Skúsili sme novú Daciu Sandero, je výrazným krokom vpred

Dacia predstavila nové Sandero a hneď spôsobilo takú menšiu senzáciu. Z auta, ktoré bolo stavané hlavne na nízky rozpočet sa zrazu stalo auto, ktoré je naozaj pekné a to nielen zvonka, ale aj zvnútra. My sme si pozreli a na prvej jazde vyskúšali jeho verziu Comfort s motorom 1,0 TCe 90 vďaka trenčianskemu Autoštýlu.

JozefM v Testy
21.01.2021
Diskusia:

Dacia Sandero TCe 90 Comfort

Testy

V prvom rade treba uznať, že Sandero sa posunlo vizážou omnoho ďalej ako bolo doteraz. Z nenápadného auta sa razom stalo auto, ktoré je naozaj pekné a dokáže, so správnou farbou, zaujať. Môžu za to nielen predné svetlá so štandardným LED systémom. Aj denné svietenie s tvarom, ktorý niekomu môže pripomínať Lamborghini a niekomu zase Volvo, vytvára efekt omnoho drahšieho auta ako Sandero reálne je. A to nehovoríme o verzii Stepway, ktorá pridáva terénne odhodlanie do vizuálu malého vozidla.

Zaujímavým prvkom dizajnu exteriéru sú kolesá. Vyzerajú ako zliatinové disky, ale nie sú to zliatinové disky. Sú to vlastne päťlúčové plechové disky s presne tvarovanými puklicami. Toto riešenie je relatívne lacné a tiež je jednoduchá ich výmena v prípade poškodenia v meste pri pozdĺžnom parkovaní. Obrubníky sú najväčším nepriateľom pekných zliatinových diskov, predsa. A tento problém Dacia týmto štýlom eliminovala.

Dacia Sandero ComfortZdroj: Autobazar.EU

Ako celok zvonka teda pôsobí Sandero ako omnoho drahšie auto a malý hatchback pôsobí dokonca celkom elegantne. Pri nastupovaní prvé zaujme buchnutie dverí. Kým predchodca mal plechovejší zvuk, nový model už má tesnenia naviac a zo zvuku je cítiť kvalitnejšie spracovanie. A to nielen v prípade predných dverí, ale aj zadných. Sandero sa tu posunulo naozaj míľovým krokom.

Interiér pôsobí príjemne nielen na pohľad, ale aj ostatnými zmyslami. Sedadlá sú pohodlnejšie ako kedykoľvek v histórii modelu a prístrojová doska dostala moderný nádych. Našťastie klimatizácia ostala samostatná. Je to aj z dôvodu, že nie vždy je vo výbave displej v strede. Comfort ho však má. Má jednoduchú grafiku a veľmi prehľadné ovládanie. Naviac podporuje prepojenie s mobilným telefónom.

Dacia Sandero ComfortZdroj: Autobazar.EU

Základom receptu je teda vhodná voľba sedadiel a zároveň aj lepšia prístrojová doska. Pre výbavu Comfort má naviac látkový pás, pridávajúci autu dávku exkluzívneho vzhľadu. Bez neho je tento pohľad trochu ponurejší. V Comforte pokračuje látkové čalúnenie aj na predných dverových výplniach. Pred vodičom je jednoduchý prístrojový štít, pozostávajúci  z kruhových ukazovateľov, medzi ktorými je displej. Ten má nielen funkciu palubného počítača, ale zobrazuje aj stav nádrže.

Pod kapotou skúšaného kusu sme mali litrový trojvalec s výkonom 67 kW (91 k). Je najvýkonnejšou pohonnou jednotkou na benzín. Ešte viac výkonu ponúka verzia s pohonom LPG, ktorá má až 74 kW (100 k). Ale na relatívne ľahké Sandero s hmotnosťou 1,2 tony stačí aj benzínový agregát. Nebude trhať asfalt, ale na presun medzi mestami stačí. Dokonca sa dá povedať, že vďaka príjemným sedadlám je možné so Sanderom absolvovať aj dlhšie vzdialenosti. Na to je ideálny pohon LPG, ktorý ponúka dojazd až 1400 kilometrov, lebo má 50-litrovú nádrž na benzín a 40-litrovú na LPG.

Dacia Sandero ComfortZdroj: Autobazar.EU

Podvozok Sandera je naladený skôr na komfort ako na šport. A to je len dobré. Pri prejazde zákrut sa auto cíti celkom isto, ale väčšie rýchlosti nie sú jeho doménou, veď motor má priemernejší výkon. O spotrebe je ťažko hovoriť, lebo na kratšej prvej jazde nebolo možné zodpovedne odmerať túto hodnotu. Avšak, súdiac podľa spotreby Dustera s týmto motorom, môže mať Sandero s prehľadom kombinovane, v reálnej premávke do 6 litrov. Mimo obce sa bude dať atakovať hodnota pod 5 litrov bez akýchkoľvek problémov.

Slovenská Dacia zverejnila aj cenník modelu. Začína sa na 8 900 eurách. A to je tá verzia, ktorú práve úplne nechcete. Access je úplný základ, ktorý nemôže mať ani klimatizáciu a má plastové nárazníky, čiže ani pri opätovnom predaji nebude mať takú hodnotu ako lepšie vybavené autá. V základnej výbave má však 6 airbagov, LED predné svetlá pre denné a stretávacie svietenie a aj nevyhnutný systém núdzového brzdenia. Reálne je najlepšou voľbou výbava Comfort. Za takto vybavený kus je cena 12 010 eur aj s doplnkovou výbavou. Začína však na 11 200 eurách, čo je presne rovnaká cena za akú ponúka Dacia aj LPG verziu. Tá teda ponúka zľavu v hodnote 550 eur.

Dacia Sandero TCe 90 Comfort

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021
02Krátky návod: Ako predať auto?Výmena auta je celkom prirodzená v živote a máloktoré auto niekomu vydrží celý život....25. December, 2020
03Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020