Modely Cupra ukázali, že sa nezľaknú ani pretekárskeho okruhu

To, že Cupra sa stala samostatnou automobilkou netreba veľmi pripomínať. Prvým modelom Bola Ateca, ktorá aktuálne prichádza s faceliftom, veľmi aktuálny je aj príchod nového Cupra Leonu a samostatná automobilka má aj vlastný samostatný model Formentor.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.12.2020
Diskusia:

Modely Cupra na Slovakiaringu

Auto-moto zaujímavosti

 

Nový Formentor sme už skúsili na bežných cestách, ale ako si poradí s okruhom? V ruke kľúčik od tohto auta a okruh Slovakiaring len pre seba môže byť snom. Ale nie, toto je realita. Formentor s rovnakou kombináciou ako sme mali na prvú jazdu je priamo na okruhu. Farba rovnaká, výbava rovnaká, všetko rovnaké, až na evidenčné čísla. Tie majú španielsku tematiku. Najskôr fotenie, potom jazdenie, treba využiť posledné možnosti svetla v zamračenom dni. Neprší, to je pozitívne.

A Formentor sa aj na zimných pneumatikách Michelin Pilot Alpin javí ako naozaj vynikajúco vyvážené auto. Môže za to pomer hmotnosti medzi nápravami 50:50. Reálne sa Formentor ovláda tak dobre ako ktorýkoľvek hothach. Akurát je vyšší. Napriek tomu si zachováva dávku komfortu. Výkon 228 kW (310 k), ktorý rozdeľuje na obe nápravy s pohonom všetkých kolies prevodovka so siedmimi stupňami, dvomi spojkami a automatickým radením, je dostatočný, aj keď je jasné, že tu môže byť aj niečo viac.

Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Veď do tohto auta má Cupra v pláne montovať radový päťvalec s objemom 2,5 litra a výkonom 294 kW (400 k). Už teraz je jasné, že podvozok to bude zvládať. A zvládať budú aj brzdy. Príplatkové Brembo budú pre najvýkonnejšiu verziu určite štandardnom. Je však jedna vec, ktorá na Formentore nie je úplne dokonalá. Zvuk. Nie ten, ktorý by robilo auto samostatne, ale ten, ktorý vychádza z reproduktorov. Našťastie je možné nastaviť režim Individual takým spôsobom, že nebude aktivovaný. To je najlepšia možnosť. Dve kolá musia stačiť, viac nedovoľuje časový harmonogram. Počas nich bolo cítiť, že pneumatiky protestujú, ale auto ide ako keby bolo vo svojom prirodzenom prostredí.

Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Teraz prichádza presadnutie do najväčšieho modelu novej značky. Tým naďalej ostáva Ateca. Avšak teraz má inovovaný vzhľad a technológie. Poháňa ju stále rovnaký dvojliter, ktorý má o niečo nižší výkon ako vo Formentore. Dosahuje len 221 kW (300 k). Slovo len je veľmi nadnesené. Výkonu to je stále dosť. Ateca aj ako Cupra dostala s faceliftom novú prednú časť, ale najväčšia zmena prebehla v interiéri. Nový informačno-zábavný systém, ktorý je v Leone a Formentore sa dostal aj do služobne staršieho modelu. A je omnoho lepší. Vynikajúci je aj nový volant, ktorý znova prichádza z Formentoru. Je to jeden z najlepších volantov vôbec. Dokonca má aj trojstupňové vyhrievanie. Po fotení je práve toto najlepší prvok výbavy. Naviac základný stupeň vyhrieva na takú teplotu, že ruky zaručene nezačnú horieť po pár sekundách a je možné ho mať zapnutý takmer stále v chladnejšom počasí. Jediné, čo z komfortnej výbavy Cupra Ateca neponúka, vlastne žiadna Cupra, je ventilácia sedadiel.

Cupra AtecaZdroj: Autobazar.EU

Dosť o výbave, poďme na okruh. Hneď prvé, čo zarezonuje v hlave je, že Ateca má omnoho lepší zvuk ako Formentor. Môže za to výfuková sústava Akrapović. Tu netreba žiadne doplnky z reproduktorov, aj keď tie sú Beats. Toto je čisto zvuk výfuku a motora. Streľba je počuť občas tiež. Ale v prvej zákrute je cítiť aký je rozdiel medzi Formentorom a Atecou. Nie je to o náklone, ten je približne rovnaký, ale Ateca je trochu ďalej od ideálneho rozloženia hmotnosti, čo znamená, že sa skôr pustí po predku von. A vidno to aj na viac dosekaných zimných pneumatikách. Stále je však šialene rýchla. Na auto, ktoré má byť výkonnejšou alternatívou v mainstreamovom svete SUV je neuveriteľne rýchla. A hlavne fantasticky znie.

Na fotkách z boxov môžete vidieť aj Cupra Leon Sportstourer. Ale ten sme na okruhu nešli mučiť. Nie je to kvôlli tomu, že by bol zo Slovenska a nie zo Španielska. Je to kvôli tomu, že má iné evidenčné čísla. To, že sú zelené, či skôr s odtieňom modrá Aqua, ako je to oficiálne prezentované, o niečom vypovedá. Zatiaľ jedinou dostupnou verziou Leonu je plug-in hybrid s 1,4-litrovým turbomotorom. Na spotrebu výborné, na okruh nie príliš. Celkový výkon je síce 180 kW (245 k), ale v momente ako sa vybije akumulátor, tak je výkon trochu obmedzený a, v podstate, auto pracuje len s výkonom spaľovacieho motora.

Cupra Leon, Formentor a AtecaZdroj: Autobazar.EU

Oba skúšané modely však predviedli fungovanie vozidiel Cupra v najlepšom možnom svetle. Otázka, ktoré z nich je lepšie je však ťažká na zodpovedanie. Formentor je viac dynamický, ale menší a trochu šialenejšie tvarovaný. Ateca má zase lepší zvuk, ktorý sprostredkúva výfuk od Akrapovića a viac priestoru. Ďalšia otázka, kde majú tieto modely konkurenciu, je trochu zložitejšia na odpoveď. V podstate výhradne medzi prémiovými značkami. Môže sa sem s prehladom radiť BMW X2 M35i, Mercedes-AMG GLA35, či z vlastného koncernu Audi SQ3 a SQ3 Sportback. Tu však Cupra boduje cenou. Základná cena úvodnej série Formentora s dvojlitrom stojí 45 990 eur. Ak sa vám páči štýl Formentoru a netreba vám toľko výkonu, bude v ponuke aj ako predokolka s 1,5 TSI a polovičným výkonom 110 kW (150 k). Ten štartuje s manuálom na 26 990 eurách. No a Ateca stojí tiež toľko ako dvojlitrový Formentor, 45 960 eur. V oboch prípadoch je možné zvoliť parádne modré kožené čalúnenie interiéru.

Modely Cupra na Slovakiaringu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomNiekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby...25. November, 2020
02Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorJasné, Cupra je tá automobilka, ktorá sa osamostatnila od automobilky SEAT a ponúka v rámci...19. November, 2020
03Audi TTS Competition Line sa dorovná výkonom Arteon RAudi TTS je presne tou verziou modelu, ktorá je síce výkonná, ale nie extrémna. Na to je...2. December, 2020