Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrický

Dacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa postupne blíži jeho facelift. Motoricky sa už poriadne zmenil od predstavenia. A verzie s výkonnejšími motormi majú vyššie emisie CO2, čo je logické, tak automobilka potrebuje predávať slabšie verzie, ktoré také emisie nemajú.

JozefM v Testy
11.11.2020
Diskusia:

Dacia Duster LPG Prestige

Testy

Najslabším motorom v ponuke modelu je litrový trojvalec. Ten je pod kapotou miesto starej 1,6-litrovej štvorvalcovej pohonnej jednotky. Miesto 84 kW (115 k) má iba 74 kW (100 k), ale to nie je problém, nový motor je výrazne dynamickejší. Plus môže byť rovnako kombinovaný s LPG palivom. Takže dve rôzne palivá znamenajú tiež hybridný pohon.

Exteriér

Duster sa stal za tie roky celkom integrálnou súčasťou toho, čo sa premáva po našich cestách. Ale niektoré verzie sú výraznejšie. Mať Duster v obyčajnej modrej farbe znamená nepovšimnutý prejazd všade. Akurát základná farba je náchylná na poškriabanie, rozhodne sa oplatí investovať do metalického laku. A oranžová farba je najžiarivejšia v celom vzorkovníku.

Katalógová farba nechá vyniknúť terénne detaily, teda plastové lemovanie karosérie a tiež disky kolies. Tie až tak terénne nie sú, majú sedemnásť palcov a do terénu sa predsa lepšie hodia o palec menšie disky, kľudne plechové. Avšak tie nevyzerajú tak dobre. Plus toto je len čiastočne terénne auto, ktoré má pohon prednej nápravy.

Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýZdroj: Autobazar.EU

Reálne Duster aj s pohonom prednej nápravy vyzerá ako pravý terénny automobil. Okrem plastového lemovania za to môže imitácia plechovej ochrany podvozka a predného ochranného rámu vo forme veľkého plastového prvku v spodnej časti predného nárazníka. No a veľa hovorí aj svetlá výška auta. Tá je naozaj slušná, dosahuje 210 milimetrov.

Interiér

Rovnako drsne ako exteriér vyzerá aj interiér. Sedadlá sú relatívne pohodlné, s vyhrievaním a interiér má dosť miesta nielen vpredu, ale aj vzadu pre pasažierov. Ako pri väčšine áut je limitovaná šírka a tiež trojicu na zadnej lavici trochu obmedzuje aj tvar samotného sedáku. Avšak toto je problém naozaj väčšiny áut, pokiaľ nemajú tri samostatné sedadlá vedľa seba.

Kufor však s objemom 445 litrov pôsobí naozaj obrovsky. Tu sa prejavuje výhoda predokolky oproti štvorkolke, má totiž o 34 litrov väčší objem. To nie je síce na papieri až tak veľa, ale v realite to vyzerá ako naozaj veľký rozdiel. Duster s LPG má nádrž na plyn miesto rezervného kolesa, takže má len lepiacu sadu, čo môže byť trochu nevýhoda v prípade horšieho defektu.

Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýZdroj: Autobazar.EU

Vodič má na svojom mieste dokonca už aj lakťovú opierku. Toto prekvapivé tvrdenie vyzerá fádne, ale prvá generácia tohto pomocníka mať nemohla. Čo je však príjemné je ovládanie informačno-zábavného systému. Všetky dotykové tlačidlá sú veľké, takže je možné ich trafiť aj za jazdy. Niektoré obrazovky síce trochu viac svietia v noci ako by bolo v pohode, ale na to sa dá zvyknúť, prípadne je možné displej ľahko zatemniť. Druhý displej pred vodičom by mal mať palubný počítač, ale v tomto prípade to tak nie je.

Jazdné vlastnosti

Keď sme načali tému palubný počítač, tak každý Duster s výbavou Prestige má maticové zobrazenie spotreby, dojazdu a všetkého, čo zobrazovať treba. Teda až na jednu verziu. Áno, LPG palubný počítač nemá, ukazuje len základné informácie o nájazde. Je na to veľmi jednoduchý dôvod. A tým je práve palivová nádrž LPG, ktorá nie je tak ľahko merateľná ako benzínová a CNG, ktoré majú niektorí konkurenti. Takže sa dá spoľahnúť len na ukazovateľ prejdených kilometrov.

Podľa neho sa dá vypočítať aj spotreba. Celkovo sa nám podarilo na LPG nádrž, kotrá má 34 litrov, prejsť viac ako 360 kilometrov. No a potom nastúpi benzínová s objemom 50 litrov, ktorá stačí na 700-750 kilometrov. Tento Duster teda spraví kľudne 1000 a viac kilometrov na natankovanie nádrží. Ale nebude to závratnými rýchlosťami, lebo motor má len 74 kW (100 k).

Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýZdroj: Autobazar.EU

Litrový trojvalec je pre LPG Duster trochu upravený a má vyšší krútiaci moment. Miesto 160 Nm má o 10 Nm viac. Reálne však tento rozdiel nie je ani trochu cítiť a subjektívne je práve na LPG auto pomalšie a to by malo mať o 0,6 sekundy na stovku lepší čas. Realitou je však aj to, že s týmto autom nepotrebujete chodiť zásadne rýchlo. Plavný podvozok k tomu rozhodne neprovokuje. Dalo by sa povedať, že práve tento Duster je ideálnym mestským autom, keďže nepotrebuje filtre pevných častíc a vďaka nepriamemu vstreku nebude mať problém z karbonizáciou. Avšak LPG je zakázané v niektorých garážach.

Odporúčaná verzia

V zásade sa dá bez problému odporučiť aj základný litrový trojvalec. Ale najlepšia verzia, ktorá je v ponuke má benzínový 1,3-litrový motor.  Konkrétnejšie jeho výkonnejšia verzia s 110 kW (150 k) má aj prijateľnú, či až dobrú spotrebu, ale ponúka aj nadpriemerne výkonný motor. A tiež má v ponuke štvorkolku, čo môže byť tiež v niektorých situáciách plusovým prvkom. S týmto sa však plynový pohon kombinovať nedá.

Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Konkurentom LPG Dustra nie je nič, čo by automobilky ponúkali štandardne. O prestavbách sa baviť nejdeme. Duster je viac terénne zameraný ako mnoho iných áut, ale pri finálnom rozhodovaní je väčšinou v hre Suzuki Vitara. Veľkostne je na tom podobne, ale skôr ako na terén je malý crossover z Japonska zameraný na eleganciu. Ako konkurent môže ešte vystupovať Nissan Qashqai, ktorý je ale drahší, alebo, pri troche preháňania aj Mitsubishi ASX. Ale to už sa dá uvažovať o ktoromkoľvek modernejšom SUV. Celkovo je možno za konkurenta považovať aj Citroën C5 Aircross, ktorý má ale omnoho viac priestoru vnútri. A omnoho vyššiu cenu.

Záver

Základ tejto verzie Dustra s LPG stojí 12 290 eur s výbavou Essential. Táto vrcholná verzia Prestige stojí 14 390 eur. Oproti čisto benzívnovej alternatíve nie je za LPG žiaden príplatok naviac. To znamená, že LPG sa oplatí kúpiť, pretože je vlastne k litrovému trojvalcu bez príplatku. Akurát stále existuje ten problém s vjazdom do podzemných garáží. Plyn totiž po úniku ostáva pri zemi a vytvára potenciálne výbušné prostredie. Ale väčšina obchodných centier má vyriešené aj takéto parkovanie. Je to stále menej obmedzení ako hľadanie parkovacieho miesta s nabíjacou stanicou pre elektromobily.

Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekná vizáž s oranžovou farbou
+svetlá výška 210 mm
+naozaj nízka cena
+LPG systém bez príplatku

-nemá palubný počítač (LPG verzia)
-o široké prahy sa dajú ľahko zašpiniť nohavice
-chýba podsvietenie tlačidiel na volante
-na LPG pocitovo lenivejšie

Tabuľka s technickými údajmi

Dacia Duster TCe 100 LPG Prestige

Motor

R3 benzín + LPG

Objem

999 cm3

Výkon

74 kW (100 k) pri 5000 ot/min

Krútiaci moment

170 Nm pri 2000 ot/min

Prevodovka

Manuálna päťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

172 km/h (168 km/h LPG)

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,8 s (14,4 s LPG)

Spotreba (WLTP)

6,7/5,0/5,5 l/100km (8,3/6,1/6,9 LPG)

Emisie

125-126 g CO2/km (111-112 LPG)

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4341 mm

Šírka

1804 mm

Výška

1693 mm

Rázvor osí kolies

2674 mm

Objem batožinového priestoru

445/1478 l

Objem palivovej nádrže

50 l, LPG: 34 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1380/428 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020
02Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokSEAT predstavil už štvrtú generáciu modelu Leon. A nemôže stupiť vedľa, lebo práve toto...19. August, 2020
03Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilMať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to...28. Október, 2020