Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koní

MINI Cooper je veľmi schopné malé auto, rovnako tak jeho extrémnejšia verzia John Cooper Works. Ale kde sú hranice toho, čo zvláda predný náhon? Aký výkon ešte auto znesie bez toho, aby sa stalo neovládateľným? Maximum si vyskúšal úpravca Manhart.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.11.2020
Diskusia:

Aký výkon zvládne MINI s...

Auto-moto zaujímavosti

Kedysi sa hovorilo, že 221 kW (300 k), ktoré mal Ford Focus RS druhej generácie sú už na predok príliš a predtým bola tá hranica 191 kW (260 k) pri Alfe Romeo 147 GTA. Ale vývoj ide vpred a Manhart pripravil verziu MINI, ktorá má výkon 258 kW (350 k). Hovorí to už samotné označenie úpravy Manhart F350 Mini JCW.

Aj keď to označenie je príbuzné s americkým pick-upom od Fordu, tak malé auto s ním nemá nič spoločné. Pod prednou kapotou má motor s kódom B48, čiže dvojlitrový radový štvorvalec s prepĺňaním. V sériovom stave má JCW výkon 170 kW (231 k) a krútiaci moment 320 Nm, čo je na tak malé auto naozaj slušné. Lenže toto nebol obyčajný MINI JCW, ale JCW GP, ktoré začína s 225 kW (306 k) a 450 Nm.

Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníZdroj: Manhart

Manhart vymenil medzichladič stlačeného vzduchu a spravil kompletnú prestavbu riadiaceho programu motora. A to má za následok zvýšenie výkonu. Dobre, pomohla aj rúra miesto filtra pevných častíc a výfukový systém s elimináciou katalyzátorov. Výfukovú sústavu pre toto malé monštrum vytvorili odborníci vo firme Remus.

Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníZdroj: Manhart

Celkovo sa tak výkon dostal až na hodnotu 258 kW (350 k) a krútiaci moment zaznamenal nárast na 450 Nm. O presných údajoch zrýchlenia úpravca nehovorí, ale je jasné, že toto sa nemohlo zaobísť bez akéhokoľvek prispôsobenia podvozku. Nižšie pružiny dostali predok dole o 20 milimetrov a zadok o 15 milimetrov. V ponuke od Manhartu sú tri druhy nastaviteľných podvozokov, ktoré dodáva holandská firma AST Suspension.

Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníZdroj: Manhart

Agresívnú vizáž teda má GP už od začiatku. Rozšírenie a špeciálne nárazníky, plus krídlo sú poznávacím znamením. Manhart odel predvádzací kus do kombinácie zeleného laku s červenými detailami a pásmi. Okrem tohto prihodil aj sadu šialene veľkých 19-palcových zliatinových diskov s označením Concave One.

Týmto však Manhart nekončí, lebo pripravuje ešte ďalšie doplnky, niektoré v spolupráci s Beek Auto Racing, ktorý stojí za podznačkou Minispeed.

Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníZdroj: Manhart

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Spálili by ste svoj Mercedes za 200-tisíc? Tento Rus áno!Nespokojnosť s autom sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi. Existuje prípad, že jeden človek...31. Október, 2020
02Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmiVolkswagen Golf GTI je tým autom, ktoré vlastne vytvorilo dopyt po hatchbackoch nižšej...22. Október, 2020
03Top 5 zaujímavých malých hothatchov do 8 000 eurMesto nepotrebuje príliš veľké autá. V meste sa ľahšie žije s niečim malým. Ale nie každý...4. September, 2020