Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4

Vrchol modelového radu 3 od BMW bol vždy ten s logom M. BMW M3 bola modla a v každej generácii mala niečo extra. Najnovšia generácia, ktorá sa po vzore tej predchádzajúcej delí na sedan M3 a M4 má naozaj niečo extra aj keď nebudeme hovoriť o tom, čo je pod kapotou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.09.2020
Diskusia:

Súťaž o najkontroverznejší...

Auto-moto zaujímavosti

Pre modelový rok 2021 bude mať ako M4, tak aj M3 prednú masku vychádzajúcu z tej, čo má štvorkové kupé. A to znamená veľké otvory na maske chladiča. Ak niekomu nesadli tie na facelifte sedmičky a X7, tak tu bude sklamaný úplne. Avšak takto veľké otvory nie sú novinkou. Na BMW sa objavili už na začiatku, vysoké otvory sú proste to, čo automobilka používala roky. Ale je jasné, že sa nájde veľa odporcov tohto dizajnu.

Zvyšné časti vyzerajú vynikajúco. Svalnaté rozšírené boky, zadok, ktorý je elegantný, ale ukrýva niekoľko agresívnych elementov, tu je všetko také, že málokto môže niečo namietať. Tu je však medzi modelmi väčší rozdiel. Každý si zachováva svoj vlastný dizajn z bežnejších modelov. Podľa určitých náznakov BMW pripraví M3 aj ako kombi. A samozrejme, M4 bude aj ako kabriolet.

Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4Zdroj: BMW

Vnútro oboch modelov je športovejšie. M3 je skôr civilne zamerané, ale M4 môže mať extrémne karbónové sedadlá M Sport, ktoré majú aj otvory na prípadnú montáž štvorbodových pásov, dokonca možno päťbodových, keďže aj medzi nohami predných pasažierov sú prvky, ktoré by mohli schovať úchyt na piaty pás. Volant je v oboch prípadoch klasický ako sa dá nájsť v ostatných M-kových modeloch ako M5, či v X-kových M modeloch ako X5M. Má dve tlačidlá na rýchle prepnutie režimu, ktoré sú plne konfigurovateľné. Iný je aj ostrovček okolo radiacej páky, kde je výrazné červené štartovacie tlačidlo. Ostatné časti ostali zachované zo slabších modelov. Akurát ešte pribudlo niekoľko emblémov s písmenom M.

Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4Zdroj: BMW

Tak ako v bežných trojkách a štvorkách bude mať aj sedan M3 a kupé M4 najnovšiu verziu informačno-zábavného systému, ktorý využíva displej s uhlopriečkou 10,3 palca. Ovládať sa dá dotykom, gestami, ale hlavne kolieskom pri radiacej páke. Systém iDrive 7.0 podporuje okrem bezdrôtového Apple CarPlay aj bezdrôtové prepojenie Android Auto. Tiež ponúka osobného asistenta. Pred vodičom je druhý displej s uhlopriečkou 12,3 palca, podobne ako na ostatných modeloch, ale pribudol mu režim zobrazenia špecifický pre modely M. Ďalší displej je Head-up displej, ktorý ale nie je štandardnou výbavou.

Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4Zdroj: BMW

M3 aj M4 budú mať v príplatkovej výbave modul M Drive Professional. Ten umožňuje analýzu jazdného štýlu a veličín vozidla na okruhu. Súčasťou modulu je M Drift Analyzer, ktorý zapisuje dĺžku driftu, celkový čas jazdy bokom, uhol driftu a tiež líniu, ktorou vodič šiel. A na záver dáva aj skóre na stredovom displeji. Takže Need for Speed dostáva ďalší pvok do reality.

Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4Zdroj: BMW

Na to, aby bolo možné vôbec driftom jazdiť má M3 aj M4 trojlitrový radový šesťvalec. V štandardnom nastavení bude mať výkon 353 kW (480 k) a bude v ponuke aj s manuálnou prevodovkou. Verzia Competition ponúkne výkon 375 kW (510 k) a bude mať výhradne automatickú osemstupňovú prevodovku Steptronic s ovládaním softvérom Drivelogic. Na začiatok bude v ponuke iba možnosť zadného pohonu. Pohon M xDrive príde v druhej polovici roku 2021.

Súťaž o najkontroverznejší dizajn vyhráva duo BMW M3 a M4Zdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia Grand Duster: 7-miestne SUV z Rumunska Dacia Grand Duster. 7-miestne dostupné SUV, ktoré by prekvapilo nielen cenou. Táto lahôdka...24. September, 2020
02Hyundai i30 (GD): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorBola to práve i-tridsiatka prvej generácie, ktorá začala ťaženie Hyundaiu nie iba ako...14. August, 2020
03457-koňové AMG delo za cenu Octavie Combi!Top ponuka k zváženiu v otázke kúpy nového automobilu? Pri pohľade na tento brutálny stroj...30. August, 2020