Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobil

Mať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to len kvôli zvyšujúcemu sa záujmu o tieto vozidlá, ale tiež z dôvodu, že sú prospešné z hľadiska celkových emisií CO2. Honda do ponuky zaradila jeden z najkrajších malých elektromobilov na svete, model E.

JozefM v Testy
28.10.2020
Diskusia:

Honda E Advance 17

Testy

Ak chcete moderný elektromobil, tak nemusíte hľadať ďalej, toto auto je šialene moderné. E je ako odkaz z budúcnosti, ktorý pricestoval strojom času. Je novým autom, ktoré je tak nové, že sa tvári ako auto budúcnosti, ako koncept a pritom to je sériová verzia. A pritom sa tvári tak milo. Po anglicky by si vyslúžil tento elektromobil časté označenie „cute“.

Exteriér

Na veľkosti malého auta sa Honde podarilo spraviť naozaj príťažlivé vozidlo. Výrazné okrúhle svetlá vpredu a vzadu, obe v čiernom páse sú poznávacím znamením a tým dôvodom prečo E vyzerá tak milo. Vlastne výzor sa naozaj podobá na jeden z konceptov, ktoré automobilka predstavila ako dizajnovú štúdiu na autosalóne v Ženeve. Vtedy nieslo malé auto označenie Urban EV Concept.

Oproti konceptu je E trochu civilnejšie a nemá 21-palcové disky. Na výber sú 16-palcové a 17-palcové. Na vizáž je, samozrejme, lepšie vziať sedemnástky, ale chcete šesťnástky. Samotný tvar hatchbacku je veľmi pekný, ale trochu zvláštne na niekoho môžu pôsobiť kamery na výstupkoch mieto reálnych spätných zrkadiel.

Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilZdroj: Autobazar.eu

S týmto autom sa nedá spraviť žiadna chyba v konfigurácii. Sedí naň každá farba. Aj keď sme dúfali, že na fotkách bude zvýrazňovačová zeleno-žltá, v bielej vyzerá ešte viac hi-tech. Biela kombinovaná s čiernou strechou a čiernymi doplnkami karosérie sú neprehliadnuteľnou kombináciou. Čierny je aj kryt vpredu na kapote, ktorý schováva nabíjací konektor. Otvoriť sa dá jednoducho tlačidlom na čiernej časti medzi prednými svetlami.

Interiér

Ak exteriér vyzerá ako zo sci-fi filmu, tak interiér je ešte futuristickejší. Toľko displejov ako Honda E má máloktoré auto. Dva sú len pre informačno-zábavný systém. Jedným stlačením softvérového tlačidla sa dajú informácie presúvať na druhý displej. Swajpovanie by bolo efektnejšie, ale za jazdy by si vodič vedel prehodiť na druhý displej to, čo práve nepotrebuje mať až tak ďaleko. Druhá vec je, že Honda spravila naozaj pekný a príjemný systém, čo je veľký posun oproti predchodcovi. Ďalší displej je pred vodičom.

A ako fungujú displeje miesto zrkadiel? Vyžadujú si cvik a zvyk. Všetko je však záležitosťou pár cúvaní a pár preradení do iného pruhu, aby sa na ne dalo zvyknúť. Sú však vždy nastavené ideálne pre pohľad, lebo sa nemení ich poloha ani pri inom štýle sedenia. A ďalší displej je vo vnútornom strednom zrkadle. Šesť displejov je slušná nálož. Pod tými piatimi na prístrojovke je pekná polica s imitáciou dreva. Toto auto je neskutočne cool.

Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilZdroj: Autobazar.eu

Dokonca aj pohodlné predné sedadlá majú parádne látkové čalúnenie. Koža? Tú vôbec netreba. Vpredu je všetko super a dá sa povedať, že dosť miesta je aj pre dvoch pasažierov na zadných sedadlách, teda na zadnej lavici. Ale kufor je maličký. Tu úraduje fakt, že auto bolo koncipované ako mestské a nákup sa do kufra zmestí. Aj keď bežne je v kufri kábel na prepojenie a nabíjačka na 230V sieť. Tie zaberú trochu miesta z kufra, čo má celkový objem 171 litrov. To je však jediné, čo by mohlo v interiéri Hondy E nepôsobiť fascinujúco.

Jazdné vlastnosti

Tento hatchback je zadokolka! A nerobíme si strandu, batérie v podlahe, výkonný elektromotor poháňajúci zadné kolesá, to je recept, ktorý musí byť výborný. A aj je. Taká zábava ako za volantom Hondy E je za volantom máloktorého malého elektromobilu. Elektromotor s výkonom 113 kW (154 k) a krútiacim momentom 315 Nm dokáže poriadne s krpcom zamávať. Stačí stlačiť správny pedál a honda E priam vystrelí pri okamžitom nástupe krútiaceho momentu.

Športovému setupu sú prispôsobené aj pneumatiky. Vpredu majú šírku 205 a vzadu 225 milimetrov. Jasné, nie sú to extrémne hodnoty, ale stále sme medzi naozaj malými autami. Možno je toto fakt jeden z najlepšie jazdiacich elektromobilov. Ale kde je ten háčik? Veď predsa musí niekde byť.

Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilZdroj: Autobazar.eu

Keď sme vyslovili hypotézu, že E je mestským autom, tak to platí do bodky. Udávaný dojazd, podľa WLTP je 210 kilometrov. Nám sa, počas testu, podarilo najviac dostať na displej hodnotu 135 kilometrov. Bolo chladno, kúrenie išlo, ale fungovala aj rekuperácia, kde auto brzdilo už pri povolení akcelerátora. Z 35,5 kWh batérie to znamená spotrebu približne 26 kWh. A to je dosť. Musíme však brať do úvahy práve chladné počasie a potrebu divokejšej jazdy, lebo k tomu nabáda samotný podvozok. Reálne sa však dá asi prejsť na nabitie aj 150 kilometrov, ale veľmi rozvážne.

Odporúčaná verzia

Vlastne toho na výber nie je veľa. Dve výbavy a tá vyššia má možnosť šesťnásťpalcových a sedemásťpalcových diskov. Čo teda zvoliť? Je to až príliš jednoduché. Nechcete tú základnú so 100 kW (136 k). Môže byť dobrá, ale chcete Advance, ktorá má viac výkonu a tiež viac výbavy. Ktorú Advance teda vybrať? My by sme volili menšie, 16-palcové zliatinové disky, aj keď asi nebudú vyzerať tak dobre. Honda E má s nimi však o 12 kilometrov väčší dojazd a celkovo bude komfortnejšia. Inak sa nelíšia v ničom, dokonca ani v cene.

Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilZdroj: Autobazar.eu

Konkurenti

Nájsť konkurentov pre Hondu E je až príliš jednoduché ak vezmeme do úvahy malé autá. Dá sa začať napríklad Renaultom Zoe, pokračovať Peugeotom e-208 a Oplom Corsa-e. Možno do boja zasiahnu aj crossovery, kde by sa zapojili okrem e-2008 a Mokky X aj DS3 Crossback E-tense. Ale najväčším konkurentom je MINI Cooper SE. Jazdí tiež výborne, skôr stavia na zážitok z jazdy a dojazd na plné nabitie je približne porovnateľný.

Záver

Honda spravila naozaj krásne malé auto s tak futuristickými a čistými líniami, že prekvapila naozaj širokú verejnosť. Platí to tak o exteriéri ako o interiéri. Vôbec sa netreba báť kratšieho elektrického dojazdu, v meste sa veľa energie rekuperuje pri použití pedálu v elektrickom režime. Cena je trochu vyššia, ale ak mieri Honda na rovnaké priečky ako MINI, tak je opodstatnená. Za svoje peniaze teda majiteľ získa auto, ktoré má ideálne umiestnený nabíjací konektor a netreba rozmýšľať, či k nabíjačke príde ľavou alebo pravou stranou, auto, ktoré má výborné jazdné vlastnosti a je fakt veľmi cool. Tento dizajn vydrží aktuálny poriadne dlho, lebo je jednoduchý a čistý. Do mesta je Honda E ideálnym autom. Pri jazde na dlhšie trasy, ak by sa niekto na toto podujal, je nutné zostaviť harmonogram na základe rozmiestnenia nabíjacích staníc. Na skrátenie času sa k displeju dá pripojiť napríklad Xbox, lebo má HDMI konektor a aj 230V zásuvku až s 1500W. Tomuto sa hovorí vyplnenie času počas nabíjania!

Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilZdroj: Autobazar.eu

Plusy a mínusy

+vizáž zvnútra aj zvonka
+výborné jazdné vlastnosti
+slušný výkon
+možnosť skrátiť si čas počas nabíjania (HDMI + 230V zásuvka)

-relatívne malý dojazd
-maličký kufor
-cena ako lepšie vybavená CR-V s hybridom

Tabuľka s technickými údajmi

Honda E Advance 17“

Motor

Elektromotor

Pohon kolies

Z

Výkon

113 kW (154 k)

Krútiaci moment

315 Nm

Prevodovka

-

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

145 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,3 s

Spotreba (WLTP)

17,8 kWh/100km

Emisie

0 g CO2/km (priame emisie)

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

3894 mm

Šírka

1752 mm

Výška

1512 mm

Rázvor osí kolies

2538 mm

Objem batožinového priestoru

171/861 l

Objem palivovej nádrže

35,5 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1617/253 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridAutomobilka DS Automobiles je na trhu relatívne krátko. Avšak to neznamená, že by...9. September, 2020
02Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokSEAT predstavil už štvrtú generáciu modelu Leon. A nemôže stupiť vedľa, lebo práve toto...19. August, 2020
03Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020