Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra Formentor

Jasné, Cupra je tá automobilka, ktorá sa osamostatnila od automobilky SEAT a ponúka v rámci koncernu športovú alternatívu ku bežným modelom. A po odvodených modeloch Leon a Ateca prichádza s prvým exkluzívnym a vlastným. Prichádza s Formentorom.

JozefM v Testy
19.11.2020
Diskusia:

Cupra Formentor Veloz

Testy

Na prvý pohľad je zrejmé, že dizajnovo sa Formentor stále viaže ku materskej značke. Svetlá a predná maska sú charakteristickými znakmi. Ale Cupra má značne agresívnejšiu nôtu ako SEATy. Predný nárazník s výraznými okrúhlimi hmlovkami akoby chcel evokovať rally autá. Predné LED svetlá sú podobné ako na inovovanom modeli Cupra Ateca.

Vzadu je tiež podobný styling ako je teraz in. Veď spojené LEDkové svetlá vytvárajú naozaj zaujímavý efekt najmä v noci, keď reálne svietia. Ale ako budete chodiť okolo auta, tak zistíte, že úplne perfektne je riešený prelis nad zadným kolesom. Vlastne zboku Formentor prináša najdynamickejšie proporcie. Otázka je kam ho zaradiť. Nie je SUV, je nižší, nie je ani hatchback, je vyšší. Možno by sa dal označiť ako SUV-kupé. Do dokonalosti mu predsa chýbajú už len bezrámové dvere.

Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Ku sivej karosérii auta, ktoré sme mali v rukách sa pridávajú medeno-zlaté detaily na niektorých častiach karosérie. Teda sú to hlavne znaky vpredu v maske a vzadu v malom štvorcovom mieste s karbónovým povrchom. V rámci príplatkov je možné posunúť túto farbu aj na koniec lúčov zliatinových diskov. Toto odporúčame ak zvolíte monochromatický odtieň zo vzorkovníka.

Pohľad do interiéru hovorí veľa o športovom zameraní auta. Sadáte si trochu vyššie ako v prípade Leonu, ale zároveň nižšie ako do modelu Ateca.  Takže aj posed je menej ležatý ako v nižších autách. Vodič a spolujazdec majú výrazne športovo tvarované sedadlá. Avšak tie nemajú až tak tuhé bočnice ako napríklad sedadlá v Honde Civic Type-R. Formentor nie je teda stavaný úplne ako brutálne okruhové náčinie. Atakovať časové rekordy na Nűrburgringu asi nebude. Preto musí ponúkať aj dostatok pohodlia.

Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Čo je však ešte športovejšie je volant. Ten je štandardom pre verziu s motorom 2,0 TSI. V ponuke však bude aj plug-in hybrid, ktorý bude rovnaký ako v Cupra Leon. Kombinuje 1,4-litrový benzínový motor a elektromotor. Má výkon 180 kW (245 k) a tento perfektný volant je preň za príplatok takmer 700 eur. Má výborný tvar aj hrúbku venca a má tiež tlačidlo na štartovanie a zmenu režimu. Vyzerá porovnateľne športovo ako volant v Audi R8 napríklad.

Veľkým prekvapením je priestrannosť interiéru. Kým vpredu je to očakávateľné, vzadu je miesta veľa aj napriek mohutnejším operadlám predných sedadiel. A to nebýva úplne štandardnou situáciou. Plus k veľkosti interiéru prispieva aj naozaj veľký batožinový priestor. Toto auto má teda výborne šance stať sa každodennou formou transportu.

Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Ale ako vlastne jazdí, ak má byť autom na každý deň? V prvom rade treba skonštatovať, že podvozok je naladený dostatočne komfortne a nerobia mu problém ani 19-palcové zliatinové disky. Určite tomu prospieva aj, pre verziu Veloz, štandardný adaptívny podvozok DCC. V zákrutách stačí teda na volante zvoliť športovejší režim a zábava začne. Rozloženie hmotnosti 50:50 je naozaj cítiť a Formentor sa správa naozaj vypočitateľne a dlho neutrálne. To ale neznamená, že sa nedá vybúriť ku trochu pretáčavej akcii. Od kolegov, ktorí boli na medzinárodných jazdách vieme, že napríklad pri obutí Bridgestone Turanza, rozumejte takom, ktoré príliš dobre nedrží, vie byť Formentor až pretáčavý. Samozrejme sa bavíme o extrémnom zaobchádzaní a tiež kontrolovaných podmienkach. Pri štandardnom jazdení, samozrejme, vyniká práve tá neutrálna charakteristika športového SUV-kupé.

Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorZdroj: Autobazar.EU

Motor, ktorý je pod kapotou uvádzacej série je dvojlitrové TSI. Motor s rovnakým objemom použil SEAT a Cupra aj pri boji o titul najrýchlejšieho hothatchu na slávnom okruhu. Vo Formentore je naladený na 228 kW (310 k). Je spojený výhradne s dvojspojkovou sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies využívajúcim medzinápravovú spojku Haldex.

Reálne je Formentor s týmto motorom naozaj rýchly a má aj dostatočnú flexibilitu na výborné pružné zrýchlenie. Športový režim naviac prináša výraznejší zvukový prejav. Jasné, je trochu podfarbený aj pomocou reproduktorov, to už je dnes štandardnom, ale aj bez neho má pekné tóny. Naviac dokáže aj strieľať z výfuku, aj keď to nie je až tak výrazné, lebo auto je dobre utlmené. Avšak dvojliter nebude jedinou alternatívou pod kapotou modelu a neskončí to ani pri slabšom hybride. Cupra plánuje zástavbu 2,5-litrového päťvalca, ktorý už funguje v Audi TT RS. Vtedy by mal mať Formentor výkon až 294 kW (400 k), čo z neho spraví naozajstnú beštiu. A ceny? Tomu sme sa venovali v samostatnom článku. Sú však naozaj prijateľné, teda na to, čo auto ponúka.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníMINI Cooper je veľmi schopné malé auto, rovnako tak jeho extrémnejšia verzia John Cooper...5. November, 2020
02Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchBMW po predstavení novej generácie Štvorky dostalo obrovskú kritiku a každý na internete sa...10. November, 2020
03Spálili by ste svoj Mercedes za 200-tisíc? Tento Rus áno!Nespokojnosť s autom sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi. Existuje prípad, že jeden človek...31. Október, 2020