Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu Cross

Ako to vyzerá v nižšej strednej triede z pohľadu lacných áut? Väčšina sa posúva smerom nahor. Škoda už so Scalou akosi chce atakovať prémiovejšie trhy. Reálne tak ostáva v tomto segmente máločo naozaj lacné. Avšak Fiat je tejto ponuke stále verný a prináša Tipo, ktoré aktuálne modernizoval.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.11.2020
Diskusia:

Fiat Tipo bude mať nové...

Auto-moto zaujímavosti

Aj keď je Dacia Sandero z menšieho segmentu, je práve najväčším konkurentom Dacia Sandero. Tá prišla s úplne novou generáciou, ktorá je pokrokovejšia ako kedykoľvek Dacia bola doteraz. Nové Tipo nie je úplne novým modelom. Aktuálne prešlo Tipo vylepšeniami, ktoré naznačujú polovicu životného cyklu vozidla.

A zjavne toho nebolo, z pohľadu vizáže treba robiť veľa. Spredu zaujme najmä nové logo automobilky, štyri písmená vedľa seba miesto okrúhleho loga, ktoré Tipo používalo doteraz. Omnoho dôležitejšou, aj keď menej viditeľnou zmenou je však použitie nových svetiel. Tie budú štandardne LEDkové. Ako sa pri facelifte stáva bežne, prináša aj nové tvary zliatinových diskov kolies s priemerom 16 a 17 palcov. Tiež vo vzorkovníku pribudnú nové farby, modrá Ocean a oranžová Paprika.

Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu CrossZdroj: Fiat

Novinkou budú aj nové materiály v interiéri. To sa však dá považovať za bežnú zmenu pri takýchto modernizáciách. Ale všetko záleží na stupni výbavy. Reálne bude mať, podľa tohto kľúča, Tipo aj sedempalcový displej pred vodičom a až 10,25-palcový dotykový displej v strede prístrojovej dosku s novým systémom Uconnect 5, ktorý automobilka predviedla v modeli 500. Veríme, že, vzhľadom na všetobecné používanie rozmerov displejov netreba tieto hodnoty prepočítavať na milimetre. Ak by náhodou, tak ich treba vynásobiť 25,4.

Prvýkrát Tipo ponúkne verziu Cross. Vďaka podvozokovým komponentom prevzatým z 500X je  až o 4 centimetre vyššie. Trochu pomáhajú aj väčšie disky. Najvýraznejšia zmena Tipa Cross je viditeľná na prvý pohľad, je ňou výrazné plastovanie spodnej časti vozidla. Vizáž dotvárajú strieborné prvky vpredu aj vzadu, ktoré majú evokovať ochranu spodnej časti vozidla plechom. Sú však plastové a majú výlučne tvoriť terénnejší vzhľad, nie robiť z auta terénnejší model.

Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu CrossZdroj: Fiat

Veľká zmena je pod kapotou. Kým doteraz bol základom 1,4-litrový benzínový motor s atmosférickým plnením, teraz ho nahradí litrový trojvalec s turbom. Ten bude mať o 4 kW (5 k) vyšší výkon. Kým doteraz základné Tipo prichádzalo s výkonom 70 kW (95 k), teraz bude mať 74 kW (100 k). Avšak výraznejším bonusom turbomotora bude krútiaci moment. Ten vzrástol z 127 Nm až na 190 Nm. A nielen to, je dostupný skôr a vo väčšom spektre otáčok ako doteraz. Je dostupný od 1500 do 4500 otáčok za minútu.

Fiat Tipo si nechá aj naftové motory. Agregát 1,6 MultiJet bude mať stále štyri valce, vstrekovanie Common Rail a ponúkne dve výkonové verzie. Základná bude operovať s výkonom 70 kW (95 k), presne tak ako doteraz. Ale výkonnejšia príde s 96 kW (130 k), čo znamená nárast výkonu o 8 kW (10 k). Fiat hovorí, že táto zmena nie je len papierová, ale motory boli prepracované, aby zvládali jazdiť s nižšou spotrebou ako pred faceliftom.

Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu CrossZdroj: Tipo

Zaujímavým doplnkom bude čistiaci systém na vzduch, takzvaný D-Fence pack. Mopar ponúkne nový filter, čistič vzduchu a UV lampu, ktoré majú znížiť množstvo baktérií a vírusov v interiéri až o 98 percent.

Fiat Tipo je veľmi úspešným modelom automobilky. Od roku 2016, kedy prišiel na trh, dokázal osloviť až 670-tisíc zákazníkov, ktorí potrebovali lacnú a príjemnú formu transportu. V rovnakom duchu bude Tipo pokračovať aj naďalej. Jediná škoda je, že verziu Cross nedostane kombi.

Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu CrossZdroj: Fiat

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Okrem plne hybridného Clia Renault ukázal aj nové plug-in hybridy, ktoré majú zatiaľ formu...8. Október, 2020
02Ford Focus Mk III: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpeFord v roku 2010 predstavil novú generáciu obľúbeného modelu Focus. V poradí tretia...9. Október, 2020
03Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020