Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmi

Volkswagen Golf GTI je tým autom, ktoré vlastne vytvorilo dopyt po hatchbackoch nižšej strednej triedy s vyšším výkonom. Aktuálne je na trhu už ôsma generácia modelu Golf, pričom ani jedna nevynechala športovejšiu verziu GTI. Nový model bude v ponuke aj ako Clubsport.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.10.2020
Diskusia:

Najvýkonnejší nový Golf...

Auto-moto zaujímavosti

V podstate je Golf GTI Clubsport ešte lepším hothatchom ako je samotný Golf GTI. Má vylepšený motor, brzdy, podvozok a tiež riadenie. Vlastne je to GTI, ktoré chcete. Motor, štvorvalec s objemom dva litre, dostal trochu steroidov a miesto pôvodných 180 kW (245 k) produkuje až 221 kW (300 k). Svojho času mal taký výkon Golf R. Stúpol aj krútiaci moment. Z 370 Nm, ktoré má základný Golf GTI sa dostal až na 400 Nm.

Pre verziu Clubsport má Volkswagen v ponuke výhradne sedemstupňový automat s dvomi spojkami. S takýmto arzenálom sa hothatch dostane z nuly na stovku za menej ako 6 sekúnd a maximum je štandardne obmedzené na 250 kilometrov za hodinu.

Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmiZdroj: Volkswagen

Zaujímavým faktom je, že pre Clubsport automobilka vylepšila systém Vehicle Dynamics Manager. Ten trochu inak pristupuje k adaptívnym tlmičom a tiež ku fungovaniu elektronicky ovládaného samosvorného diferenciálu. Nové riadenie má byť citlivejšie a má lepšie reagovať na akýkoľvek pohyb, pričom má zároveň eliminovať nedotáčavosť, ktorá je tradičná pre každú jednu predokolku. Má tiež priamejší prevod, čím necháva vodičovým rukám cítiť čo sa deje pod kolesami.

Podvozok sa nezmenil len nastavením systému, ale tiež klesla svetlá výška. Golf GTI Clubsport sedí o 15 milimetrov bližšie k zemi ako štandardné GTI. Ďalšou, celkom šialenou vecou, je že táto verzia má v nastavení režim Special, ktorý je určený špeciálne pre jazdu na okruhu. A to nie hocijakom, predpokladá jazdu na Nűrburgring Nordschleife. Má síce športové nastavenia takmer všetkého, ale podovozk je mäkkší. Na to je veľmi jednoduchý dôvod. Práve Zelené peklo, ako sa tento okruh tiež označuje, má na dvadsiatich kilometroch variabilný a nie vždy optimálny povrch.

Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmiZdroj: Volkswagen

Na odlíšenie, to vizuálne, od ostatných GTI má Clubsport trochu inú masku chladiča a ostatné otvory aj v nárazníku vyplnené mriežkou s výrazným šesťuholníkovým tvarom. Do spodnej časti náranzíka akoby zasahovali plutvy s lakovaním vo farbe karosérie. Inak by bol celý spodok čierny. V základnej výbave modelu sú 18-palcové zliatinové disky. O palec väčšie, tie ktoré sú na prezentačných fotkách, sú za príplatok. Vzadu je zase výrazný difúzor, teda aspoň plast, ktorý ho má pripomínať, ale tiež aj dve koncovky výfuku.

Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmiZdroj: Volkswagen

Je však jasné, že Golf GTI Clubsport, tak ako slabší Golf GTI, to nebude mať na trhu jednoduché. Veľa automobiliek v súčanosti ponúka naozaj schopné ostré hatchbacky. Veď stačí spomenúť Ford Focus ST s výborným nastavením podvozku a motorom s objemom 2,3 litra s výkonom 206 kW (280 k). Ten má paradoxne aj dobrú spotrebu, keďže pri presunoch sa s ním dá jazdiť za menej ako 8 litrov. Dôležitým konkurentom bude aj inovovaný Hyundai i30N Competition, ktorý už dlhšie drží prvenstvo v počte predaných kusov medzi hothatchami. Inovovaný model ponúkne konečne aj automatickú prevodovku. A výlučne s automatickou prevodovkou je v ponuke vynikajúci Renault Megane RS Trophy s rovnakým výkonom ako má Golf GTI Clubsport. Avšak má ho z motora s objemom 1,8 litra. A má naviac natáčanie zadnej nápravy 4Control. Plus sa teraz do ponuky dostáva BMW 128ti. Plus stále existuje extrémen rýchly Civic Type-R. Tých hothatchov je naozaj veľa a to je na trhu aj sesterský model Cupra Leon. Výber je naozaj ťažký.

Najvýkonnejší nový Golf GTI bude Clubsport s 300 koňmiZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Okrem plne hybridného Clia Renault ukázal aj nové plug-in hybridy, ktoré majú zatiaľ formu...8. Október, 2020
02Honda CR-V sa odeje do športového kabátu, prichádza Sport LineNový modelový rok znamená pre Hondu CR-V nielen novú výbavu Sport Line. Prináša aj niekoľko...21. Október, 2020
03Top 5 zaujímavých malých hothatchov do 8 000 eurMesto nepotrebuje príliš veľké autá. V meste sa ľahšie žije s niečim malým. Ale nie každý...4. September, 2020