Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skok

SEAT predstavil už štvrtú generáciu modelu Leon. A nemôže stupiť vedľa, lebo práve toto auto je pre automobilku, aktuálne, najdôležitejším. Preto neprekvapí rozmanitosť verzií, pohonov a celkovej ponuky vozidla situovaného v nižšej strednej triede.

JozefM v Testy
19.08.2020
Diskusia:

SEAT Leon eTSI Xcellence

Testy

SEAT predstavil už štvrtú generáciu modelu Leon. A nemôže stupiť vedľa, lebo práve toto auto je pre automobilku, aktuálne, najdôležitejším. Preto neprekvapí rozmanitosť verzií, pohonov a celkovej ponuky vozidla situovaného v nižšej strednej triede.

V ponuke je teda benzínový pohon, naftový, mild-hybrid a dokonca aj plug-in hybrid. Kým najvýkonnejšie verzie majú naplánovaný príchod neskôr, rovnako ako PHEV, mild-hybrid je už teraz na trhu, zatiaľ v kombinácii s motorom 1,5 TSI ako eTSI. Ten je kombinovaný výlučne so sedemstupňovým dvojspojkovým automatom. My sme sa pozreli na verziu s výbavou Xcellence.

Exteriér

Zvonka sa Leon radí k tomu, čo aktuálne presadzuje dizajnový jazyk SEATu. Podobné tvary má teda aj Tarraco a modernizovaná Ateca. Predná časť má rovnaký tvar masky chladiča a rovnaké svetlá. Leon bude mať dva druhy LED svetiel, ktoré budú už v sériovej výbave. To budú tie, ktoré nesú označenie ECO. Ale určite sa oplatí investovať do tých, ktoré sú označené ako LED High.

Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokZdroj: Autobazar.eu

Omnoho zaujímavejšie sú však pre výbavy Xcellence a FR zadné LED svetlá. Sú prepojené a majú postupne sa rozsvecujúce smerovky. SEAT toto nazval Infinite light a pri príchode k autu sa postupne rozsvieti aj celý pás. Možno to znie ako zbytočné, ale je to pekné a odlišuje to nový Leon od ostatných áut v triede.

S celkovým tvarom sa toho v triede nedá veľa robiť, najmä ak má pôsobiť dynamicky. Z profilu je teda nový Leon skôr evolúciou tvarov a v sivej je naozaj nenápadný. Leon by si zaslúžil niečo výraznejšie, ale to je vec vkusu. Na Xcellence sú fakt veľmi pekné disky, ktoré sú náročnejšie na čistenie, avšak keď sú čisté, tak sú dominantou sivého auta.

Interiér

Kým zvonka je nová generácia nenápadne vylepšená, interiér sa pohol naozaj omnoho ďalej. A to nielen tvarmi, ale zároveň priestorom. Nárast priestoru pre pasažierov vzadu je naozaj zreteľný. Prírastok rázvoru sa pretavil do priestoru na kolená. Slučný je aj batožinový priestor. Ten ponúka objem 380 litrov, ktorý sa dá zväčšiť sklopením sedadiel.

Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokZdroj: Autobazar.eu

Ale prejdime k tomu, čo je naozaj výraznou novinkou, ktorú SEAT predstavil najskôr práve v Leone. Tým je nový informačno-zábavný systém. Integruje v sebe naozaj všetko, vrátane ovládanie klimatizácie. Avšak netreba zložito prepínať, aby sa dalo k ním dostať, sú vyvedené priamo na vrchnú lištu veľkého displeja. Celý systém je intuitívny a na zvládnutie ovládania nie je nutné ani študovať manuál. Týmto krokom sa SEAT posunul do modernej prítomnosti.

Na ovládanie rádia je možné použiť, teda na hlasitosť, aj dotykovú lištu pod displejom. A aj volant je úplne nový, ktorý ešte žiaden iný SEAT ho nemá. Má viacero tlačidiel, ale dá sa na ne rýchlo zvyknúť. Aj ovládanie displeja pred vodičom je možné pomocou pravého palca. Jediné, čo teda na interiéri môže vadiť je volič prevodovky. Shift-by-wire nepotrebuje veľké páky, stačí prepínač. Mohol ale byť kľudne niekde inde a vytvoriť tak úložný priestor. Veľmi dôležitým prvkom interiéru je ambientné osvetlenie. Okrem čisto vizuálnej šou ponúka aj bezpečnostné zlepšenia. Pás na dverách dokáže upozorniť na vozidlo v mŕtvom uhle a tiež pri vystupovaní na prichádzajúce auto. Je to omnoho lepšie viditeľné ako ikonka v spätnom zrkadle.

Jazdné vlastnosti

Pod kapotou Leonu eTSI je vylepšený 1,5-litrový motor so štyrmi valcami. Disponuje vypínaním valcov, čiže ak na displeji zažne vpravo dole malý nápis eco, tak ide na dva valce. Zmena počtu valcov bude pre väčšinu vodičov naozaj nepozorovateľná a všimnú si ju len niektorí. Zvuk sa mení len jemne, najviditeľnejšie je práve upozornenie na displeji.

Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skokZdroj: Autobazar.eu

Tým, že má byť motor s mild-hybridným systémom úsporný je zaujímavé sledovať spotrebu. Počas takmer 800 kilometrov sa nám podarilo skončiť s priemerom 6,3 litra pri veľkom podieli diaľničného cestovania. Pri jazde medzi mestami sa spotreba dostala aj na 5-litrovú hranicu. Znova platí zlaté pravidlo, že spotreba je len taká ako dokáže jazdiť vodič.

Prevodovka radí výborne a jemne, čo je dôvod, že výkon 110 kW (150 k) akosi zaniká. Môže za to aj odhlučnenie. Až pri naozaj zlých cestách počuť zvuky od podvozku. Ten je naladený príjemne do komfortného štýlu, veď na športové naladenie má SEAT v ponuke výbavu FR.

Odporúčaná verzia

V rámci ponuky modelu je celkom ťažké vybrať univerzálnu verziu, lebo ponuka je, teda skôr bude, naozaj široká. A práve tento mild-hybrid by mohol byť tým zlatým stredom. Ponúka nízku spotrebu, je dostatočne dynamický a tiež je kultivovaný. Má veľmi príjemný automat, ktorý radí hladko. A k tomuto sa naozaj hodí výbava Xcellence. Odporúčame buď tú, alebo FR, lebo majú naozaj slušnú výbavu a lepšie LED svetlá, aktuálne v akciovom balíku. Novinkou pre Leon je aj trojzónová klimatizácia, pričom jednozónovú automatickú má Leon už štandardne. Ak by ste chceli výbavu FR, tak k tej sa lepšie hodí dvojlitrové TSI, ktoré príde na trh neskôr. Avšak ani základný Leon nebude zlou voľbou, akurát bude oproti Xcellence a FR pôsobiť chudobnejšie.

Konkurenti

Leon je v triede, ktorá je naozaj preplnená. Okrem koncernového brata Volkswagen Golf musí Leon čeliť inovovanému Renaultu Megane, Fordu Focus a tiež Peugeotu 308, či Honde Civic. Viac zástupcov je už len medzi SUV. A práve aj tie môžu byť zádrhlom pri rozhodovaní pre Leon. Veď Ateca už nie je o toľko drahšia a aj napriek určitému poklesu popularity sú stále na výslní. SUV však nedokážu ponúknuť také jazdné vlastnosti ako nižšie vozidlá.

Test: SEAT Leon eTSI – Generačný skok

Záver

Štvrtá generácia Leonu je jednoznačne tá najlepšia, akú SEAT kedy vyrobil. Ale to sa dá očakávať. V ponuke je okrem hatchbacku aj vo verzii kombi, ktorá v minulej generácie dosahovala väčšie predaje ako tá pôvodná karoséria. Bude mať naozaj širokú ponuku, lebo Leon bude, okrem značky SEAT, vznikať aj ako Cupra. Samotný Leon je dospelým vozidlom a výrazným zástupcom nižšej strednej triedy. K tomu, aby zaujal má priestranný interiér, výborný informačno-zábavný systém a slušné jazdné vlastnosti. Naviac tá ponuka verzií je naozaj široká. Okrem Cupry pribudne aj plug-in hybrid.

Plusy a mínusy

+pekné tvary
+priestranný interiér
+ambientné osvetlenie s bezpečnostnou funkciou
+logické ovládanie infotainmentu
+silné svetlá

-so sivou farbou nenápadné
-nevýrazný ťah eTSI
-iba USB C konektory, aj keď 4

Tabuľka s technickými údajmi

SEAT Leon eTSI DSG Xcellence

Motor

R4 benzín

Objem

1498 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 5000-6000 ot/min

Krútiaci moment

250 Nm pri 1500-3500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová s dvomi spojkami

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

216 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,4 s

Spotreba (WLTP)

5,5-6,3 l/100km

Emisie

126-144 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4368 mm

Šírka

1800 mm

Výška

1456 mm

Rázvor osí kolies

2686 mm

Objem batožinového priestoru

380/- l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1361/539 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volvo V90: Nový kráľ triedy kombi!V70-tka predáva štafetu priestornejšiemu a väčšiemu kolegovi, Volvu V90. Ak Miluješ nové...19. Február, 2016
02Ak BMW nespraví X7 M, tak Alpina ponúka dôstojnú alternatívuAkou rýchlosťou dokáže ísť vaša obývačka? A za koľko sa dostane na stovku? Ak veľmi rýchlo,...4. Jún, 2020
03Test Suzuki SX4 S-Cross Hybrid – Sivá myška s hybridomAktuálna situácia je veľmi zložitá. Ak chcú automobilky ponúkať svoje autá a nemajú v pláne...22. Júl, 2020