále má dosť výkonu. Ako bonus má X5 v ponuke aj M50i, čo je rovnaký osemvalec ako v X5M, ale naladený na nižší výkon a s komfortnejším podvozkom. Takže zle stupiť v prípade X5 sa nedá. Záleží na preferenciách.

Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuZdroj: Autobazar.eu

Konkurenti

Konkurencia je v prvom rade vo forme Mercedesu-AMG GLE63S, ale svoje slovo chce mať aj Audi RSQ8. Lenže výkon X5M Competition je naozaj vysoký a medzi konkurentov je možné zaradiť aj ešte vyššiu ligu. Do teritória čiastočne zasahuje aj modelom Lamborghini Urus a Bentley Bentayga.

Záver

Za 170-tisíc eur sa dá kúpiť všeličo. Aj kombinácia dvoch BMW, napríklad lepšej X3 a M2 Competition. Ale práve X5M Competition je tým najšialenejším SUV v ponuke automobilky. Nedáva úplne zmysel, pokiaľ ho človek naozaj nechce so všetkými pre a proti. Nestratí sa ani v Monaku, ani na dedine na horších cestách. Len vtedy treba dať pozor na disky. Nekričí vzhľadom, ale skrýva brutálnu silu.

Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuZdroj: Autobazar.eu

Plusy a mínusy

+brutálny výkon
+veľmi pekne spracovanie
+dvojdielne veko batožinového priestoru
+priestranný interiér

-dokáže zobudiť susedov
-displej pred vodičom nemusí sadnúť každému
-cena ako byt v BA

Tabuľka s technickými údajmi

BMW X5M Competition

Motor

V8 benzín

Objem

4395 cm3

Výkon

460 kW (625 k) pri 6000 ot/min

Krútiaci moment

750 Nm pri 1800-5850 ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 (290) km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

3,8 s

Spotreba (WLTP)

13,0-12,8 l/100km

Emisie

296-291 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4938 mm

Šírka

2015 mm

Výška

1748 mm

Rázvor osí kolies

2972 mm

Objem batožinového priestoru

650/1870 l

Objem palivovej nádrže

83 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2385/690 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ako by vyzerala Škoda 120 ako novinka roku 2020?Dnes žijeme zvláštnu dobu. Posledné roky sa nesú v znamení retro vlny a všetko staré, čo...7. August, 2020
02Faceliftu sa dočkala aj vrcholná verzia päťky, BMW M5BMW nedávno ukázalo inovovanú verziu radu 5, ktorý má takmer všetky motory elektrifikované....15. Júl, 2020
03Ako vymazať osobné údaje z infotainmentu vozidla? Čoho straty sa obávame ako spotrebitelia najviac? Podľa prieskumu označujú spotrebitelia za...12. Júl, 2020