Prvá jazda: Cupra Ateca prekvapila na prvej jazde praktickosťou

S tými značkami koncernu je to zaujímavé. SEAT Ateca je tým SUV, ktoré vzniká popri Škode Karoq ako sesterký model. Ale Ateca je trochu popredu tým, že začala skôr a teraz dostala facelift. Karoq to čaká onedlho. No, ale najvýkonnejšia Ateca nie je SEAT, je to Cupra a pozreli sme sa na ňu na prvej jazde aj mimo okruhu.

JozefM v Testy
08.12.2020
Diskusia:

Cupra Ateca prvá jazda

Testy

Prvé čo je na inovovanej Atece iné sú svetlá. Tie predné nielen zmenili celkový tvar, ale trochu iné je aj denné svietenie. O to viac sa podarilo upraviť zadné svetlá. Tie zase dostali sekvenčné smerovky. Vlastne nič extra nebolo treba meniť. Drobné retuše sú ešte na nárazníkoch, ale nie sú vôbec zásadné.

Viac sa udialo v interiéri. Nový volant s viacerými tlačidlami, teda s tlačidlom štartovania a zmeny režimov je fakt vynikajúci. Je dokonca aj vyhrievaný v troch stupňoch. To znamená, že ruky na ňom nezačnú horieť. Najslabší stupeň je možné nechať stále a volant bude len príjemne teplý, nie studený. Interiér vyzerá zaujímavejšie aj vďaka modrému čalúneniu sedadiel.

Prvá jazda: Cupra Ateca prekvapila na prvej jazde praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

No a nový je aj systém, ktorý je rovnaký ako vo Formentore. Takže zvláda bezdrôtový CarPlay, aj Android Auto a je rýchlejší a krajší ako bol doteraz. Dokonca je aj intuitívne ovládaný cez widgety na displeji. Avšak to, čím je toto auto špeciálne je pod kapotou.

Naštarovanie prebudí dvojlitrový turbomotor s výkonom 221 kW (300 k). To by nebolo až také brutálne, ale motor vypúšťa exhaláty cez výfuk so svetoznámym logom slovinského výrobcu Akrapović. Jasné, v normálnych režimoch je výfuk tichý, ale v momente prepnutia na Sport, či Cupra prepne klapky a stane sa výraznejším. Dokáže dokonca aj streľbu z výfuku, aj keď tú si treba nacvičiť. Nie vždy nám vyšla na prvý pokus.

Prvá jazda: Cupra Ateca prekvapila na prvej jazde praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Reálne v meste je Cupra Ateca trochu tvrdšia, ale stále nie zbytočne uskákaná. S režimom Normal by sa dalo hovoriť o relatívnom komforte aj napriek veľkým diskom. Jazda po metropole Slovenska teda nie je na väčšine trás problémom. Stále je však auto tuhšie. Po meste si pýta približne 10 litrov na sto kilometrov, ale celkovo sa s autom dá jazdiť s priemerom 8-8,5 litra na sto kilometrov.

Zrýchlenie na stovku sa v meste nedá využiť, ale čas 4,9 sekundy je naozaj krátky. Na povolenej päťdesiatke je vlastne Ateca hneď. Stále je to predsa auto, ktoré sa, vďaka veľkému batožinovému priestoru a dostatočnému priestoru v interiéri dá s prehľadom používať ako každodenný kočiar pre celú rodinu.

Prvá jazda: Cupra Ateca prekvapila na prvej jazde praktickosťouZdroj: Autobazar.EU

Cupra Ateca má cenu 45 690 eur, čo je najviac zo všetkých verzii modelu Ateca, teda tých, vznikajúcich s logom SEAT. Avšak práve odlišnosť a výkon z tohto auta robia naozaj dobrú kúpu. Treba uznať, že dobre vyzerá aj s medenými doplnkami karosérie a medenými logami vpredu, vzadu a v strede diskov.

Otázkou je teda, čo je konkurentom tohto auta. Vlastne najväčším konkurentom bude vlastný brat Formentor, ktorý je len o kúsok menší a ponúka viac výkonu. Ak by sme nešli do prémiových vôd, kde je napríklad Mercedes-AMG GLA35, tak by sme hľadali konkurentov celkom márne. Praktických SUV s vyšším výkonom nie je vôbec veľa. Možno časom pribudne Hyundai Tucson N.

Cupra Ateca prvá jazda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Toyota GR Yaris je najšialenejší malý hothatch na trhuPravidlá rally sú neúprosné. Aby mohlo auto súťažiť, musí mať homologačnú sériu. Tak FIA...1. December, 2020
02Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchBMW po predstavení novej generácie Štvorky dostalo obrovskú kritiku a každý na internete sa...10. November, 2020
03Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorJasné, Cupra je tá automobilka, ktorá sa osamostatnila od automobilky SEAT a ponúka v rámci...19. November, 2020