Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4

BMW postupne predstavuje nové verzie ako radu 3, tak radu 4. Nový prírastok prichádza v najlepšom možnom termíne, aj keď by to tak nemuselo vyzerať. Predstaviť kabriolet na zimu však má logiku. Zákazníci si ho stihnú objednať a automobilka ho stihne dodať pred letnou sezónou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.10.2020
Diskusia:

Obrovskú prednú masku...

Auto-moto zaujímavosti

Nový kabriolet radu 4 si berie väčšinu prvkov z kupé, tak ako by sa dalo očakávať. Oproti predchodcovi však prichádza s jednou obrovskou zmenou. Od pevnej skladacej strechy sa vracia naspäť k látkovej. Má to viacero dôvodov. V prvom rade je dôvodom pokrok v konštrukcii a druhý nezanedbateľný bonus látkovej strechy je hmotnosť. Je výrazne ľahšia a tým pádom aj znižuje ťažisko auta. Tiež je menšia a po zložení nezasahuje tak veľmi do batožinového priestoru.

Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4Zdroj: BMW

V reči čísel to znamená, že hmotnosť takéhoto strešného systému je o 40 percent nižšia ako keby je z pevných častí. Po zložení stále ostáva batožinový priestor s objemom 252 litrov. To je dokonca o 34 litrov viac ako u predchodcu. A o 5 milimetrov sa zväčšil aj priestor nad hlavami ako vpredu, tak vzadu. Nevyzerá to ako veľa, ale pri reálnom odskúšaní je práve tých 5 milimetrov naozaj cítiť.

Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4Zdroj: BMW

Otváranie a zatváranie strechy funguje do rýchlosti povolenej v meste. Do päťdesiatky sa tak dá so strechou niečo robiť. Pritom otvorenie a zatvorenie trvá 18 sekúnd. Základnou výbavou radu 4 s karosériou kabriolet bude čierna strecha, ale za príplatok môže mať odtieň Moonlight s metalickým leskom. Ovládanie strechy bude klasicky pri radiacej páke, kde bude aj tlačidlo na zapnutie fúkania teplého vzduchu na krk.

Je jasné, že BMW muselo zapracovať na tuhosti podvozku, keďže strecha ako prvok štruktúry z kupé šla preč. Pevnosť auta teda vylepšujú nové panely a výstuže, medzi ktorými je spevnený tunel prevodovky, pevnejšia zadná podlaha a mnoho ďalších. Konštruktéri tiež riešili ešte lepšie odhlučnenie interiéru.

Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4Zdroj: BMW

Na začiatok ponúkne štvorka kabrio najmä motor s označením M440i. Je to trojlitrový radový šesťvalec, ktorý dosahuje výkon 275 kW (374 k). Je presne rovnaký ako má M340i. Nebude však jedinou možnosťou. Na výber bude postupne aj dvojliter s dvoma verziami 420i a 430i. Slabšia prichádza s 135 kW (184 k) a silnejšia s 190 kW (258 k). Pre tých, ktorí potrebujú naftové auto  na dlhé presuny bude mať alternatívu aj táto štvorka. V ponuke sa objaví aj 420d. Naftový motor bude mať 140 kW (190 k).

Obrovskú prednú masku dostal aj kabriolet BMW radu 4Zdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rus svoju Škodu Octavia nafarbil naružovo. Dôvod prekvapí!Národné cítenie je v istej miere v každom z nás. Byť hrdý na svoju vlasť je v poriadku,...31. Júl, 2020
02Sen milovníka Golfu: VW Golf IV, 506 koní na predaj!VW Golf je na jednej strane symbolom automobilovej kvality a absolútneho bestselleru, na...5. September, 2020
03Jaguar F-Pace bude mať obrovský displej takmer bez okrajovJaguar F-Pace je tým autom, ktoré nakoplo predaje automobilky. Vlastne by sa dalo povedať,...22. September, 2020