Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybrid

Automobilka DS Automobiles je na trhu relatívne krátko. Avšak to neznamená, že by nebudovala svoje portfólio. Po rebrandovaných modeloch DS3 a DS5 sa v ponuke etablovali nové modely DS3 Crossback a DS7 Crossback. Onedlho pribudne aj DS9.

JozefM v Testy
09.09.2020
Diskusia:

DS7 Crossback E-Tense 4x4

Testy

Väčší model označený DS7 Crossback je crossoverom, ktorý má viacero druhov pohonu. Okrem štandardných benzínových a naftových motorov je v ponuke aj plug-in hybrid. Je to jediná možnosť ako mať DS7 s pohonom všetkých kolies.

Exteriér

Najzaujímavejšie na DS7 je ako pôsobí na okolie. Všetci vidia, že toto auto má byť luxusné, ale tých, čo na prvýkrát uhádnu automobilku je málo. O DS ešte nie je tak hlboké povedomie a veľa ľudí si ho stále spája s pôvodnou automobilkou Citroën, od ktorej sa DS oddelilo. To vyvoláva veľa otázok a niektorí sa neboja ich ani pýtať.

Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridZdroj: Autobazar.eu

Základom dizajnu prednej časti je intenzívne použitie chrómu na masku, ktorú automobilka označuje DS Wings. Veľké štylizované písmená DS naznačujú, že toto je nová automobilka. Zaujímavo vyzerajú predné LED sveltá s otáčacími segmentami. Vždy pri odomknutí večer, po tme, vidno ako všetko pracuje a vytvára špeciálne efekty nielen v samotných svetlách, ale aj so samotnými svetlnými lúčmi.

DS ponúka pre tento model vlastne dva vzhľady. Jeden, Performance Line je zameraný na dynamickú vizáž, ale v tomto prípade, pre Grand Chic je stanovené elegantné prevedenie detailov. Veľa chrómu jednoducho autu svedčí a dojem luxusu pridáva aj farba karosérie, ktorá je menej nápadná, ale pôsobí rafinovane.

Interiér

Luxusná téma z exteriéru je ešte zreteľnejšia v interiéri. Takéto spracovanie a detaily nemajú ani niektoré automobilky, ktoré sú za prémiové považované už dlhšie. Dokonca aj na priečinku v strede, teda na jeho kryte, je povrch pripomínajúci kožu nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Nič nemá tendenciu vŕzgať, nič nevydáva parazitné zvuky, takto by malo prémiové auto vyzerať vnútri.

Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridZdroj: Autobazar.eu

Na väčšine prvkov je zreteľný štvorcový motív. Nie je to len na prístrojovej doske potiahnutej reálnou kožou, ale aj v infotainmente a na displeji pred vodičom. Celkom prekvapením je presunutie ovládania otvárania okien vedľa radiacej páky do stredu. Nie je to z dôvodu šetrenia, ale z dôvodu, že tu lepšie vynikne dizajn. Akurát niekedy sa môže stať, že miesto páčky na otvorenie okna siahnete po tlačidle elektronickej ručnej brzdy. Zaujímavým detailom sú hodinky na vrchu prístrojovej dosky v strede. Tie sa vyklopia ako svetlá na Ferrari z osemdesiatych rokov po naštartovaní. Ich výrobcom je BRM, čo je prestížna francúzska značka hodiniek.

Priestorovo je na tom DS7 naozaj výborne. Vpredu o tomto fakte netreba nič hovoriť, vzadu je tiež miesta dostatok a ostáva aj veľký batožinový priestor. A to aj napriek faktu, že aj batérie musia niekde byť a nabíjačka je v základnej výbave a nie je zlé ju nosiť so sebou.

Jazdné vlastnosti

Nie, DS7 Crossback nebude nikdy ozajstné pretekárske auto. Predsalen, aj keď má nastaviteľné tlmiče, bude stále komfortným krížnikom zvládajúcim aj dlhé cesty úplne bez problému. To je aj hlavnou devízou auta. Sadnete, zapnete adaptívny tempomat, udržiavanie v pruhu, masáž, ventiláciu sedadiel, či vyhrievanie v zime a 1000 kilometrov nie je vôbec problém.

Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridZdroj: Autobazar.eu

Teda nie je problém je trochu silné konštatovanie. Auto má celkom slabý dojazd. Môže za to malá nádrž. Na nabitie zvládne slušných 50 kilometrov reálne, čo sme aj otestovali a to veľa ľuďom stačí na dennú jazdu. Nabitie 13,2 kWh trvá z Wallboxu 1 hodinu a 45 minút. Doma z 220V siete s priloženou nabíjačkou treba rátať s nabíjaním za 6-7 hodín. Ak však máte 3,2 kW zásuvku, tak nabitie zvládnete za 4 hodiny.

Celková spotreba záleží od toho ako viete využívať elektrickú časť. V prípade dlhej jazdy po diaľnici sa dostanete na priemer 7 litrov na sto kilometrov, ale to idete výhradne na benzín. V systéme si viete nastaviť koľko elektrického dojazdu potrebujete a pod tú hodnotu sa DS7 nedostane, až do momentu ako prepnete normálny režim. Zaujímavý je však režim využitia maximálneho výkonu. Veď sústava má 221 kW (300 k) a 520 Nm. To znamená stovku za 5,9 sekundy. Naopak v elektrickom režime je možné ísť aj viac ako 130 kilometrov za hodinu. Plug-in hybridy sú verziou elektromobility, ktorú dokáže využiť viac ľudí ako výlučne elektrické autá.

Odporúčaná verzia

DS7 Crossback E-Tense 4x4 je naozaj výborné auto, ale zaujímavé sú aj výhradne spaľovacie verzie. Nám sa ku autu viac hodí luxusné prevedenie Grand Chic, teda viac ako Performance Line. Otázka je ktorú verziu zvoliť. Hybrid je výborný, ale podobne dobre môže fungovať predokolka s dvojlitrovým naftovým motorom a výkonom 130 kW (177 k). A netreba zabundúť ani na alternatívu s 1,6 PureTech, ktorý má buď 132 kW (180 k), alebo 165 kW (225 k). Ani jedna z týchto volieb nebude chybou, treba len zvážiť aké bude mať auto vyťaženie a možnosti nabíjania. Motory s výkonom 96 kW (130 k), či už benzínový, alebo naftový sa do takto veľkého auta úplne nehodia. Z týchto dvoch základných motorov je asi lepšia naftová verzia kvôli väčšiemu krútiacemu momentu.

Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridZdroj: Autobazar.eu

Konkurenti

Hľadať konkurentov je možné na viacerých úrovniach. V prvom rade z vlastného koncernu prichádza Peugeot 3008, ktorý má úplne rovnaké pohonné ústrojenstvo ako práve DS7 Crossback s verziou E-Tense 4x4. Ale tu DS boduje spracovaním interiéru a pocitom luxusu. Do konkurencie je možné zaradiť aj Volvo s modelom XC60, ktorý má tiež plug-in hybrid, taktiež Audi Q5, BMW X3 a Mercedes-Benz GLC. Oproti týmto má DS7 výraznú výhodu v tom, že je menšia pravdepodobnosť závistlivých pohľadov ako, napríklad, v prípade Q5. Naopak nevýhodou môže byť nižšia zostatková hodnota. Ale tú ukáže až čas, nakoľko sú autá na trhu pomerne krátko.

Záver

Plug-in hybrid áno, ale človek ho musí vedieť využiť. Je to o plánovaní trasy, o nabíjaní doma, o využívaní elektrického dojazdu v čo najväčšej miere. Veríme, že existuje človek, ktorý by zvládal jazdiť takmer za nulu, alebo by zvládal jazdiť do troch litrov na sto kilometrov. Taký môže siahnuť po tejto verzii DS7 Crossback a za aktuálne najprístupnejšiu výbavu So Chic zaplatí 49 990 eur. Na túto sa dá využiť aj dotácia, ak ju dotyčný má a cena bude 44 990 eur. Výbava Grand Chic stojí 56 490 eur, s pár príplatkami je necelých 60-tisíc. V cene je 5-ročná záruka na celé auto obmedzená nájazdom 100-tisíc kilometrov. Na batériu je naviac predĺžená na 8 rokov, alebo 160-tisíc kilometrov. V cene je aj správa aplikácie do mobilu, kde je možné sledovať spotrebu počas jednotlivých jázd, či sledovať nabíjanie.

Test: DS7 Crossback E-Tense 4x4 – Využiteľný plug-in hybridZdroj: Autobazar.eu

Plusy a mínusy

+dojazd na elektrickú energiu reálne 50 kilometrov
+neopozeraný vzhľad
+vysoký výkon
+komfortná jazda

-starší informačno-zábavný systém
-malá nádrž 43 litrov
-nemá adaptívne predné LED svetlá

Tabuľka s technickými údajmi

DS7 Crossback E-Tense 4x4 Grand Chic

Motor

R4 benzín+elektromotor

Objem

1598 cm3

Výkon

Spaľovací motor: 147 kW (200 k) pri 6000 ot/min
Elektromotor vpredu: 81 kW (110 k)
Elektromotor vzadu: 83 kW (112 k)
Celkový výkon sústavy: 221 kW (300 k)

Krútiaci moment

Spaľovací motor: 300 Nm pri 3000 ot/min
Elektromotor vpredu: 337 Nm
Elektromotor vzadu: 166 Nm
Celkový krútiaci moment: 520 Nm

Prevodovka

Automatická osemstupňová E-EAT8

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

240 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,9 s

Spotreba (WLTP)

1,5-1,6 l/100km (PHEV režim WLTP)

Emisie

34-36 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4573 mm

Šírka

1891 mm

Výška

1625 mm

Rázvor osí kolies

2738 mm

Objem batožinového priestoru

555-628/1752 l

Objem palivovej nádrže

43 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1980/420 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomAktuálna situácia je veľmi zložitá. Ak chcú automobilky ponúkať svoje autá a nemajú v pláne...22. Júl, 2020
020-100 km/h za 3,7 s: 500 koní Audi RS3 Sportback trhá betón!Kolesá za 5 000 €. Dizajn, rýchlosť, výkon, dokonalosť. To je vrcholná úprava ABT Audi RS3...28. Júl, 2018
03Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokSEAT predstavil už štvrtú generáciu modelu Leon. A nemôže stupiť vedľa, lebo práve toto...19. August, 2020