Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednom

Niekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby bolo plnohodnotným menežérsko-pracovným autom, ktoré aj dokáže niečo odviezť a zároveň musí splniť plnohodnotne a pohodlne úlohu rodinného auta. Presne do takýchto rozhodovaní sa už dlhodobo vrhá Škoda Octavia ako kombi.

JozefM v Testy
25.11.2020
Diskusia:

Škoda Octavia Combi TSI

Testy

Aktuálne je na trh štvrtá generácia naozaj obľúbeného modelu. Každému je jasné, že každou generáciou je Octavia lepšia a lepšia. Máme teda pred sebou najlepšiu Octaviu aká kedy bola. A nie je so všetkou výbavou, ale striedmejší kus so strednou úrovňou výbavy Ambition a s 1,5-litrovmým motorom TSI kombinovaným so šesťstupňovým manuálom.

Exteriér

Nová Octavia je výrazne ostro rezaná a najviac zo všetkého pripomína menší Superb, čo je pozitívne pre Octaviu a trochu negatívne pre Superb. Po kontroverznom štvorokom facelifte tretej generácie, ktorý naozaj niekomu nemusel sadnúť, najmä v základnejších výbavách, pridhádza verzia, ktorá je aj ako Ambition vizuálne na tom veľmi dobre.

Predná maska má výrazne tvarovanú a veľkú masku chladiča. Aj keď odporúčame príplatok za adaptívne LED svetlá, ani tie základné nesvietia zle a najmä pri prechode z halogénových svetiel budú predstavovať extrémny rozdiel. Tieto svetlá sú pre Octaviu základom a je tak aj v prípade úplne základnej výbavy Active. Dobré svetlá predstavujú výrazný krok k bezpečnosti jazdy.

Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomZdroj: Autobazar.EU

Ak chcete nenápadné, ale pritom pekné auto, tak stačí nechať sériové disky, ktoré sú pre Ambition 16-palcové a zvoliť nenápadnú farbu. Čierna presne toto plní. Aj keď je jasné, že práve disky sú vizuálne najslabšou časťou auta. Jednoducho, čisto pre vizáž, treba aspoň sedemnástky. Tie nič nespravia ani s komfortom, ktorý auto ponúka.

Interiér

Také míľové kroky ako prešiel vonkajší dizajn sa podarilo dostať aj do interiéru. Najkontroverznejšou časťou bude určite volant. Má totiž iba dve ramená. Teda aspoň tak na prvý pohľad vyzerá. Reálne sú štyri užšie, keby máme byť puntičkári. Nazvime ho teda dvojramenným, tretie rameno je za príplatok. Avšak netreba ho, auto sa aj s dvojramenným dobre ovláda. Naviac koliesa s možnosťou stlačenia trčiace do stredu sú veľmi príjemným detailom.

Takisto príjemný je aj nový informačno-zábavný systém. Na displeji v strede, ktorý je vyššie a má lepšiu dotykovú plochu je úplne ľahké ovládať jednotlivé funkcie. Skratky na často používané akcie sú na vrchu a v spodnej časti displeja. Plus k tomu teplotu a hlasitosť je možné nastaviť šuchnutím prstu po ploche pod displejom samotným.

Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomZdroj: Autobazar.EU

Ale Octavia nie je len o digitálnej výbave. Priestorovo je na tom tiež veľmi dobre. Na zadných sedadlách sa dá uvelebiť naozaj väčšine veľkostí postáv. Na šírku trochu trojicu odmieta tvar sedáku s vyvýšením, ale to je pri väčšine áut, miesta by bolo dosť. Reálne veľký je aj kufor, ktorý, v tomto prípade, skrýva, pod podlahou, aj rezervné koleso. Nikdy neviete, kedy sa môže hodiť. Dokonca má takú istú veľkosť a pneumatiku ako majú ostatné pneumatiky na aute.

Jazdné vlastnosti

Pod kapotou tejto verzie je 1,5-litrový štvorvalec s prepĺňaním. Má vypínanie dvoch valcov a je kombinovaný so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Rýchle zhrnutie hovorí, že toto je super kombinácia. Je úsporná, má dostatok výkonu a slušnú kultúru chodu. Vlastne tomuto nič nechýba. A pritom je toľko možností. V ponuke je niekoľko verzií naftového dvojlitra, sedemstupňový dvojspojkový automat a pribudne aj plug-in hybrid.

Lenže spotreba hovorí, že práve táto benzínová alternatíva je úplne bez problému. Reálne sa s týmto motorom dá jazdiť okolo 5,5-5,7 litra ak absentujú diaľnice, na diaľnici je spotreba približne 6,5 litra. Na takto výkonné benzínové auto je toto super hodnota. A vlastne aj takto veľké. Pritom zladenie so šesťstupňovým manuálom je veľmi príjemné a funguje naozaj podľa očakávania. Ak vám manuály vadia, tak nie je problém siahnuť po automate so siedmimi stupňami.

Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomZdroj: Autobazar.EU

Na ceste je Octavia so základným podvozkom a šestnásťpalcovými diskami výrazne komfortnou alternatívou. Niekedy sa vie dostať do fázy húpavosti. Aj z tohto pohľadu sú teda sedemnásťpalcové disky lepšou voľbou. S nimi je celkový pocit z auta trochu tuhší, čo sa prejaví najmä pri prejazde zákrut. Optimálnou voľbou, ale finančne náročnejšou bude určite adaptívny podvozok DCC.

Odporúčaná verzia

Takmer každá verzia Octavie je dobrá. Pri výbere by sme asi preskočili základný litrový motor a siahli rovno po 1,5-litrovom. Aj trojvalec je síce výkonný, ale môže mať trochu ťažšie časy pri plnom naložení a stúpaní do kopca. Ako sa potvrdilo pri tomto teste, radšej slabšie vybavenú 1,5-ku ako naložený liter. No a potom tu máme aj naftové agregáty. Ich spektrum siaha od 85 kW (115 k) do 147 kW (200 k). A pritom Octavii znova stačí zlatá stredná cesta s 110 kW (150 k).

Pri výbere teda odporúčame verziu s 110 kW a viac, či už ide o benzínovú pohonnú jednotku, alebo o naftovú. Ak však bude väčšia jázd osamote, tak majú zmysel aj slabšie motory. A napriek tomu, že LED svetlá základných verzií svietia nadpriemerne, má zmysel stále siahnuť po  Full LED Matrix svetlách. Vo finále je tiež otázka, či liftback, alebo kombi, ale to už je na osobných preferenciách a tom, čo sa komu viac páči.

Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Kde začať? Medzi konkurentami je toho naozaj dosť. Ak teda zabudneme na to, že by mohli byť koknurenti z koncernu kam patrí aj Škoda, čiže SEAT Leon Sportstourer a Volkswagen Golf Variant, tak je ponuka naozaj stále pestrá. Z kórejských vôd prichádza inovovaný Hyundai i30 kombi a Kia Ceed s takouto karosériou. Svojho zástupcu má aj Renault s Megane Grandtour, či Peugeot s 308 SW. Opel ponúka Astru kombi a podobne veľké kombi má v ponuke aj Ford Focus. Toto je však len jedna časť konkurencie. Veľakrát je konkurentom aj SUVčko. Takže svojim spôsobom treba medzi konkurentov zaradiť aj Škodu Karoq, či SEAT Ateca.

Záver

Je nutné uznať, že toto je najlepšia Octavia v histórii, má najviac výbavy, jazdí veľmi dobre, má motory s rozumnou spotrebou a má extrémne veľa verzií. V ponuke je predsa aj niekoľko alternatív s logom RS a tiež Scout, ktorý zase zvládne aj ľahší terén. Bude vo veľa flotilách podnikov a nie je sa čomu čudovať, keď zaujme aj miesto priestranného rodinného auta, ktoré dokáže rodinu prepraviť kamkoľvek, či je to do najbližšieho mesta, alebo nejaké prímorské letovisko v momente ako to bude možné. Cena tohto kusu je len niečo cez 28-tisíc eur, čo zase, vzhľadom na to, čo ponúka, je naozaj primeraná hodnota.

Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+priestrannosť interiéru
+základné tvary karosérie sú pekné
+obrovský kufor
+príjemné pracovisko vodiča (volant, sedačka, logika ovládania)
+adekvátna cena
+nízka spotreba

-na 16-tkach viac húpavá jazda
-je vhodné priplatiť za Full LED Matrix
-konkurencia je extrémne široká

Tabuľka s technickými údajmi

Škoda Octavia Combi Ambition 1,5 TSI

Motor

R4 benzín

Objem

1498 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 5000-6000 ot/min

Krútiaci moment

250 Nm pri 1500-3500 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

224 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,3 s

Spotreba (WLTP)

5,3-6,7 l/100km

Emisie

107-143 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4689 mm

Šírka

1829 mm

Výška

1468 mm

Rázvor osí kolies

2686 mm

Objem batožinového priestoru

640/1700 l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1455/415 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020
02Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020
03Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridAutomobilka DS Automobiles je na trhu relatívne krátko. Avšak to neznamená, že by...9. September, 2020